Sponzor rubriky

Borůvky na balkon i do zahrady snadno a včas!

Vložil | 28.3.2018 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Máte rádi borůvkové knedlíky či koláče a nechce se vám letoe ohýbat záda v lese? Nemusíte! Chutné modré plody se dají snadno vypěstovat za dveřmi balkonu a nebo na malém plácku v zahradě. Poradíme vám jak na to, za chvíli bude čas na jejich jarní výsadbu…

boruvky_nadobaBorůvky v květináči

Máme-li začít s pěstováním těchto rostlin na terase nebo na balkoně, je třeba dbát hlavně na zálivku. Hodně často ji podceňujeme, bez pravidelného přísunu vody ale borůvky neporostou! Další chybou je představa, že tyto rostliny porostou v jakékoli zemi. Vápno jim škodí, je třeba použít buď klasickou rašelinu, nebo ještě lépe profesionálně připravené substráty pro kyselomilné rostliny. Vlhkost substrátu, který tyto lesní podrostové dřeviny potřebují, zajistíme nejlépe dešťovou vodou. Ne každý ji ale k dispozici má, a tak nám nezbývá než zalévat vodou vodovodní. Ta ale obsahuje chlór, který je pro borůvky a jejich růst stejně nebezpečný jako vápno. Proto necháme vodu z vodovodu několik dní odstát, aby z ní chlór vyprchal. Jako ochranu proti výparu vody z půdy můžeme i u květináčů použít mulčování. Na povrch substrátu nasypeme několik cm jemnější mulčovací kůry a nebo hrubé lesní hrabanky. Pro přesazování volíme raději širší a méně hluboký kontejner, vychází to z podoby a podstaty kořenů borůvky, která koření spíše do stran než do hloubky. Při jarním přesazování je také dobré přidat do zeminy pomalu rozpustné hnojivo na kyselomilné rostliny.

Vaccinium corymbosumBorůvky na zahradě

Pokud se rozhodneme pro klasickou výsadbu v užitkové zahradě, je třeba respektovat požadavky borůvek jak na prostředí, tak i způsob ošetřování.

Správné stanoviště: pro zdárný růst a vývoj potřebují borůvky nejlépe místo v polostínu, avšak s vyšší vzdušnou vlhkostí. Polostín však neznamená, že budeme cíleně chránit borůvky před sluncem. Naopak! Sluneční paprsky by měly na naše rostliny v podobě rozptýleného světla dopadat minimálně 6, optimálně 8 hodin. Pokud slunce chybí, borůvky sice rostou, ale málo plodí! A navíc plody narostlé ve stinných podmínkách nejsou tak chutné jako ty z plně osluněného stanoviště.

Místo, kde budeme borůvky pěstovat, musí obsahovat dobře propustnou a lehkou půdu. Jílovité mokré zeminy totiž brzdí rozvoj kořenů a často dokáží jejich růst úplně zastavit. Ideální je lehká kyselá půda, kde se borůvky ujímají i rostou velice dobře. Naproti tomu klasická zahradní zem, v níž dobře prospívá většina běžných plodin, pro tyto rostliny vhodná není. A právě z tohoto důvodu musíme stanoviště pro borůvky pečlivě připravit a podobně jako u rododendronů zeminu třeba i vyměnit nebo doplnit odpovídající substrát. Podle způsobu výsadby (jedna rostlina nebo jejich řada) tak vykopeme patřičně velkou jámu a nebo delší rigol. Šířka jámy či rýhy musí být alespoň 80 cm, rozteč mezi vysazenými jedinci pak cca 1 metr. Hloubka se následně odvíjí od vlastností a kvality země na stanovišti. Běžně se udává kolem 50 cm, v případě těžké a na vápno bohaté půdy i 1 metr. To z toho důvodu, že tato zemina se musí odstranit a nahradit speciálním substrátem či alespoň rašelinou. Příprava na výsadbu borůvek je pracná, bez ní však tyto kyselomilné rostliny v zahradě neporostou.

boruvka_kontejnerVýsadba: samotné vysazování jednotlivých rostlin je po precizní přípravě půdy již docela jednoduché. Je-li sucho, substrát na místě výsadby nejdříve zalijeme a vodu necháme vsáknout. Borůvky vyjmeme z kontejneru, bal pomačkáme a je-li kompaktní, prsty ho doslova potrháme. To je sice na první pohled radikální zásah, rostlině ale pomůže díky poranění starých kořínků vytvářet rychle nové. Z hlediska termínu výsadby se zahradníci občas přou, zda je lepší jaro nebo podzim, zahrádkáři ale preferují duben, kdy do půdy vkládají silné rostliny s bohatým kořenovým balem. Ten se během vegetace ještě více rozroste a borůvky pevně ukotví v půdě. Do zimního období tak přicházejí v dobrém stavu, sžité se stanovištěm. Co se týče počtu odrůd, platí jednoduchá zásada: jejich větší množství zajistí lepší opylování a následně i stabilnější a bohatší úrodu.

Hnojení: při stanovení potřeby výživy borůvek vycházíme z toho, že rašelina nebo lesní hrabanka (ale i většina speciálních substrátů) jsou na živiny méně bohaté než třeba zemina pro muškáty. Proto je třeba borůvky kvalitně hnojit. Základem bývá zásobní hnojivo aplikované při výsadbě (u nádobových rostlin při přesazování), na něž by měla navazovat další výživa. Na trhu je k dispozici široký sortiment hnojiv pro kyselomilné rostliny, stejně tak jako pro borůvky a brusinky konkrétně. O doplňování živin tak nemusíme mít strach.

Řez borůvek: tento často složitě prezentovaný úkon není zas až tak složitý, chce to jen znát pár základních zásad. V prvních létech po výsadbě (3 – 5 roků) stačí odřezávat jen zlomené, nemocné či mechanicky poškozené větévky. Po pěti létech je keř při dobré péči již docela hustý, a tak je ho třeba prosvětlit. To provádíme tak, že na jaře odstraníme asi jednu třetinu starých výhonů. Tuto operaci je nutné opakovat každý rok. Po průklestu borůvky pohnojíme, doporučuje se hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podpoří tvorbu nových prutů.

boruvky_plodyČerstvě vysazené kanadské borůvky hned neplodí, na první úrodu si musíme počkat přibližně 3 – 4 roky. Ranné odrůdy plodí zhruba v polovině července, pozdní pak v polovině měsíce srpna. Pokud se o borůvky budeme správně starat, vydrží nás zásobovat chutnými modrými plody i dvacet let.

Základní odrůdy: výběr borůvek je na trhu veliký, vybere si snad každý! Cowille – pozdní, silně rostoucí, bohatá na úrodu. Duke – kvalitně mrazuvzdorná, hodí se do oblastí s vyšší nadmořskou výškou. Earlyblue – plodí v červenci, hodí se na zavařování. Heidi – jedna z méně vzrůstných odrůd, výborně se hodí jako nádobová rostlina pro terasy a balkony. Nui – borůvka s dvoucentimetrovými chutnými plody. Spartan – dokáže jako vzrůstná odrůda dosáhnout výšky až dva metry, a navíc je mrazuvzdorná. Chanticleer – dozrává jako první již kolem 10. července, výška kolem 150 cm.


TIP RAŠELINA a.s.

Základním substrátem pro pěstování borůvek je Vermihumin Substrát s vermikompostem pro borůvky. Ten se používá nejen pro pěstování kanadských borůvek, borůvčí (brusnice borůvka) a brusinek, ale i jiných kyselomilných rostlin s podobnými nároky. Tento substrát se již nemusí míchat s žádnou jinou zeminou. Mezi jeho přednosti patří: obsahuje vermikompost – kvalitní živočišné hnojivo z trusu žížal, má vysoký podíl biologicky aktivních látek a huminových látek pro podporu růstu i vývoje borůvek, jednotlivé aktivní složky vermikompostu působí na rostlinu komplexně po celou dobu vegetace a mají příznivý vliv na její vitalitu a zdravotní stav, je vhodný také pro ostatní kyselomilné rostliny. V e-shopu je k dostání za 131 Kč, balení 50 litrů.

Raselina_premiumPro náhradu půdy při výsadbě borůvek můžete použít také např. PREMIUM Rašelina zahradní 60 l. Jedná se o přírodní rašelinu vhodnou na všeobecné zlepšení zahradních půd, k jejich prokypření, vylehčení, provzdušnění a úpravě pH. Rašelina je čistý přírodní produkt bez přísad. Co přináší? Udržuje vzdušnost a kyprost půdy, pomáhá poutat sluneční paprsky, a tím podporuje zahřívání půdy, podporuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. V e-shopu k dostání za 130 Kč včetně DPH, balení 60 litrů.

Ke hnojení vysazených borůvek doporučujeme Premium Kapalné hnojivo na borůvky. To obsahuje obsahuje ideální množství živin pro pěstování kanadských borůvek, borůvčí (brusnice borůvka), brusinek a dalších kyselomilných rostlin s podobnými nároky. Navíc podporuje zakořeňování, růst a kvetení či následně vývin chutných plodů. A pravidelné používání tohoto hnojiva podporuje vitalitu a obranyschopnost rostlin. Kapalné hnojivo pro borůvky se používá se ve formě zálivky. V e-shopu je k dostání za 49 Kč, balení 1 litr.

Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. A nebo se s dotazem na dostupnost konkrétního výrobku obraťte telefonicky či prostřednictvím e-mailu na naše obchodní zástupce.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

Komentáře