Začíná se nám pěkně ochlazovat, a to je doba, kdy bychom měli sázet česnek, který budeme sklízet v příštím roce. Samozřejmě se nejedná o okrasný česnek, ale o sadbový česnek. Podzimní výsadba v době nízkých teplot má oproti té jarní velké výhody, protože na rozdíl od česneku sázeného třeba v březnu bude tento obsahovat více aromatických silic. A o ty především všem milovníkům pikantního jídla, nebo alespoň topinek, jde! A dnes si společně řekneme, jak česnek sázet správně, aby výnosy byly co nejvyšší.
Rozhodneme-li se pro pěstování česneku, měli bychom o něm něco vědět. Česnek jako takový dělíme na paličáky a nepaličáky. První z nich mají květní stvol, na němž nacházíme květenství s pacibulkami, ty ale v zájmu co nejvyššího výnosu odstraňujeme. Nepaličáky stvoly nemají, zato se pyšní většími výnosy, jsou méně náchylné k chorobám a snáze se i pěstují.
PŘÍPRAVA PŮDY PRO VÝSADBU
Česnek roste nejlépe na teplých a slunných stanovištích. Zároveň chce hlubokou půdu, která ale bude lehčí a dobře propustná pro přebytečnou vláhu. Záhony pro něj připravujeme s dostatečným předstihem, nejlépe již počátkem října, teď už by tedy měly být nachystány.
Půdu zryjeme do hloubky 15–20 cm a zbavíme kompletně plevelů. Teď na podzim nehnojíme, ale zem můžeme poházet silnější vrstvou uleželého výživného kompostu. Česnek řadíme k plodinám 2.–3. trati, tzn. nesnáší hnojení chlévským hnojem. Vyšší obsah dusíku totiž zhoršuje chuťové vlastnosti a česnek je náchylnější také k chorobám. Ideální je výsadba po okurkách nebo kapustě či zelí. Na stejné stanoviště bychom pak měli česnek vracet až po 4 létech. Česneku se nedaří ani tam, kde v loňském roce byla rajčata, pórek nebo brambory.
JAK SPRÁVNĚ NACHYSTAT SADBU ANEB MOŘENÍ JE ZÁKLAD
Při skladování napadají česnek nejrůznější houbové choroby. Aby se dále nešířily a neohrožovaly úrodu, měl by se proti nim česnek mořit. Nejčastěji se před výsadbou používá Sulka, přípravek Zdravý česnek Plus nebo Algahumin. Proti houbám rodu Fusarium ale moření nepomáhá, tady je potřeba pracovat s termínem výsadby. Ideální je podzim, kdy teplota půdy klesne pod 8–9 oC. Před mořením rozebereme česnek na stroužky a ty namočíme do vybraného přípravku dle návodu. Následně je osušíme a můžeme sázet.
JAK ČESNEK SÁZET
Namořené stroužky vysazujeme do půdy v řádcích, které jsou od sebe vzdáleny asi 20–25 cm. A jak hluboko česnek sázet? Ideál pro podzimní výsadbu je 8 cm a stejnou hodnotu má i vzdálenost jednotlivých stroužků v řádku. Při sázení používáme raději lopatku než kolík, protože ten půdu stlačuje a dole v zemi zůstává v oblasti špičky vzduchová mezera bez zeminy. Po výsadbě urovnáme povrch záhonu druhou stranou hrábí, a pokud je běžný podzim, ani nezaléváme. Vláha v zemině česneku stačí.
KTERÉ ODRŮDY SI VYBRAT
Ideálně samozřejmě český česnek! V nabídce pro letošní podzimní sezónu jsou opět osvědčené odrůdy českého česneku, a to konkrétně Havel, Havran, Bjetin, Japo II, Lukan, Slavin II a Vekan. A chybět na trhu nebudou ani loňské novinky s velkými stroužky, tedy Janko a Rusinka. Určitě si vyberete!
Naše další témata o česneku: vše o moření česneku před výsadbou, postřiky proti chorobám česneku
I při výsadbě česneku vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….