Sponzor rubriky

Dětské hřiště není jen pískoviště a houpačka, děti si na něm mohou doopravdy hrát!

Vložil | 6.9.2022 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

My dospělí máme tento prostor spojen většinou s tím, že má upravené dopadové plochy, na nich stojí dřevěná konstrukce věže či domku, vedle nějaká houpačka, skluzavka nebo pískoviště. A automaticky počítáme, že naše ratolesti zde budou protahovat svá těla, v rámci možností tak nějak sportovat. Ale co když chtějí něco jiného?

S herními doplňky pro dětská hřiště to není žádný problém! Během krátké chvíle, a doslova za pár korun, můžeme vytvořit na zahradě školu, pirátskou loď, obchodní centrum, poštu anebo vojenskou pozorovatelnu s mnoha dalekohledy, periskopy a zařízením pro bezkontaktní předávání informací. Děti si díky těmto doplňkům mohou hrát na různé profese, oblíbená je třeba kuchyň, závody formulí nebo v každé době aktuální hra „na vojáky“.

Je libo pirátskou loď?

Milují-li kluci moře a piráty, je v nabídce výrobců celá sestava tzv. škuneru (pirátská loď), který se dá zakoupit a přistavět k základnímu vybavení hřiště jako další modul. V případě, že takovou investicí nechceme rodinný rozpočet zatížit, stačí koupit jen pár tématicky zaměřených herních prvků a svět pirátů, námořních bitev a zajatých námořníků je na světě. Za pár stovek můžeme získat pravou pirátskou vlajku s lebkou a zkříženými hnáty, kormidlo, periskop nebo dalekohledy. To všechno pak velmi jednoduchým způsobem přiděláme na stávající konstrukci (postačí šrouby, vruty) nebo schováme za jednoduchou dřevěnou zástěnu, za níž je možné se schovat. Úchyty pro snadnou montáž jsou součástí dodávky a snesou i méně šetrné „dětské“ zacházení .

Základem je dětská fantazie!

U těchto herních prvků, ať už se týkají tematicky čehokoliv, sázíme hlavně na dětskou představivost. Z vlastní zkušenosti víme (a je to i vědecky dokázáno), že nemá smysl na zahradě do detailu zařizovat obchod s potravinami, telefonní ústřednu nebo lékařskou ordinaci, vždy je lepší pořídit jenom pár základních prvků, jež téma hry vymezí a dál nechat všechno na dětech. Jejich fantazii se totiž meze opravdu nekladou …

Možností, jak si na dětském hřišti pohrát, je skutečně velmi mnoho. Za pár stokorun nakoupíme periskop, dalekohledy, jedno dítě se schová nahoře na pozorovatelně, druhé pak může být někde v rohu v zahradě ve křoví. K dispozici jsou i plastové telefony, s nimiž se dají předávat informace a hrát si třeba na špiony. Stejně tak jsou v nabídce prodejců plastové poštovní schránky, nějaká vhodná taška, dopis, časopis či obálka se doma najde a rázem máme poštovní úřad. Hlavně pro kluky je určitě hodně důležitým prvkem plastový volant, který je nabízen v několika druzích provedení. Na našem dětském hřišti tak můžeme vykouzlit formuli, kamion, tátův bavorák nabo kabriolet, s nímž pojedeme někam k vodě nebo na dovolenou.

Součástí nabídky herních modulů je i díl, který z hlediska svého provedení evokuje piškvorky, všem dobře známé křížky a kolečka. Má ale jenom tři sloupce, takže se nejedná o plnohodnotné zařízení pro hru jako takovou, dětem to ale vůbec nevadí. Hlavně těm menším stačí, když si jednotlivé znaky mohou pomalým otáčením válečků řadit do vodorovných, svislých, popř. diagonálních řad.

Nezapomeňte na výtah!

Naprosto neodmyslitelnou součástí všech her je výtah. Ten má podobu jednoduchého látkového pytle zelené barvy s obrázkem usměvavé opice a jedná se jeden z nejprodávanějších herních doplňků. Každé dítě totiž touží po tom někam něco přepravovat a je jedno zda nahoru, nebo dolů. Také obsah není důležitý (rum a kakaové boby nahoru na palubu pirátské lodi, orazítkované dopisy z poštovní úřadovny dolů směrem k doručovateli, popř. jen tak pro zábavu kačírek z plochy kolem hřiště kamkoliv). Výtah se dá namontovat na spoustu míst, limitujícím faktorem je snad jen přítomnost nějaké věže na stojnách, která bude alespoň dva metry vysoká. Z hlediska technického se pak jedná o jakýsi nekonečný popruh, k němuž je přidělán zhruba 10 litrový látkový pytel.

Playhouse modul

Tento oblíbený doplněk dětských hřišť souvisí s tím, že se všichni rádi schovávají. Jedná se o jednoduchou stavebnici, která umožní opláštit prostor pod podlahou domku umístěného na vrcholu herní věže. Pomocí zástěn zhotovíte stěny, okno, popř. i dveře, a rázem máte dvoupatrový domek. A jako v reálném životě i tady může být v přízemí obchod, dílna nebo garáž či kancelář…

Herní prvky jsou levné, variant her je bezpočet

Základní výhodou těchto doplňků dětských hřišť je přijatelná cena. To, že nejsou drahé, nám umožní nejen jejich bezproblémovou výměnu kus za kus pokud se poškodí, ale i náhradu těch, co už se dětem omrzeli. Jednoho dne prostě odšroubujeme volant a na jeho místě se objeví periskop. A ze závodníka letošního ročníku Rallye Dakar je v mžiku policejní specialista pátrající po uprchlém zločinci…

Autor příspěvku: Vladeko – https://www.detskahriste.cz

Pokračování příště…

Komentáře