Sponzor rubriky

Bylinky do truhlíku vysadíte hravě podle našeho videonávodu…

Vložil | 10.5.2021 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA, VIDEA

Jarní počasí nabírá na síle a my musíme dohnat na zahradách či zahrádkách to, co zimní počasí dlouho nedovolilo. A zapomenout nesmíme ani na truhlíky s bylinkami, které v kuchyni potřebuje každá správná hospodyňka…

V našich domácnostech se nejčastěji v bylinkových truhlících pěstuje petržel, pažitka či majoránku a hodně hospodyněk počítá také s vysazením bazalky, tymiánu, rozmarýnu, máty či kopru. Podstatné je vědět, že většina bylinek potřebuje plné slunce, díky němuž získávají aromatické látky.

Sazenice bylinek koupíme většinou v supermarketu, popř. využíváme služeb zahradníků, nebo se je snažíme vypěstovat sami doma ze semínek. Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí. A jako drenáž dáváme na dnou truhlíku pro odvod přebytečné vody třeba keramzit.

Ke zdárnému růstu a vývoji potřebují bylinky slunce, prostor a vláhu. V klasickém květináči dojde snadno k přelití a následnému uhnívání rostlin. Proto doporučujeme samozavlažovací truhlíky, ze kterých si kořeny díky knotům mohou vzít tolik vody, kolik potřebují. A současně můžeme přidávat i nějaká ta hnojiva. Ideální teplota pro pěstování bylinek se pohybuje od 10 do 20 stupňů a nemělo by se také zapomínat na pravidelné rosení, protože příliš suchý vzduch by listům mohl škodit.

Co můžeme v truhlíku za oknem nebo na terase kromě základních druhů bylin ještě pěstovat?

Šalvěj: v kuchyni se používá k přípravě pokrmů a umocňuje chuť jakéhokoliv jídla. Čerstvé bylinky obsahují hodně minerálních látek, éterické oleje i vitamíny a blahodárně působí na náš organismus hlavně z hlediska pomoci při trávení. Šalvěj je známa již z dob starého Řecka a pěstovat můžeme spoustu kultivarů a odrůd. Jak říkají kuchaři – co druh to jiná chuť!

šalvějŠalvěj se v kuchyni může použít při grilování, pečení nebo dušení masa, často bývá i součástí marinády, do které kousky masa nakládáme. Přidávat se může k vepřovému, hovězímu, skopovému, krůtímu nebo jehněčímu, není ale výjimkou použít šalvěj na dochucení zvěřiny. Navíc se dává do paštiky nebo do různých nádivek a také ryby s ní chutnají výtečně. Šalvěj ale nemusíme využívat jenom v teplé kuchyni, dá se s ní připravit také zajímavé bylinkové máslo nebo slouží k dochucení tvarohu a sýrů. A hlavně starší generace zná jistě ochucovadla jako šalvějový olej nebo šalvějový ocet. Při přípravě pokrmů se dá tato bylina kombinovat s celerovou natí, libečkem, majoránkou, petrželí a samozřejmě i s klasickým kmínem.

mátaMáta: tato bylina se hodí většinou do různých limonád nebo čajů a využíváme z ní jak čerstvé listy, tak i mladé stonky nebo květy. V teplé kuchyni se u nás moc nepoužívá, výjimkou jsou snad jen některá orientální jídla (skopové, kuřecí, jehněčí). Setkat se s ní můžeme také v ovocných salátech a dezertech. Např. v Indii nebo Africe jsou hodně populární silné slazené horké čaje z čerstvé máty, které mají účinky proti horku. A i když jsou teplé, příjemně osvěží. Máta se hojně používá i v marinádách, čerstvá se ale k pečenému masu nedává.

oreganoOregáno: nejen u nás, ale i ve světě, je tato bylina označována jako „koření králů“. Vždy byla velmi drahá a při přípravě pokrmů se oregana používá jen docela málo. Dobromysl se pojí hlavně s italskou kuchyni, kde se přidává do omáček z rajských jablíček, na pečené maso nebo do různých sekaných masových náplní, jež se využívají do raviol a lazaní. Samozřejmě nemůžeme opominout pizzu a v řecké kuchyni se přidává do zeleninových salátů. V mexické kuchyni se kombinuje s česnekem nebo dalšími bylinkami a najít dobromysl můžeme hlavně v pokrmech z fazolí. Oregano má také léčivé účinky, používá se proti zánětům a bolesti v krku, popř. pomáhá při střevních potížích a podporuje trávení.

tymiánTymián: jedná se o hodně aromatické koření, které má kafrovitou chuť a jemně nasládlou příchuť. V teplé kuchyni se přidává k masu ryb a nebo k masu drůbežímu a rovněž je možné ho využít do různých omáček nebo při grilování zeleniny či na ochucení másla nebo výrobu různých zálivek, ochucených majonéz a dippů. Celé větvičky se používají na aromatizaci olejů a setkat se můžeme také s tzv. tymiánovým medem. V zeleném stavu se tato bylina používá při problémech s nadýmáním, obecně zlepšuje trávení, má dezinfekční účinky a také mírní dráždivý kašel.

rukolaRukola: tato listová bylinka se používá díky své pikantní a štiplavé chuti, která je jen těžko popsatelná a zařaditelná. Z hlediska dochucení jídla může zpestřit skoro každý pokrm, využívá se ale hlavně na saláty, při přípravě těstovin a nebo ji dáváme do rizota. Pokud používáme listy starší, jednoduše se hořké chutí sbavíme krátkou tepelnou úpravou. Větší listy můžeme podávat podobně jako špenát, a to i dětem, pro které není čerstvá rukola doporučována. Možná vás to překvapí, ale výrazná chuť rukoly se dá výborně kombinovat také se sladkým ovocem, například s pomeranči, hruškami nebo ananasem. A nasekaná na jemno jako klasická řeřicha se dá použít na chléb namazaný máslem nebo nějakou pomazánku. Pokud ji orestujeme po krátkou dobu na oleji se silnějšími plátky česneku, získáme originální přílohu k rybám a nebo základ bezmasé verze těstovin. Někdo z rukoly vaří také chutnou polévku, ale pozor, má vskutku výraznou chuť.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

Ideální prostředí pro pěstování bylin v truhlíku vytvoří Vita Natura Substrát pro léčivé a aromatické byliny. Je vyroben z kvalitní tříděné rašeliny a organických hnojiv, neobsahuje průmyslová hnojiva, a tudíž splňuje všechny podmínky pro ekologické pěstování. Je vhodný pro pěstování léčivých bylin, jako je heřmánek, mateřídouška, meduňka a další rostliny, které se dají používat v kuchyni i v přírodním léčitelství (pažitka, rozmarýn, petrželka aj.). A co je hodně důležité, podporuje tvorbu silic a aromatických látek. V e-shopu k dostání za 65 Kč, balení 20 litrů.

Vydatným pomocníkem je také Růstový stimulátor pro léčivé a aromatické rostliny. Ten podporuje zakořeňování, celkový růst rostlin a kvetení, dále zvyšuje přirozenou obranyschopnost vůči abiotickému stresu, zlepšuje regeneraci při poškození a opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin včetně navýšení jejich výnosu a kvality. Dávku 10–20 ml stimulátoru na 10 l zálivkové vody používáme v době vegetace  jednou až 2x za 14 dní. V e-shopu k dostání za 119 Kč, balení 0,5 litru.

Pro výsadbu do květináče doporučujeme Přírodní substrát pro bylinky, který je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, prosetého jemně tříděného křemičitého písku a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování celé řady druhů bylinek a zeleného koření, mezi něž patří například: bazalka pravá, dobromysl obecná, rozmarýn lékařský, máta peprná, kadeřavá i kořenová petržel pro nať, pažitka, cibulka pro nať, majoránka, kopr, řeřicha a další. V e-shopu k dostání za 41 Kč, balení 5 litrů.

Pro lepší růst bylinek v bytových podmínkách se dá využít také růstový aktivátor s výživou Kopřiva plus. Ten je vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré. Přípravek obsahuje určité množství živin (N, P, K, Mg a Ca) včetně stopových prvků (Fe, Zn, Cu, Mn) ve snadno přijatelné formě pro rostliny. Podporuje tvorbu kořenů, růst listové plochy, kvetení a vývoj plodů. Udržuje rostlinu v dobré zdravotní kondici a podporuje její celkovou vitalitu. V e-shopu k dostání za 119 Kč, balení 0,5 litru.

Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz   Jistě najdete to, které vám bude z hlediska dojezdu z místa vašeho bydliště nejlépe vyhovovat!

Komentáře