Sponzor rubriky

Chybí vám bylinky ze zahrádky? Pěstujte je zatím doma za oknem!

Vložil | 15.2.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Čerstvé bylinky jsou snem každého alespoň mírně pokročilého kuchaře. Kromě dotváření chuti pokrmů totiž krásně voní a velmi dobře také působí na psychiku. I když nemáte zahradu, nezoufejte, pro jejich pěstování postačí jedno okno orientované ke slunci.

byl_1Úspěch pěstování v domácích podmínkách zaručí dodržování několika základních rad, s jejichž pomocí se budete z bylinek těšit dlouhou dobu.

 Jak vybrat ty pravé?

 K vypěstování základních druhů koření postačí místo pro truhlík či květináč na okně nebo na balkóně. Milovníci české kuchyně si takto snadno vypěstují petržel, pažitku či majoránku a problém není ani s vysazením bazalky, tymiánu, rozmarýnu, máty či kopru. Důležité si je jen uvědomit, že většina bylinek potřebuje plné slunce, díky kterému získávají aromatické látky. Prvním krokem k vlastní malé zahrádce je pořízení vhodných sazenic. Jako nejrychlejší řešení se jeví koupení „hotových“ bylinek v supermarketu. „Představa, že se jedná o čerstvé koření, je bohužel mylná. Jedná se o rostlinky rychle vyhnané a načasované pouze k okamžité spotřebě, kterým žádná dodatečná péče většinou nepomůže,“ konstatuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Lepší variantou je tedy využít služeb zahradníků, případně odvážně vypěstovat rostliny ze semínek. Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na výsevy. „Sázet doporučujeme řídce, jelikož příliš hustý výsev znamená málo místa a následné vytahování rostlinek za světlem. Pozor je také třeba si dát na kombinaci jednotlivých druhů, není vhodné vysazovat dohromady například vzrostlé a půdo pokryvné typy,“ doporučuje Lenka Novotná.

byl_2Bylinky již rostou, jak se o ně starat?

 Bylinky potřebují ke svému životu slunce, prostor a vláhu. Po splnění těchto základních podmínek jim nevadí, že si z nich každou chvíli kousek ustřihnete či utrhnete. Většina rostlin je však suchomilná, proto jim až přehnaná péče a zalévání škodí. Jak poznat tu správnou míru? „V obyčejných květináčích snadno dojde k přelití a následnému uhnívání rostlin. Proto doporučujeme samo zavlažovací květináče, ze kterých si kořeny díky knotové závlaze mohou vzít tolik vody, kolik potřebují. Současně se závlahou probíhá přísun živin hnojivy rozpuštěnými ve vodě. Půda se neprolévá a živiny se neodplavují, nedochází ke střídavému rozbahnění a pak přesychání půdy. Ve spojení s pravidelným otáčením květináče jsou toto ideální podmínky pro pěstování všech bylinek,“ podotýká Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která nabízí různé druhy samo zavlažovacích květináčů. Ideální teplota pro pěstování se pak pohybuje od 10 do 20 stupňů a nemělo by se také zapomínat na pravidelné rosení, protože příliš suchý vzduch by listům mohl škodit.

Bylinky pro radost

 Pěstování bylinek je potvrzeno dobovými prameny již ve staré Číně, Persii či Řecku. I naše babičky věděly, že se bez nich v kuchyni neobejdou a že kromě skvělé chuti a vůně přinášejí i úlevu od mnohých fyzických i psychických problémů. Bio a čerstvé potraviny jsou opět v módě a díky moderním samo zavlažovacím květináčům se mohou stát stylovou součástí a doplňkem vašich domácností! Stačí si vybrat ten pravý…

Na gril 15 Do salátu 16
Úspěšné pěstování bylinek v domácím prostředí přeje redakce Zahradnické kuchařky.


Pro vaše domácí pěstování nabízíme sortiment kvalitních a léty prověřených výrobků (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře