Sponzor rubriky

Jak správně zazimovat rostliny pěstované ve velkých nádobách na balkoně a nebo terase…

Vložil | 29.11.2017 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Zima už klepe na dveře, a tak bychom měli myslet na to, že okrasné stromy nebo velké rostliny zasazené do nádob, jež nelze stěhovat, je třeba pečlivě zazimovat. A jak, to vám ukážeme v našem příspěvku…

Ochrana stromů před zimním sluncem

Po přesazení je dobré všechny jehličnany, které jsou vystavené ostrému slunci, na sklonku zimy lehce přistínit. Můžete použít lehkou slaměnou rohož nebo bílou netkanou textilii. Ochranu upevněte tak, aby stromek netísnila a neporanila. V dalších letech je tímto způsobem potřeba chránit rostliny, které jsou na zimní slunce citlivé (například cypříšek).

impeka_1

Ochrana stromů před mrazem

Citlivější druhy vysazujeme do volné půdy v zahradě jen na chráněná místa, ty odolnější se s mrazem vypořádají samy. Jiná je ale situace u dřevin v nádobách. U nich může při dlouhotrvajících mrazech květináč promrznout (čím menší, tím rychleji) a mohlo by dojít k poškození kořenů. Pokud jsou velké mrazy hlášeny nebo žijete v hodně chladné oblasti, ochraňte květináč obalem z juty nebo kokosové rohože či z rákosu, popř. chvojí. Takový „kabátek“ ještě vycpěte opadaným listím či slámou. Zimní ochrana totiž nikdy není na škodu, i když nízké teploty za pár dnů pominou. Pokud ale mrazy trvají déle než pár dní, může nádoba se stromem promrznout. A to je problém, neboť by mohlo dojít k poškození kořenového systému rostliny. Existuje ale velmi účinná metoda, která nejen tvarované stromy, ale i ostatní rostliny pěstované ve velkých nádobách spolehlivě ochrání.

impeka_2  impeka_4

A jak na to? Sežeňte si polypropylenové pytle a ty naplňte slámou. Pytle pevně utáhněte a svažte provazem tak, aby nevznikaly mezery či vzduchové kapsy. Sláma je jeden z nejlepších tepelných izolantů vůbec a polypropylen navíc dobře ochrání před mrazivým větrem.  Povrch nechejte volně dýchat až do doby, kdy teploty klesnou pod -5 °C i přes den. Následně je vhodné pokrýt povrch hlíny slámou, chvojím nebo mulčovací kůrou, doporučujeme alespoň 7-10 cm vysokou vrstvu.

Pozor: nezapomeňte také na zimní zálivku, a to zejména v době, kdy není dostatek srážek, ať už dešťových, nebo sněhových. Dřeviny zalévejte ale pouze tehdy, když nemrzne!

Autor přispěvku: Petr Ostřížek

Komentáře