Sponzor rubriky

Jak se na jaře postarat o přezimující muškáty?

Vložil | 21.3.2022 | Jeden komentář | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Sezóna balkónovek se kvapem blíží a s ní i péče o rostliny, které jsme si ponechali z minulého roku.

Audio nahrávka článku      Článek ke stažení ve formátu MP3

 

Máme-li na mysli muškáty, ty stále ještě odpočívají buď v chladných místnostech našich bytů, popř. na chodbách anebo v nevytápěné garáži či u okénka ve sklepě. Pelargonie jako klasika našich okenních truhlíků a balkónů potřebují pro zdárné přezimování světlé a suché místo s teplotou kolem 5 až 8 oC. O trochu více krátkodobě nevadí, pod nulu by ale teplota v zimovišti poklesnout neměla.

Na podzim muškáty přeneseme do míst, kde je můžeme lehce ostříhat a dále pak ponechat v původních nádobách.  Zalévat moc nemusíme, stačí tak jednou, maximálně dvakrát za měsíc. Prostě jen tak, aby zcela nevyschly.  Rostliny ale můžeme z truhlíků i vyndat, částečně z nich oklepat hlínu a kořenový bal zabalit do novinového papíru. Muškáty, které nestříháme pak k sobě svazujeme třeba po pěti kusech a zavěšujeme na suché, chladné a světlé místo.

Na jaře, jakmile vidíme, že začínají rašit, je zakrátíme, částečně též zastřihneme kořeny, z nichž jsme vyklepali všechnu zem a rostliny ponoříme na chvíli do vody s přídavkem látek stimulujících rozvoj kořenů a podporujících růst i vitalitu. Následně zvolíme odpovídající substrát, muškáty zasadíme do truhlíku nebo přenosných nádob a vyčkáme, až bude počasí, které nehrozí nočními mrazíky. Ale ani ty nejsou pro ortodoxní pěstitele muškátů problém. Pokud nemáte truhlíků moc, můžete je zpočátku, než noční poklesy teplot pominou schovávat třeba do garáže anebo zakrýt netkanou textilií.

Nechceme-li vysazovat ošetřené muškáty přímo do truhlíků, dají se zasadit do malých plastových kontejnerů (viz náš obrázek) a teprve následně, až bude ten správný čas, jim vybereme odpovídající dekorační nádobu…

Při ošetřování přezimujících muškátů se raději než přesným datumem, řiďte tím, jak rostliny vypadají. Jakmile začnou rašit, není na co čekat a s přípravou na jaro otálet. Nejzazším termínem pro tyto práce je podle pěstitelů pelargonií konec března. Budete-li je „odzimovávat“ později, vykvetou vám až v létě anebo dokonce vůbec ne.

Technicky vzato zbavte přezimující muškáty všech nemocných, poškozených, nebo dokonce mrtvých listů i výhonků a pak je seřízněte na výšku 10 až 15 cm. Při tom ponechte pouze tři až čtyři nejsilnější výhonky a ty seřízněte na 3 až 4 očka. Rány po redukci kořenů nezapomeňte ošetřit dřevěným uhlím.

Po vysazení do truhlíků rostliny pečlivě sledujte, podle potřeby zalévejte a nezapomeňte hnojit.  Pěstujete-li přezimující muškáty několik let za sebou, uvidíte že po určité době vytvářejí stále méně květů. V tomto okamžiku je třeba pelargonie vyměnit a za okna vysadit zase čerstvé, nově namnožené!

Hodně úspěchů s muškáty přeje Rašelina a.s. Soběslav.


Co budete pro krásně kvetoucí muškáty potřebovat?

zem_muskatPro vysazování muškátů doporučujeme Substrát pro muškáty, který  je vyroben z kvalitní tříděné rašeliny s přídavkem minerálních hnojiv a vápenaté složky. Je určen pro přesazování a pěstování muškátů i ostatních balkónových květin s podobnými požadavky. Je vhodný též k pěstování muškátů v květináčích, balkónových (okenních) truhlících i kameninových korytech. Mezi hlavní benefity této zeminy patří například: vyhnojení na několik týdnů, dobrý přístup vzduchu ke kořenům rostlin, dobrá jímavost zásobní vody, příznivá záhřevnost i při nižších teplotách okolního vzduchu, urychlení zakořeňování rostlin, podpora rozvoje kořenového systému. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 137 Kč, balení 40 litrů.

zemina_balkonove rostlinyKromě uvedeneho substrátu můžete pro přesazování muškátů použít také Zeminu pro balkónové květiny. Ta je připravena pro pěstování muškátů, petúnií, begónií, fuchsií, aksamitníků, verben a dalších balkónových květin s podobnými požadavky. Zemina je vyrobena z kvalitní tříděné rašeliny s přídavkem minerálních hnojiv a vápenaté složky.  Mezi hlavní přednosti tohoto substrátu patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, má vyšší dávku fosforu pro bohatší kvetení, dobře jímá vodu. Zemina je vhodná k pěstování balkónových rostlin v květináčích, truhlících i kameninových korytech, v e-shopu je k dostání za 114 Kč, balení 40 litrů.

houby_muskatyVydatným pomocníkem pro zdárný růst vašich muškátů budou rovněž Mykorhizní houby pro balkónové květiny. Ty jsou z rodu r. Glomus a tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin. Vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody a živin (zejména fosforu a draslíku) a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím zajišťuje rostlinám lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům. Benefity: lepší příjem živin rostlinou, snížení spotřeby hnojiv, rychlý a vyrovnaný růst, větší nasazení květů, vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům. Přípravek je vhodný pro muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, fuchsie, lobelky, okrasné popínavé rostliny a další kvetoucí rostliny. V e-shopu k dostání za 326 Kč, balení 750 gramů.

hnojivo_balkon_kyblikPro následné hnojení vysazených muškátů můžete použít např. Hnojivo Hortilon Premium BALKÓN. To svým vyváženým složením (NPK (+MgO) 15 – 10 – 15 (+2) + ME) zajišťuje optimální výživu balkónových květin a zaručuje bohatou tvorbu květů a zdravý růst. Benefity: podporuje větší násadu květů a delší dobu kvetení, 100 % rozpustnost, živiny včetně mikroprvků v chelátové podobě jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě, obal zabraňující zvlhnutí hnojiva při skladování. Hnojivo je vhodné pro hnojení všech balkónový květin (muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, aksamitníky, bakopa a jiné) svýjimkou kyselomilných rostlin. V e-shopu k dostání za 157 Kč, balení 1 kg.

Nejen pěstováním muškátů vám pomůže společnost Rašelina a.s. Soběslav. Seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz …

Jeden komentář

  1. Yxssssssxxys (2 roky  zpět)

    Kyjyjxjdjxjjdhx
    Jsnsjdjdhdbsb
    Jsnsjdjdhdbsb jyjsjsjdjd

Komentáře