Sponzor rubriky

Výsevy jsou v plném proudu, poradíme na co nezapomenout!

Vložil | 21.2.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Chcete mít nádherně rozkvetlý balkon či terasu a nákup hotových sazenic se vám zda finančně příliš náročný? Toužíte po vlastní zelenině, utržené přímo ze zahrádky? Pak máte jedinečnou možnost začít z vlastním výsevem a vypěstováním si vlastní sadby.

vysev_2Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. U zelenin to platí hlavně pro celer, papriky a rané zeleniny. U květin je nutný lednový nebo únorový výsev u petúnií, begónií, salvií a celé řady dalších rostlin. Plodiny, které mají jemná semena (celer, petúnie), vyžadují specifický postup při výsevu. Ten se provádí do speciálního výsevního substrátu, který musí mít jemnou strukturu a dokonalou smáčivost, protože jemné osivo se vysévá na povrch.

Desatero úspěšného výsevu

1. Do výsevní misky nasypte substrát.
2. Povrch přitlačte pomocí prkénka tak, aby se vytvořila rovná plocha.
3. Proveďte řídký výsev, který usnadní pozdější pikýrování mladých rostlinek. Pozor, hustý výsev vede k padání klíčních rostlin.
4. Pokud chcete vysévat do řádků, jemně je vyznačte pomocí značítka a opět vysejte pouze na povrch. Pouze větší semínka jemně zahrnout a zamáčknout.
5. Výsevní misku umístěte na světlo a nechte klíčit při teplotě 18 až 20oC.
6. Výsev nesmí vyschnout, proto se provádí jemné rosení, které děláme pravidelně, vždy podle stavu substrátu.
7. Pozor, než semena vyklíčí, musí být miska zakryta sklem, fólií nebo víkem pro omezení výparu a udržení konstantní teploty.
8. Jakmile se objeví děložní lístky, sundáme kryt a dopřejeme rostlinám maximální světlo pro omezení nežádoucího vytahování.
9. Jakmile rostliny dosáhnou výšky 2 cm, je nutné je po jedné rozdělit do sadbovačů a dopěstovat do výsadbové velikosti.
10. Hodně jemná semena (hledíky, astry, macešky apod.) rozsypte na povrch stejnoměrně, ne však příliš hustě. Pro usnadnění výsevu jemných semen se vyplatí jejich smíchání s pískem. Lépe je vysít vždy o něco více semen, než kolik budete rostlin potřebovat. Všechny výsevy si dobře označte jmenovkou.

zahr_substrat_aZákladem  je kvalitní substrát!

Pro rostliny je základem úspěchu substrát, například Zahradnický substrát A pro výsevy, množení a řízkování. Zemina pro rostliny pěstované v nádobách by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Kořenům musí poskytnout dobré růstové podmínky, ale zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat extrémní kolísání vlhkosti a teplot a to nejméně po období jednoho léta. Z uvedených podmínek na kvalitu substrátu vyplývá, že zahradní zemina odebraná na záhonu není pro výsadbu vhodná. Nejčastěji využívaný substrát pro rostliny se skládá ze směsi rašeliny, jílovitých minerálů, hnojiv, kompostové zeminy, případně dalších přidaných látek, které stabilizují kvalitu celé směsi. Ideální je pak substrát, jehož součástí je minerální hnojivo, které se postupně pro rostlinu uvolňuje po dobu prvních šesti týdnů po výsadbě. Pro specializované druhy se pak základní substrát upravuje tak, aby vyhovoval všem listem i květem okrasným rostlinám. A splňoval tak nezbytné požadavky pro dobrý růst a vývoj jednotlivých rostlin. Většina pěstovaných běžných druhů vyžaduje pH substrátu mírně kyselé, tedy v rozmezí 6,5 – 6,8. Půdu kyselou s pH 6 – 6,5 vyžadují kapradiny (Aspidiaceae), africké fialky (Saintpaulia) a rostliny s původem v deštných pralesech. Silně kyselou půdu pod pH 6 vyžadují pouze pokojové azalky (Rododendron), hortenzie (Hydrangea) a orchideje (Orchidaceae). Speciální zemina se míchá pro orchideje, kaktusy, palmy, citrusy. Celkem najdeme v sortimentu společnosti Rašelina a.s. Soběslav několik desítek druhů substrátů.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Všechny potřeby nejen pro aktuální výsevy z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře