Sponzor rubriky

Krmítka pro ptáky v zahradě a co do nich dát…

Vložil | 30.10.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Umístění krmítka pro ptáky na vhodném místě je skvělý způsob, jak jim pomoci přežít zimní měsíce a udržet je ve vaší zahradě. Neinstalujte je ale až v dobách mrazů, teď na rozhraní teplého a studeného počasí je ten správný čas. Zde je návod, jak jednoduché krmítko postavit a co do něj za potravu nachystat.

CO BUDEME NA VÝROBU POTŘEBOVAT?

Základním stavebním materiálem jsou zbytky dřevěných desek nebo slabších prken, hřebíky nebo šrouby, drát, lanko anebo provázek a misky na vodu a pevnou potravu. A jak postupovat?

1. zvolte vhodné místo: vyberte místo pro krmítko tak, aby bylo snadno pozorovatelné z okna, ale zároveň dostatečně vysoko, aby se nacházelo mimo dosah koček nebo jiných predátorů.

2. vytvořte základovou desku, rohové sloupky a stříšku: boční stěny neděláme, jsou problematické z hlediska přístupu ptáků k potravě. Krmítko připevněte ke stromu nebo na vyšší kůl a ujistěte se, že je stabilní. Dá se zavěsit i volně do prostoru na drát, musíte k němu mít ale přístup!

3. instalujte misku na semena a druhou na vodu: nádoba na potravu nemusí být hluboká, stačí, když z ní nebudou semena vypadávat. Miska na vodu se u nás většinou nedává, ale ptáci ji ocení. Obě nádoby musí být pevně spojeny se základovou deskou, aby se nepřevrátily, vody nevylila a semena nerozsypala.

ČÍM V ZIMĚ PTÁKY V KRMÍTKU KRMIT ?

Zima může pro ptáky znamenat obtížnější dobu pro hledání potravy, proto je krmení v zahradě velmi důležité. Zde jsou některé způsoby, jak jim můžete v zimě pomoci, či dokonce umožnit přežít.

Slunečnice: jsou jednou z nejoblíbenějších potravin pro většinu druhů opeřenců v zimě. Obsahují totiž hodně tuku, což ptákům poskytuje potřebnou energii.

Mák: drobná semínka této plodiny jsou další oblíbenou potravou, která je bohatá na tuky a bílkoviny. Ptáci ho proto rádi, a ve velkém množství, konzumují.

Kousky ovoce: ať již rozinky nebo jiné drobné kusy ovoce jsou také vhodné. Ptáci si oblíbí různorodost a získají potřebné vitamíny. Sypat do krmítka můžeme i šípky, trnky anebo bobule hlohu. Vždy je ale lepší, pokud jsou pokrájené.

Semena: drobnější semena jako je řepka nebo proso jsou vhodnou potravou pro mnoho druhů ptáků. Jsou zdrojem energie i bílkovin, a navíc se dají používat do lojových směsí, třeba v podobě oblíbených lojových koulí.

Ořechy: lískové, vlašské, popř. i jiné druhy ořechů lze zkrmovat také, je ale dobré je nakrájet na menší kousky. Ořechy obecně, a to nejen pro ptáky, jsou bohatým zdrojem tuků a bílkovin.

Tuk: tato surovina je hlavně zdrojem energie, kterou ptáci pro přezimování potřebují ve velké míře. Tukovou směs získáte tak, že pomalu rozpustíte ideálně hovězí tuk a smícháte ho se semeny, třeba ovšem nebo prosem.

Sušený chléb: sušený chléb nebo kousky baget či jiného bílého pečiva mohou být použity jako základní potrava pro ptáky také, i když mají nižší výživovou hodnotu než jiné potraviny. Takže spíše jako doplněk.

Voda: kromě pevné potravy je důležité poskytnout ptákům také čistou pitnou vodu, zejména když je přístup k tekoucí vodě pro ně obtížný. Miska s vodou může být pod střechou v krmítku nebo někde stranou. Vždy je ale potřeba zajistit, aby se nepřevrátila.

CO JE PŘI KRMENÍ DŮLEŽITÉ?

Hygiena: ujistěte se, že potrava pro ptáky je čistá a suchá a bez plísní nebo škůdců.

Množství: dodržujte míru přísunu potravy a ptáky nepřekrmujte, protože přebytek stravy jim může v dlouhodobém horizontu způsobit problémy.

Rozmanitost stravy: různé druhy ptáků mají různé preference, proto by obsah misky v krmítku neměl být zaměřen jednostranně!

Ochrana před predátory: myslete na bezpečí ptáků před kočkami a jinými dravci a raději než na parapet okna, kam kočka vyskočí, umístěte krmítko na dostupné místo pro opeřence, ale ne pro predátory.

ŠKODLIVÉ POTRAVINY

I když je krmení ptáků v zimě výborným způsobem, jak jim pomoci, existují i potraviny, které bychom jim dávat rozhodně neměly!

Příliš slané potraviny: sůl může být pro ptáky škodlivá, protože způsobuje dehydrataci.

Staré, závadné pečivo: plesnivé a nahnilé zbytky do krmítka rozhodně nepatří, mohou obsahovat plísně nebo kvasinky, které ptákům, podobně jako lidem či zvířatům, ublíží.

Sladkosti: cukr jer pro ptáky nevhodný, protože může způsobit problémy s trávením.

Oleje a mastné pokrmy: zatuhlý olej je stejně jako živočišné sádlo nebezpečný, může ptákům poškodit peří a navíc není dieteticky vhodný!

Smažená jídla: zbytky, byť od nedělního oběda, do krmítka nepatří, pro ptáky mohou být smažená jídla toxická!

Krmítko pro ptáky může být zábavným i užitečným doplňkem vaší zahrady, a zároveň opeřencům poskytne potřebnou podporu během zimy. Ptáků v zahradách v posledních létech ubývá, zkusme jim život v zimě ulehčit! Krmítko udržujte v čistotě a doplňujte jeho obsah, místo krmení pravidelně sledujte, zvláště pro děti je to zábava i poučení. Doplňujte semena i tukovou směs, a ujistěte se, že voda v nádobě zůstává čistá a nezamrzlá. Pravidelná péče zajistí, že se k vám ptáci budou rádi vracet. A navíc vám v sezoně příštího roku pomohu s likvidací škůdců ovocných nebo okrasných stromů i zeleniny.

Autor. Ing. Jan Stropnický


Krmítka pro ptáky, stejně jako spoustu jiných potřebných věcí pro práci v podzimní zahradě, má společnost Rašelina a.s. Soběslav ve své nabídce. Můžete se s ní seznámit třeba na stránkách zahradních center, www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře