Sponzor rubriky

Chcete si o prázdninách zrenovovat pergolu anebo altán? Poradíme vám, na co si dát pozor při obnově nátěru!

Vložil | 28.7.2023 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

altánKrása zahradních pergol, altánů a jiných dřevostaveb je vždy zaplacena pravidelnou péčí a žádná dřevostavba se neobejde bez ochranného nátěru, který by jí střežil v před různými škůdci, houbami, plísněmi a nápory nepříznivého počasí.

Nanesením jednoho nátěru nemáte zdaleka vyhráno. Každý nátěr, bez ohledu na kvalitu, se časem opotřebuje a pozvolna přestane plnit svůj účel. Proto je dobré nátěry dřevostaveb pravidelně obnovovat. A jak při tom postupovat, to si popíšeme na následujících řádcích.

Šmirgl papír na scéně

Dříve než se pustíte do nanášení nové lazury či jiného typu nátěru, musíte povrch zahradní pergoly zbavit starého nátěru. K tomu použijte ideálně brusný papír, lidově řečeno šmirgl papír. Pokud zrovna nemáte po ruce brusný papír, podívejte se do auta a vezměte si z něj škrabku, kterou svůj vůz zbavujete v zimních měsících námrazy. Jakmile máte nástroj připravený, starý nátěr pokud možno bezezbytku seškrabte. Jakmile je starý nátěr seškrábaný, zbavte povrch zahradní pergoly všech nečistot, které by mohly narušit řádné vsakování nového ochranného nátěru do dřeva.

009 012

Vybíráme barvu na dřevo

Pamatujte na to, že každý druh dřeva má jinou tvrdost, strukturu i savost. Proto je důležité pečlivě zvážit výběr vhodné nátěrové hmoty a vybrat takovou, která svými vlastnostmi bude nejlépe vyhovovat charakteru dřeva, ze kterého je vyrobena vaše zahradní pergola. Pokud si nejste jistí výběrem vhodného nátěru, požádejte o radu prodejce, jistě vám rádi vyjdou vstříc a pomůžou vybrat ideální druhy i barevný odstín pro vaši pergolu.

007Někdy jedna, někdy dvě, jindy třeba tři

Nátěr nanášíme rovnoměrně po celém povrchu zahradní pergoly. V některých případech stačí pouze jedna vrstva ochranného nátěru, u některých typů barev je lepší nanést na dřevo více vrstev. Více vrstev nanášejte zvláště v případech, kdy jste se rozhodli pro tenkovrstvé lazury. Naopak, pokud jste si k ošetření zahradní pergoly pořídili silnovrstvé lazury, bohatě si vystačíte s jednou vrstvou ochranného nátěru.

Pomocníkem a rádcem při údržbě nejen pergol, ale i zahradního nábytku je společnost VLADEKO TACHLOVICE s.r.o

Komentáře