Sponzor rubriky

Jak na popínavé rostliny?

Vložil | 22 7, 2015 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

 

Popínavé rostliny jsou velmi populární zahradní dekorací, se kterou můžete oživit vzhled vaší zahradní pergoly, vysadit si je na stěnu domu apod. Přestože není jejich pěstování vyloženě složité, povíme si několik základních informací a rad, aby to pěstování bylo ještě jednodušší.

Základní členění: popínavých rostlin je pestrá škála a lze je řadit podle několika různých vlastností. V úvahu připadá například třídění podle způsobu růstu. Popínavé rostliny dělíme na samopnoucí a ovíjivé. Pro samopnoucí rostliny je charakteristické, že se k opoře přichycují vzdušnými kořeny. Naopak ovíjivé popínavé rostliny omotávají své stonky nebo řapíky listů kolem opory, která jim má pomoct v růstu. Popínavé rostliny můžeme také selektovat na opadavé a neopadavé. Jak asi uhádnete, početnější skupiny tvoří popínavé rostliny opadavé. Ojedinělým zástupcem neopadavých popínavých rostlin je břečťan plazivý.

Pergola z přírodního dřeva popnutá vistáriíiNekupujte zajíce v pytli: základem pro úspěšné pěstování popínavých rostlin je výběr vhodného místa pro výsadbu a volba správné sazenice. Ne každá popínavá rostlina se hodí ke všem účelům. Některé jsou jako stvořené pro zastínění zahradní pergoly, jiné jsou dobré pro výsadbu na fasádě domu, jiným je nejlépe, když jsou usazeny v květinových truhlících a mohou se pozvolna prorůstat výpletem dekorativní mříže. Způsobilá popínavá rostlina by měla být řádně prokořeněná a její kořínky by měly pronikat skrze květináč. Pří výběru sazenice sledujte také to, zda je popínavá rostlina řádně a hlavně souměrně rozrostlá. Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, měli byste vybranou popínavou rostlinu podrobit důkladné prohlídce, jestli na ní nejsou stopy po škůdcích. V případě, že nějaké stopy po škůdcích nebo jiné vady na pnoucí rostlině najdete, vyberte si jinou.

Obloukovitá pergola obrostlá popínavými rostlinamiVědět kdy a kde začít: jestliže jsme zdůrazňovali jak je pro úspěšné pěstování popínavých rostlin důležité vybrat správnou sazenici, tak stejně důležitý je i výběr místa pro výsadbu. Kupříkladu u dřevnatých popínavých rostlin musíte počítat s tím, že čím víc se vaše vysazená pnoucí rostlina rozroste, tím víc bude vážit a o to větším tlakem bude působit na svou oporu, u které byla vysazena. V krajním případě se může stát, že dřevnatá popínavá rostlina svou tíhou poškodí nebo zcela zničí například střechu u zahradní pergoly. Pokud se rozhodne vysadit popínavé rostliny u fasády svého domu, musíte jí podrobit důkladné revizi. Bez řádně upravené, nepoškozené fasády se do výsadby vůbec nepouštějte. Popínavé rostliny by se pro poškozenou fasádu mohly stát příliš velkou zátěží a ještě víc by jí poničily nebo zcela dorazily. V případě, že byste u zvětralé fasády vysadil popínavé rostliny s přísavníky, pravděpodobně by prorostly do fasády a výrazně přispěly k jejímu zničení. V neposlední řadě závisí váš úspěch v pěstování popínavých rostlin také na tom, kdy začnete s výsadbou. Povšechně převládá názor, že ideálním obdobím pro započetí výsadby pnoucích rostlin je jaro, eventuelně se s pěstováním může začít i v létě, a to spíš na jeho konci.

Zahradní pergola obrostlá popínavými růžemiPohnojit, zalít, zastřihnout: samozřejmě, že pro úspěšné pěstování popínavých rostlin nestačí jen kvalitní sazenice a optimální místo na vaší zahradě. Stejný význam má i pravidelná údržba a důkladná péče o vaše vysazené rostliny. V prvé řadě je důležité popínavé rostliny pravidelně zalévat, zvláště pak v počátcích, kdy není rostlina plně zakořeněná. Pokud vám to okolnosti dovolují, instalujte automatické zavlažování do místa výsadby, ušetříte si tím trochu práce. Vedle zalévání je pro zdravý rozvoj popínavé rostliny také hnojení. Při výběru hnojiva si dávejte pozor, a pokud si nebudete jisti, poraďte se s někým erudovaným, protože každá popínavá rostlina potřebuje jiné hnojivo. Další důležitou činností, bez které se kýženého úspěchu v podobě bujně rozrostlé popínavé rostliny nedočkáte, je prostřihávání, respektive prořezávání. Zvláště to pak platí pro dřevnaté popínavé rostliny. Ale pozor, k prostřihávání nepřistupujte dříve, než vaše popínavá rostlina řádně zapustí své kořeny, v opačném případě byste mohli její vývoj zpomalit nebo zcela zastavit.

Hodně radosti s pěstováním a pohodové prázdniny vám přeje Vladeko s.r.o Tachlovice, váš dodavatel podpůrných konstrukcí.

logovladeko

 

 

Komentáře