Sponzor rubriky

Víte jak správně přihrnovat brambory? Poradíme vám!

Vložil | 31.5.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Zasadili jste si na záhoně brambory, ty konečně pěkně rostou a vy přemýšlíte co dál, jak je správně ošetřovat. Důležité je přihrnování, ale jak na to?  Začít hned,  jak se objeví první lístky nebo nechat narůst brambory 10 cm, 20 cm nebo i do větší výšky? Přihrnovat se mají celé nebo jen částečně? Jaký postup zaručí nejlepší výsledky?

brambory_2Ještě než se dostaneme k samotnému přihrnování, zopakujeme si, co již mělo být uděláno a jak.

PŘÍPRAVA POZEMKU

Tato fáze nastává již na podzim. Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě. Na jaře dva týdny před výsadbou zapravíme do půdy 40-60 g superfosfátu a 40 g síranu draselného na 1m2, zahrádkáři ale většinou používají kombinované hnojivo Cererit, je osvědčené.

SÁZENÍM TO ZAČÍNÁ

Zjara, jakmile půda oschne, je nutné pozemek urovnat, aby se zabránilo nadbytečnému odpařování vody z půdy a netvořily se hroudy. Brambory se mají sázet do teplé a kypré půdy. Kyprá půda propouští dostatek vzduchu, který je nezbytný pro rychlé klíčení rostlin a jejich zakořeňování. Brambory v dobře připravené půdě rychleji vzcházejí a bujněji rostou. Ve vyšších polohách se vyplatí půdu před výsadbou na několik dnů pokrýt folií, aby se rychleji a lépe prohřála. Brambory sázíme tehdy, kdy je půda prohřátá do hloubky 100 – 120 mm na 8°C. Nejdříve se brambory sázejí na lehčích půdách, které se rychleji zahřívají. Na těžkých půdách, které pomaleji vysychají a jsou méně záhřevné, je termín výsadby pozdější.

brambory_1Doporučený spon při pěstování na volném záhoně je rozteč mezi řádky 0,60 m a vzdálenost jednotlivých hlíz v řádku 0,25m. Na volném záhonu s písčitohlinitou půdou je optimální hloubka výsadby 100 – 120 mm, v hlinitopísčité půdě 80 – 100 mm, v hlinité až jílovité půdě 50 – 60 mm. Při výsadbě brambor platí stará zásada – mělce sázej, vysoko nahrnuj! Všechny hlízy se vysazují vrcholovým očkem nahoru. Pokud je hlíza zasazena opačně, klíček se značně prodlužuje a na vscházení potřebuje více času, zásobních látek i energie. Zvlášť opatrně vysazujeme předklíčené nebo předklíčené a zakořeněné hlízy.

Po uložení do jamky je jemně přihrneme 50-70 mm vrstvou půdy. Zeminu neušlapáváme, brambory by vzešli mnohem později. Vysázené zakořeněné hlízy je nutno vydatně zavlažit.

NAHRNOVÁNÍ BRÁZD

Správně provedená operace podporuje tvorbu dalších kořenů, stolonů a hlíz. Kořeny, stolony a hlízy vyrůstají z každého uzlu na stonku, který je ve vlhké zemi. Když tedy přihrneme vlhkou půdou i nadzemní uzel stonku, mohou z něj vyrůst kořeny, stolony a hlízy. Přihrnutím se zároveň vytváří brázda, která lépe odvádí přebytečnou vodu a umožní snazší sklizeň úrody. Pokud rostliny nedosáhnou výšky 0,2 m, záhon pouze okopáváme. Tím ničíme vzešlé plevele, provzdušňujeme půdu a zlepšujeme hospodaření s půdní vláhou. Na volném záhoně začínáme s nahrnováním v době kdy rostliny dosáhly výšky 0,25 – 0,30 m a začínají nasazovat květní pupeny. K trsu nahrnujeme dobře provzdušněnou zeminu. Nejvhodnější je nahrnování provést po vydatnějším dešti nebo zálivce, půda však nesmí být přemokřená. Nahrnujeme až po oschnutí povrchu půdy. Ve velkovýrobě se nahrnuje v podstatě již dva týdny po výsadbě, provádí se proorávka naslepo tato operace slouží nejen k odplevelení porostu nakypření půdy, ale zároveň vytvořením hrůbků se zvýší povrch půdy a půda se rychleji prohřívá.

Převzato ze stránek www.seedparade.co.uk

Hodně štěstí při pěstování a bohatou úrodu!


Tip Rašelina a.s.

Hnojivo pro brambory  je granulované hnojivo určené k základnímu hnojení nebo přihnojování brambor. Složení hnojiva zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje počet, velikost a kvalitu hlíz. Obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje chloróze (žloutnutí listů) a zvyšuje kvalitu produkce. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou, také pomáhají překonávat nepříznivé vlivy. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 455 Kč, balení 10 kg.

Nejen s pěstováním brambor vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře