V samotném Japonsku má pěstování těchto okrasných dřevin mnohaletou tradici. Cíleným šlechtěním byla získána řada kultivarů (jejich počet se odhaduje na několik stovek) zajímavých nejen co do různorodosti vybarvení a tvarů listů, ale i co se růstových a tvarových vlastností týče.
V nabídce obchodníků jsou nejen druhy, jež dorostou do mnohametrové velikosti, ale i trpasličí a zakrslé kultivary. Je možné si vybrat rostlinu s růstem horizontálním, kulovitým, kaskádovitým, převislým a nebo keřovitým. Vhodným výběrem lze vytvořit působivé scenerie v zahradách, ale i v nádobách na terase nebo balkoně.
CO KDE PĚSTOVAT?
Javory jsou nepostradatelnými dřevinami jak v klasických, tak i v moderních typech zahrad. Pro rozlehlejší zahrady lze doporučit javory dosahující výšky 5–10 m. Sem patří například zajímavý Acer campestre ´Nanum´, Acer capilipes, Acer carpinifolium, Acer ginnala, Acer griseum, Acer maximowiczianum, Acer monspessulanum, Acer x neglectum ´Annae´, Acer negundo ´Aureovariegatum´, Acer negundo ´Flamingo´, Acer negundo ´Odessanum´, Acer negundo ´Vatiegatum´, Acer opalus, Acer pensylvanicum, Acer platanoides ´Columnare‘, Acer platanoides ´Globosum´, Acer pseudoplatanus ´Brilliantissimum´, Acer rubrum ´Scanlon‘ a Acer rufinerve nebo Acer triflorum.
Dřeviny této řady slouží jako solitéry ve střízlivých zahradních úpravách s perfektně upravenými travnatými plochami jemně pokrývajícími terénní vlny nebo dokonale rovnými plochami. V rovinném terénu je zajímavé podsadit „zrcadla“ pod korunami stromů trvalkovými koberci nebo jednoduše stálezelenými půdokryvnými dřevinami jako Hedera helix, Vinca minor, Vinca major ´Variegata´, Pachysandra terminalis, Lonicera pileata apod. Vzrostlé dřeviny tvoří krásnou kulisu také uměleckým objektům, klasickým i moderním budovám a vodním prvkům a jsou rovněž vynikající protihlukovou i protiprašnou bariérou.
V menších zahradách nachází uplatnění drobnější a zakrslé formy javorů. Lze doporučit Acer palm. ´Atropurpureum´, Acer palm. ´Bloodgood´, Acer palm. ´Deshojo´, Acer palm. ´Dissectum´, Acer palm. ´Dissectum Atropurpureum´, Acer palm. ´Dissectum Garnet´, Acer palm. ´Inaba shidare´, Acer palm. ´Dissectum Nigrum´, Acer palm. ´Okushimo´, Acer palm. ´Osakazuki´, Acer palm. ´Sango-kaku´, Acer japonicum ´Aconitifolium´ nebo Acer japonicum ´Aureum´.
Tyto často zakrsle rostoucí dřeviny jsou také nedílnou součástí zahrad asijského typu, kde citlivě doplňují kamenné studánky, lampy, intimní posezení, kameny a vodní prvky. Nejznámější jsou jistě stříhanolisté formy javoru dlanitolistého v zelené a červené barvě listu. Za povšimnutí však stojí i novější barevně a tvarově atraktivní kultivary, jejichž uplatnění je však velmi důležité zvážit a volit jen střízlivější kombinace. To proto, aby vynikla nápadná atraktivní dřevina.
Nízké javory se výborně doplňují s travinami, nízkými bambusy, kapradinami, již výše zmíněnými stálezelenými půdokryvnými rostlinami a nenápadnými trvalkami. Také podrosty mechů nebo čistě sypané plochy různými anorganickými materiály působí svěžím a upraveným dojmem. Vizuálně hmotnější keřové formy vynikají jako doprovod prameniště, od něhož se zpravidla odvíjí vodní tok, který pak doplňují jen trvalky a traviny. Při této úpravě je nutné dbát na to, aby listy javoru nebyly zasaženy stříkající vodou prameniště. Při slunečném počasí by docházelo k nenapravitelnému poškození listových čepelí spálením.
OKRASNÁ HODNOTA
Javory patří k nejproměnlivějším listnatým dřevinám vyskytujícím se v našem klimatickém pásmu. V jarním období obdivujeme svěží jemné odstíny rašících listů a voňavá plná květenství. Pestrým rašením vynikají zejména Acer pseudoplatanus ´Leopoldii´, Acer capilipes, Acer pensylvanicum, Acer rufinerve, Acer japonicum ´Aconitifolium´, Acer palmatum ´Deshojo´ nebo Acer platanoides ´Reitenbachii´.
S příchodem letních měsíců dřeviny dostávají lákavě syté odstíny zelené, zlaté a purpurové barvy s barevnými akcenty zrajících plodenství. Za povšimnutí stojí například Acer plat. ´Drummondii´, Acer jap. ´Aureum´, Acer pseudopl. ´Brilliantissimum´, Acer plat. ´Faassen’s Black´, Acer cappadocicum ´Rubrum´, Acer plat. ´Schwedleri´ nebo s listy jemně vykrajovanými Acer japonicum ´Aconitifolim´, Acer palmatum v druzích a Acer saccharinum ´Wieri´.
Na podzim se rozvine snad nejpestřejší škála všech odstínů žluté, okrové, červené a zelené barvy. Nápadný je zejména Acer circinatum, Acer opalus, Acer maximowiczianum, Acer rubrum ´Armstrong´, Acer rubrum ´October Glory‘´, Acer triflorum nebo Acer saccharum.
V zimním období pak vynikne u četných druhů velmi nápadně tvarově a barevně utvářená kůra. Šupinaté útvary se vyskytují u Acer griseum, bílé výrazné proužky zdobí kůru Acer capilipes, Acer pensylvanicum, popř. Acer rufinerve a červenohnědé zbarvení má pak Acer griseum a Acer triflorum.
Nabídka javorů je tak široká, že zde nemůžeme postihnout všechny zajímavosti, které tyto dřeviny nabízí. Připomeňme však, že pro zdárný vývoj dřeviny je nezbytně nutný výběr vhodného stanoviště chráněného před přímými zimními větry, případně se zimní ochranou bílou netkanou geotextilií a násypem listí ke kořenové bázi.
Rada na závěr: často se setkáváme s tzv. „mizením“ dříve lákavého červeného vybarvení listových čepelí. Tato skutečnost se vyskytuje u dřevin pěstovaných generativní cestou, u kterých dochází vlivem genetického štěpení k oslabení dominance genů zajišťujících červené vybarvení. Pro naše zahrady tedy vybírejme raději materiál roubovaný, u kterého je záruka stálého barevného odstínu, který měla i původní matečná rostlina. Speciálně u variety Acer palmatum ´Dissectum´ v purpurových odstínech pak můžeme docílit vyšší sytosti červeného vybarvení zajištěním kyselejší půdní reakce.
Autor příspěvku: Dušan Hora
Pro následnou úpravu prostoru pod korunou kolem kmene můžeme použít např. vysoce dekorativní Piniovou kůru pro mulčování. Ta je bez vláknitých příměsí vyrobená výlučně z Pinus pinaster, borovice z Galicijských hor. Zaručuje tím jedinečné vlastnosti – barvu, čerstvost, strukturu, velikost a aroma. Kůra je bez příměsí. Benefity: delší trvanlivost než běžná kůra – tj. 4-5 let, zabraňuje klíčení a růstu plevelů, podporuje růst rostlin, vytváří stálé půdní mikroklima a snižuje ztráty vody vypařováním. V e-shopu je k dostání za 356 Kč, balení 70 litrů.
Při pěstování nejen japonských javorů, ale i dalších okrasných stromů a keřů vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….
ZÁKLADY SPRÁVNÉHO PĚSTOVÁNÍ
Stanoviště: u japonských javorů je vybrání vhodného místa klíčem k úspěchu. Oproti Japonsku, kde je podstatně vyšší vzdušná vlhkost, jsou naše klimatické podmínky jiné, hlavně v tom, že ve fázi vývoje a růstu listů u nás panuje většinou suché a horké počasí. To pak má někdy za následek degradaci mladých listů, jejich popálení. Všeobecně lze říci, že pro javory vybereme místo, které je osluněno pouze v dopoledních hodinách a pak před západem slunce. Ideální je stanoviště v blízkosti vodní hladiny, kde odpařená voda příznivě působí na mikroklima.
Substrát: pro zdárný růst těchto listnáčů je důležité namíchat zeminu, která bude lehká, mírně kyselá až neutrální, bohatá na přírodní humus. Do substrátu je při výsadbě vhodné přidat i umělá hnojiva (např. Osmocote), která nám zaručí kompletní přísun živin během vegetačního období.
Zálivka: japonské javory milují přiměřeně vlhký substrát, který nikdy nesmí přeschnout. Nejlépe je zalévat vodou, která bude měkká a teplotně shodná s teplotou vzduchu. Zálivku vždy provádíme zrána nebo na sklonku dne. Během dne nesmíme vodou pokropit listy, protože kapky za plného slunečního záření fungují jako skleněná čočka a skrze ně dochází ke spálení listů. Tyto rady se týkají hlavně mladých rostlin po výsadbě, starší už se o sebe postarají…
Hnojení: tady se péče o javory neliší od té, se kterou se z hlediska přísunu živin staráme o další okrasné dřeviny. I ty se musí alespoň dvakrát do roka hnojit na povrch půdy pod korunou. A čím? Tím, co jste zvyklí a co používáte. Třeba léty prověřený CERERIT…
Řez větví a výhonů: výchovný řez provádíme na stromech v zahradě od doby, kdy pomine nebezpečí ranních mrazíků, ještě před rašením. Korunu upravujeme podle potřeby do podoby vejčitě rozložité anebo polokulovité. Pro zakracování nově rostoucích výhonů je ideální květen a červen. S řezem končíme v polovině července, aby dřevo stihlo vyzrát před příchodem zimy a nepoškodilo se. S tím souvisí i doporučení podzimního hnojení (např. Kristalon Podzim).
Zimování: japonské javory jsou pro naše klimatické podmínky mrazuvzdorné jen částečně, záleží na lokalitě. Ve své domovině rostou i v místech, kde jsou tvrdé životní podmínky, ale oproti Japonsku jsou naše zimní měsíce teplotně proměnné se střídáním period mrazivých a teplejších. U nás se javory bohužel v poslední teplé periodě budí k růstu, přičemž i malý následný mráz dokáže růstová pletiva poškodit. Proto je žádoucí stromky pěstovat v lokalitách, kde je slunce nemůže tak brzy probudit. A rozložitější koruny je dobré chránit před sněhem chvojím apod.