Letničky jsou perlami letní zahrady a dodávají jim potřebné barevné kouzlo. Navíc jejich skladbu můžeme každý rok měnit podle našich představ, nálad i záměrů, se kterými právě v zahradě pracujeme…
Většina těchto rostlin pochází z polopouští a stepí, kde mají dostatek světla a tepla. Což je velmi důležité, protože jsou na tyto faktory, společně s vláhou, velmi náročné. Letničky si můžeme vysévat ze semínek, nebo koupit vzrostlé sazeničky. Jejich uplatnění je veliké. Můžeme je vysazovat do truhlíků, květináčů, záhonů, ale i do netradičních, často úsměvných věcí, jakými jsou staré boty, holínky, nočníky, zkrátka do všeho, co se nám líbí.
Celosie (Celosia argentea)
„Kouhoutí hřeben má veliký, nejčastěji krvavě červený květ na vrcholku lodyhy. Semeno vysévá se v teple a sazeničky radno dvakráte přesaditi, prve než se vysadí ven. Žádá hnojnou zemi, nejlépe s přísadou hnoje koňského.” Takto popisuje celosii zahradník Kalandra ve své knize Domácí zahrada z roku 1923. Současné odrůdy jsou obohacené i o další barvy, jako jsou žlutá, oranžová nebo purpurová. Celosii nejčastěji pěstujeme v různých nádobách, ale výjimku netvoří ani větší záhonové seskupení. Její květ můžeme použít i do suchých vazeb. Vysazujeme ji stejně jako hledík na slunná stanoviště s živnými půdami.
Hledík (Antirrhinum majus)
Pestrobarevné hledíky jsou nám dobře známé. Poutají nás nejen svými barvami, ale i tvarem květů. Pro pěstování volíme slunná místa, nejlépe s hlinitopísčitou půdou s dostatkem vápníku. Jejich rozmanité odrůdy se liší nejen barvou, ale i velikostí. Jejich vzrůst je v rozpětí od 20 cm (ty můžeme pěstovat na skalkách, v truhlících i květináčích) do 100 cm (vhodné jsou jako doplněk k trvalkám okrasným listem).
Gazánie (Gazania rigens)
Gazánie jsou indikátory hezkého počasí. Jejich květy se otevírají pouze za slunečných dnů. Kromě slunce jí vyhovuje i živná půda. Dobře snáší sucho. Její velké krásné květy mají barvu bílou, žlutou, oranžovou až červenou. Vyjímat se budou její skupinové výsadby na letničkových záhonech, jako doplněk trvalek nebo v truhlíkách či větších mísách.
Lobelka (Lobelia erinus)
Květy připomínající zvonky, kompaktní polštáře, které vídáme v truhlících nebo na záhonech. Takto můžeme popsat lobelku, aniž bychom se nějak zmýlili. Barvy květů lobelky jsou bílé, přes růžovou, fialovou až modré s různým panašováním. Pozor na přílišné hnojení dusíkem, lobelka pak málo kvete. Dobře se jí daří na slunci, stejně tak i v polostínu.
Kejklířka (Mimulus)
Tato rostlina je dobře známá již z minulého století. Takto o ní píše zahradník Kalandra: “kejklířka, též opičálka, bývala kdysi v zahradách oblíbená a zaslouží si hojného pěstování pro svůj pestrý květ.” Odrůdy dnešní kejklířky jsou v mnoha barvách a tvarech. Květy mívají často různé tečky nebo skvrnky. Pěstovat je můžeme v nádobách i na záhonech, nejlépe se jim daří na slunci a polostínu. Ke správnému růstu a dostatečnému kvetení je potřeba pravidelné hnojení a dostatek zálivky. V posledních letech se zvyšuje její popularita jako balkónové květiny.
Šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora)
Šrucha je krásná letnička pocházející ze subtropů. Jako sukulent nemá ráda přílišnou vláhu a naopak miluje slunce. Její květy se otevírají pouze za slunečného počasí. Jednoduché či složené květy mají rozličné barvy od bílé, přes růžovou a žlutou až po tmavě červenou. Ideální je na skalky či suché zídky, krásně se vyjímá i v nádobách.
Osteospermum (Osteospermum)
Půvabná letnička, tvarem květů připomínající gazánii nebo kopretinu. Má ráda dostatek živin, které jí dodáváme pravidelným hnojením. Krásnými květy se nám odmění hlavně na slunném místě. Neliší se jen zajímavými barvami (růžová, fialová, červená, žlutá), ale i tvarem okvětních lístků. Ty můžou být jak jednoduché, tak různě stříhanolisté či stočené. Nejvíce vyniknou ve skupinových výsadbách v nádobách nebo na záhonech.
Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)
Krásenka je dokonalá „luční“ květina, která vaši zahradu zahrne krásnými romantickými květy zbarvenými bíle, růžově až karmínově. I krásence se nejlépe daří na slunci, ale na rozdíl od předchozích není na půdu náročná. Pokud bude zem příliš živná, rostlina bude kvést jen málo. Nejlépe je ji vysazovat na záhony nebo k zakrytí nevzhledných zákoutí.
Autorka článku: Petra Máslová Dvořáková, foto: archiv
Letničky, stejně jako i jiné kvetoucí balkónové rostliny, rády vyhnojený substrát a kvalitní pravidelné přihnojování. Pro jejich výživu proto doporučujeme použít vodorozpustné hnojivo Hortilon Balkon. To obsahuje všechny potřebné základní živiny včetně mikroprvků, které jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. Navíc se rozpouští stoprocentně.
Při pěstování letniček, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou i výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….