Pěstování rajčat je u našich zahrádkářů velmi oblíbené. Je to dáno tím, že je vcelku jednoduché a tak se tato plodová zelenina stala spolu s okurkami stálicí nejedné zahrady a zahrádky.
I když v případě přímého výsevu na záhony odpadá pracné pěstování sazenic včetně jejich přesazování, v našich podmínkách tímto způsobem nepostupujeme. Počasí je totiž velmi proměnlivé a mírné klimatické pásmo nedovolí rajčatům narůst a plně plodit i vyzrát! Proto je lepší pěstovat rajčata ze sazenic získaných výsevem.
Výsevem to začíná!
Zeminu pro výsev rajčat volíme kvalitní, sypkou, prostou choroboplodných zárodků a semen plevelů. Ideální volbou je např. Zahradnický substrát A pro výsevy, množení a řízkování. Kvalitní semena od prověřených šlechtitelů a výrobců vyséváme do hloubky cca 5 mm. Na správném stanovišti vzejdou za 3 – 5 dnů, následně je necháme povyrůst a pikýrujeme. Přepichování provádíme nejdříve v době, když děložní lístky dosáhnou vodorovné polohy. Semenáče převádíme do sadbovačů a následně do kontejnerů nebo rašelinových kořenáčů. Ty pak můžeme vysazovat i se silnými rostlinami do země, kde se rozloží.
Semena rajčat vyséváme nejdříve v polovině února, ideálně začátkem až v polovině března. V měsíci únoru připravujeme sadbu rajčat pro skleníky a fóliovníky, pro záhony na zahrádkách je lepší rajčata vysévat až první týden v březnu. Za 7 až 14 dnů pak musíme sazeničky přepíchat do sadbovačů, kdy rovněž použijeme substrát pro výsev a množení. Po 3 – 4 týdnech přesadíme silné rostliny do kontejnerů o rozměrech alespoň 8×8cm a necháme dorůst.
Podmínky a postup při výsevu
Po vysetí potřebují naše rajčátka teplotu minimálně 20 stupňů. Do nižšího plastového truhlíku nebo pokojové množárny s víkem dáme vrstvu kvalitního substrátu, který mírně udusáme. Na něj pak klademe jednotlivá semínka, která před výsevem namáčíme od roztoku Algahuminu. Ten ředíme vodou v poměru asi 5 ml na 1 litr vody a semena v něm ponecháme namočená zhruba 4 hodiny. Následně je necháme oschnout a vyséváme. Vysetá semena zasypeme slabou vrstvičkou substrátu a povrch zalijeme. Lepší než konvička, jejíž proud vody by mohl semena vyplavit, je použití postřikovače. Takto připravený výsevní truhlík dáme na teplé a světlé místo a semena rajčat necháme vzejít.
Do fóliovníku vysazujeme rajčata v dubnu, do volné půdy, podobně jako např. papriky, až po „Zmrzlých“ tj. v polovině května.
A na závěr i video návod, jak na to 🙂 Hodně úspěchů!
Co se vám zcela jistě hodí?
Pro kvalitní výsevy je základem úspěchu substrát, např. Zahradnický substrát A pro výsevy, množení a řízkování. Zemina pro tyto účely by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Kořenům, a to platí u těch nových a mladých dvojnásob, musí poskytnout dobré růstové podmínky, zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat i extrémní kolísání vlhkosti a teplot. Z uvedených podmínek na kvalitu substrátu vyplývá, že zahradní zemina odebraná na záhonu není pro naše účely vhodná. Proto vám nabízíme uvedený substrát, který si můžete zakoupit v našem e-shopu za 137 Kč, balení 50 litrů. Část zužitkujete nyní, část pro další výsevy zeleniny určené k pěstování na záhonech.
Velice osvědčenou metodou před výsevem semen je jejich máčení v roztoku Algahuminu. Semena tak získají lepší obranyschopnost proti nepříznivým vlivům, rychleji vyklíčí a následně rostliny lépe zakoření a rostou. Vezměte semena vždy stejného druhu a vložte je do nádobky s roztokem vody a Algahuminu. Roztok by měl mít barvu středně hnědého čaje. Semena lehce nabobtnají a po vyjmutí z roztoku jsou připravena k okamžitému výsevu do substrátu. Algahumin si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 234 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete na výsevy, hodí se třeba na kondiciaci již vysazené zeleniny.
Pokud se rozhodnete následně pěstovat rajčata ekologicky, můžeme vám nabídnout substrát a hnojivo řady Vita Natura.
Substrát pro rajčata a papriky: je vyroben z kvalitní tříděné rašeliny a organických hnojiv. Neobsahuje průmyslová hnojiva, a tedy splňuje všechny podmínky pro ekologické pěstování. Je vhodný pro pěstování všech odrůd rajčat a paprik. Benefity: obsahuje 2 typy unikátních organických hnojiv, čímž je zajištěno pozvolné a dlouhodobé uvolňování živin, díky patentované technologii mikro granulace je dosaženo dokonalého a rovnoměrného rozptýlení hnojiva v substrátu, má dobrou jímavost zásobní vody a příznivou záhřevnost, struktura substrátu zajišťuje dobrý přístup vzduchu ke kořenům i příznivý vliv na vzcházení a zakořeňování rostlin. Použití: hodí se pro pěstování všech odrůd rajčat a paprik. Tento substrát se již nemusí míchat s žádnou jinou zeminou. Velmi vhodné je použití pro nádobové pěstování a pytlové pěstování. K zakoupení v e-shopu – cena 66 Kč, balení 20 litrů.
Organické hnojivo pro plodovou zeleninu: podporuje vývoj kořenového systému i růst rostlin a má příznivý vliv na větší násadu květů a plodů. Při dlouhodobějším používání se podílí na zvyšování podílu humusu v půdě. Hnojivo se používá k základnímu hnojení před výsadbou a k přihnojování během vegetace. Obsahuje organické látky, základní živiny (N, P, K, Ca, Mg) i stopové prvky a další upravující přísady jako jsou například dřevěné uhlí nebo zeolit. Benefity: certifikováno nezávislou organizací Biokont jako produkt vhodný pro ekologické pěstování, uvolňování živin je pozvolné a rovnoměrné v průběhu celého vegetačního období, čímž se omezuje jejich vyplavování, dodáváno v peletované formě, neobsahuje klíčivá semena plevelů. Použití: určeno ke hnojení plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky, lilky, cukety, dýně a další). K dostání v e-shopu za 121 Kč, balení 2 kg.
Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při práci se zeleninou jistě pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….