Krása fontán fascinuje lidi už od pradávna. Předávají totiž do okolí tisíciletou energii kamene a uklidňující působení vodního živlu. Proto je posezení u nich, stejně jako pod letitými stromy, tolik ceněno. Zvuk přelévající se vody přináší odpočinek a načerpání nových sil.
Fontány jako krásné a zároveň funkční artefakty přitahují pozornost, baví, osvěžují a v každém vnímavém člověku vyvolávají pozitivní emoce. Kdysi bývaly fontány a vodotrysky pouze na královských a šlechtických dvorech. Jak šel čas, uplatnily se také v architektuře, umění a sochařství. Věhlas získaly fontány v zahradách zámku Versailles u Paříže nebo Fontana di Trevi v Římě, tak proč je nemít doma na terase nebo v zahradě?
Kamenná fontána jako dominanta!
Právě proto, že je lidem s kamennými fontánami tak dobře, zařazují je tvůrci okrasných zahrad často do svých realizací, nezřídka i jako dominantu. Rovněž v místnostech bytů a domů vyniknou malé fontánky, o terasách a balkonech ani nemluvě. Materiálem pro fontány je například žula, pískovec, onyx či mramor. Fungují úsporně, na základě malého čerpadla, které k nim přivádí vodu z nádoby. Při výběru se vyplatí dát na první dojem – navázat s konkrétní fontánou pomyslný vztah a předat si energii. Ať je kamenná fontána snem pro vaši zahradu či balkon, popřípadě terasu, nebo ji pořizujete jako dárek pro své nejbližší, vězte, že vždy „rozzáří oči, potěší srdce a přetrvá věky.“ Je totiž neobyčejná a jako taková má trvalou hodnotu!
Ukázka několika možných podob fontán pro terasy, balkony a zahradu…
Symbolika feng-šuej v soškách zvířat
Naše zdraví je významně posilováno harmonickým životním prostředím. Proto je stále oblíbenější feng-šuej, velmi staré čínské učení. Doslova znamená „vítr-voda“ a uplatňuje se prostřednictvím symbolů sloužících k nastolení rovnováhy, vybíraných intuitivně.
Kamenné sošky – solitérní kameny zpodobňují například jednotlivá zvířata, ale i pár nebo rodinu. Do zahrad se velmi hodí drak, ve východní Asii symbol štěstí. Je mu přisuzována síla, moc a blahobyt. Dalším oblíbeným zvířetem je hroch, jemuž je připisována síla, houževnatost a mateřství. Místo obzvláštní síly vytváří v zahradě velká socha jeřába. Tu může ještě znásobit pár jeřábů, evokující lásku, radost ze života a moudrost. Svěžest, chytrost, regeneraci a hledání posvátnosti představuje ještěrka. Díky sklonu vyhledávat sluneční světlo je spojována se sluncem a vzkříšením. Jako socha z kamene tedy krásně vynikne na zahradním výsluní.
Sošky a figurky zpodobňující kočky vyjadřují rozmanité vlastnosti – hravost, půvab, divokost, klid, tajuplnost či eleganci. Vhodně umístěné sošky koček slouží k navázání spojení s vlastní kreativitou a nezávislostí. Koně zase podporují zemskou energii, věrnost, pravdivost, suverenitu, sebevědomí a disciplínu. Klisna s hříbětem vyjadřuje péči a mateřskost, divocí koně element ohně. Do kompozice zahrady se vzrostlejšími stromy a vodní plochou se výborně hodí soška leguána.„Tento dům je chráněn odvahou a silou,“ sdělujete příchozím, pokud před vstupní nebo zahradní dveře umístíte kamenného lva. Moc, vítězství, vládu, rozhled a ochranu zosobňuje orel, ve staré Asii považovaný za symbol slunce. V kamenné podobě často důstojně zdobí průčelí domů. Jedním z prvků promyšlené zahrady může být také ryba, posilující element vody a přinášející bohatství a blahobyt.
Významným zvířecím symbolem síly, životní energie, moci, moudrosti a vysokých morálních kvalit je slon. Jeho velká kamenná socha velmi dobře působí mezi rostlinami. Slon chrání domov a přináší štěstí. Je tradováno, že pokud má chobot nahoru, vítá nové příležitosti a štěstí, zatímco s chobotem dolů symbolizuje dlouhověkost. Klidné vyzařování, velké oči a přemýšlivost – to je sova. Její kamenná socha v zahradě připomíná, že máme své vědomosti kdykoliv k dispozici a můžeme je s moudrostí použít. Jako solitéra pro zahradu nebo terasu, spojená s fontánkou či v podobě chrliče v jezírku se používá socha žáby. Vnímání její síly znamená radostné přijímání možností vnitřního rozvoje či dokonce vzkříšení. Dalším oblíbeným zvířetem, symbolem stability, klidu, dlouhověkosti, pořádku, ochrany a štěstí je želva. V čínských pověstech vystupuje jako hrdina. Kamenná socha želvy se výborně vyjímá na viditelném místě zahrady, například u vstupu.
Aranžmá v obalech z hlíny a kamene
Vhodným doplňkem zahrady mohou být také kamenné mostky, japonské lampy a přírodní květináče. Jako materiál pro nádoby na rostliny, odolný proti mrazu, povětrnostním podmínkám i ohni, se používá například pálená hlína nebo drcený kámen s pryskyřicí. Obzvlášť elegantní jsou jednoduché tvary květináčů. V setu dvou až tří mohou symbolizovat pár nebo rodinu. Květiny, větve, suchá vrba či trávy ve vkusném hliněném či kamenném obalu vždy upoutají pozornost. Zdravě vypadající hrnkové rostliny jsou úžasnými nositeli životní energie, zvláště když plně kvetou.
Prožívání volného času na zahradě u domu je stále oblíbenější. Lidé však dnes volí relaxaci na terase, v pergole a u bazénu, nikoliv úmornou práci na záhonech. Krásně upravená zahrada, která nevyžaduje přílišnou péči, dokonale umocňuje požitek z pobytu venku.
Text a foto: Milena Hrtusová