Sponzor rubriky

Jak na hubení štěnic – postřiky na štěnice

Vložil | 20 1, 2017 | 2 komentářeářů | OCHRANA ROSTLIN

 

Z prvního dílu o hubení štěnici v bytě už něco víme o jejich rozmnožování a šíření. Následná mechanická nebo chemická likvidace štěnic musí být velmi důsledná a opakovaná. Z mechanických možností se jedná především o odchytové a monitorovací pasti. Postřiky, prášky (posypy) a dýmovnice zase patří k chemické likvidaci štěnic.

Lepová past na štěnice – BB Detektor je vhodná k monitoringu výskytu štěnic před i po dezinsekčním zásahu.  Používá se  ve všech ubytovacích zařízení a domácnostech. Lepovou monitorovací past je třeba umísťovat co nejblíže k předpokládaným úkrytům štěnic. Jedná se o pasivní typ pasti i přes to, že obsahuje směs aktivních látek (kairomonů) nanesených pod vrstvu lepidla sloužící k nalákání štěnic. Podpůrný prostředek k hubení štěnic, nenahrazuje postřik na štěnice nebo další prostředky na likvidaci štěnic.  Úspěšnost a přesnost  monitorovacího účinku lapací pasti můžete zvýšit přidáním kapslí s obsahem agregačního feromonu štěnic. Vhodné umístění pasti je pod postel.

Lepová past s feromonemPlastová lepová past na štěnice je čistý, bezpečný, snadno použitelný monitor výskytu štěnic, který je možné umístit mezi matraci a rám, rošt postele, do rohů postele, do zadních rohů zásuvek postele, okolo čela postele, prasklin a štěrbin nebo na jakékoliv jiné místo, které je potřeba zajistit. Lepivý gel obsažený na monitoru přitahuje a zachytává štěnice, pokud se v daném místě vyskytují. Gel má dlouhou dobu účinnosti. Používá se v domácnostech, zdravotnických zařízeních, ubytovnách apod. Po zjištění přítomnosti použijeme k hubení štěnic některý z postřiků na štěnice.

Feromon na štěnice (Bed Bug Lures) –  je kapsle obsahující agregační feromon štěnic, který umístíte doprostřed lepové plochy monitorovací pasti na štěnice. Nepokoušejte se kapsli otevřít, kapsle je po vyjmutí z obalu připravena k použití. Shromažďovací feromon aktivně láká obě pohlaví a všechna vývojová stádia štěnic do pasti.

atak_sprej_protištěnicímašvábům_400mlK-OTHRINE 25 SC je koncentrovaný přípravek pro použití na hubení škodlivého a obtížného hmyzu. Postřik nejen proti štěnicím, ale i pavoukům, klíšťatům v trávníku, mravencům, rusům domácím, švábům, blechám, pisivkám, vosám, mouchám, různým škodlivým broukům, molům, zavíječům, komárům, blechám, rybenkám atd. Působí ve velmi krátké době a má dlouhou reziduální účinnost (v závislosti na ošetřeném druhu povrchu a použité koncentraci) 3 i více měsíců. Účinná látka se neodpařuje, je odolná vůči působení světla a tepla, je bez zápachu a nezanechává viditelných stop na ošetřených plochách a nepůsobí korozivně. Má dobrý vypuzovací účinek na hmyz. Hubí dospělce a další pohyblivá stadia hmyzu. Na štěnice se používá dávkování 5-10 ml přípravku/1l vody.

Atak FumigatorATAK SOMI je bílý, bez zápachový prášek proti štěnicím a ostatnímu hmyzu. Působí kontaktně i požerově s téměř okamžitým omráčení a rychlým uhynutím. Dávkování 20-30 g/m2, balení 200 g. Aplikace posypu v týdenních intervalech. Dalším širokospektrým přípravkem ve formě prášku je Cytrol Dust. Působí také kontaktně a požerově a je účinný i proti skrytě žijícím škůdcům. Přípravek hubí všechna vývojová stádia létajícího a lezoucího hmyzu (kromě roztočů). Jeho složení je na bázi přírodních nosičů, jako je mouka, mastek, kaolin + účinná látka cypermethrin. Není bez zápachu.

Cytrol Dust 150gDýmovnice na štěnice ATAK FUMIGATOR využívá nové metody k hubení štěnic a hmyzu – vodou aktivovaný přípravek. Dýmovnice umožňuje zcela vyhubit hmyz rozptýlením suchého kouře, který se rychle rozšiřuje v ošetřovaných prostorách. Velmi jemné částečky kouře proniknou do každé škvíry a praskliny a hubí tak i dobře schovaný hmyz. Tato dýmovnice má zpožděné rozptýlení aktivní složky. Kouř se začne uvolňovat několik sekund po aktivaci fumigátoru vodou. Díky tomu je použití přípravku velice bezpečné, protože umožňuje osobě provádějící fumigaci nedostat se do styku s kouřem. Účinnost je rychlá a úplná, uvolněný kouř nezanechává na povrchu, ošacení, textiliích skvrny ani zbytky. Není mastný a nezanechává rezidua. Může se používat na ošetření místností, kde jsou uloženy citlivé předměty, např. knihy. Použití je velmi jednoduché, dýmovnice se vloží do přiložené nádobky a doplní po rysku vodou a tím se aktivuje. Nechá se v uzavřeném prostoru působit alespoň 2 hodiny, pro lepší účinek přes noc a pak vyvětrejte. Jedna dýmovnice o obsahu 20 g se používá na 45 m2 nebo 110 m3.  Dýmovnice Vulan Fumer Midi (balení 4x11g) působí obdobně, pouze se neaktivuje vodou, ale zapálením vyčnívajícího knotu z plechovky. Pro obě aplikace dýmovnic platí, že v aplikačních prostorách nesmí být lidé, zvířata včetně ryb a rostlin.

Fly Clip_750mlPoslední možností hubení štěnic v bytě je využití již naředěných aplikačních sprejů, které jsou připraveny k okamžitému použití, jako je např. Atak sprej proti štěnicím a švábům. Jedno balení (400 ml) tohoto přípravku vystačí cca na 8 m2 plochy. Přípravek začíná účinkovat po 6 – 12 hodinách a působí po dobu 2 -3 měsíců, pokud nebude mechanicky odstraněn (setřený, opláchnutý,..).   Jiný aplikační roztok Fly Clip obsahuje tři účinné látky, které zaručují vysokou schopnost likvidace i rezistentních štěnic, pokud jsou tímto postřikem přímo zasaženy.

Na závěr je třeba znovu připomenout tvrdou realitu tohoto nepřítele našich domovů. Štěnice jsou obtížně hubitelné a prakticky nikdy nedojde k jejich naprosté likvidaci jediným zásahem. Každým cíleným zákrokem však dochází ke snížení jejich počtů a tím i čerstvých štípanců na těle.

Připravil: Agromanualshop.cz

2 komentáře

  1. Mike (moments před)

    Jenom bych chtel rict, ze po zasahu tady odborniku, kteri u me byli uz 3x na preventivnim postriku se ke me stenice nastehovaly a to u me puvodne vubec nebyly. Byly napedeny byty kolem me a do vchodu povolani odbornici kteri to meli vyhubit.. Hned jak jsem se dozvedel, ze jsou u nas v panelaku stenice jsem otocil byt 2x vzhuru nohama, nastudoval si vse o stenicich, prohledal kazdej zahyb, kde by se mohly schovat a zadnou jsem nenasel.. nakonec to dopadlo, ze zde odbornici nedokazali vyhubit stenice ani z napadeneho bytu a ty si v pohode rozlezly dale do dalsich bytu a to se postrik opakoval 3x kazdych 14 dni.. takze me napada, ze bud se snazite setrit a zaroven vydelat tim, ze tu strikate smradlavou vodu nebo hodne naredenej pripravek a berete si za to pekny palky, nebo jsou ty potvory uz tak odolny, ze se vasim pripravkum jenom smejou.. takze jediny co me ted napada je vyzkouset ty bezne prodejne pripravky (cemuz ani ja neverim) a nebo obejit celou slavnou EU a sehnat si pripravek kterej je opravdu zabije i s vajickama.. pardon za pripadne chyby pisu to docela nasranej, stalo to docela dost penez a vysledek je takovej, ze mam doma stenice, ktery jsem tam pred odbornym zakrokem vubec nemel..

  2. Eduard (7 měsícs před)

    Dobrý den, vyhubit štěnice vlastními silami je téměř nemožné. Žádný s volně dostupných prostředků neobsahuje dostatek účinné látky k jejich likvidaci.
    Pouze odborná firma může pracovat s profesionálními prostředky, které jsou na štěnice opravdu účinné a s praxe mohu potvrdit, že jako firma mám úspěšnost likvidace štěnic jedním zásahem 98%. A to i ve velmi zamořených bytech.
    http://www.stenice-doma.cz

Komentáře