Sponzor rubriky

Bazalka tak trochu jinak, třeba roubovaná!

Vložil | 25.4.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Bazalku jako bylinu v kuchyni zná a používá asi každý. Je to naprosto běžná bylina, kterou si můžeme koupit v supermarketu, nebo ji pěstovat doma na záhoně v zahradě.

My vám dnes ale představíme úplně jinou bazalku, i když ve své podstatě stejnou. Opět to bude bylinka, kterou používáme na pizzu, do pokrmů anebo jenom samostatně pro toho, kdo chce žvýkat její listy. Jedná se ale o bazalku roubovanou!

Proč kupovat bazalky roubované, na to jsme se zeptali paní Marii Šulcové, majitelky známého zahradnictví na jihu Čech, v Úsilném u Českých Budějovic.

„Stejně jako u ostatních druhů roubované zeleniny (okurka, rajče aj.), také bazalka využívá toho, že její šlechtěné kultivary lépe rostou na podnožích z bazalky plané, která má bohatší a mohutnější kořenový systém. A ten je základem kvalitního růstu i příjmu vody a živin. My, stejně jako většina zahradníků, bazalku samozřejmě neroubejme, mladé rostlinky nakupujeme a dále dopěstováváme.

Kultivar, který vám na fotografii představujeme, je zajímavý tím, že má velmi malé a jemné lístečky. A to ocení každý milovník bazalky, který často v potu tváře musí velké listy běžné bazalky krájet na menší kousky. Zde tento problém odpadá, bazalka díky tomu, že je naroubovaná na planou odrůdu, bujně roste a nám tak stačí lístky jenom ostříhat. Dále je upravovat nemusíme, pouze je těsně před podáváním pokrmu nastříháme a jídlo jimi posypeme. Pokud je rostlina bazalky v dobré kondici, hnojena a správně zalévána, velmi rychle obráží a nové lístečky spolehlivě dorůstají. Jedná se o nádherně voňavou, aromatickou bylinu, která provoní nejen celou kuchyň, ale dochutí i jídlo, které podáváme.

 

Pro zájemce o pěstování této drobnolisté bazalky na kmínku máme dvě velikosti. Ta první připomíná tak trochu malou bonsai, je to klasický stromeček s kulovitou korunkou. A i když je teď na počátku pěstování malá, během léta se může její korunka rozrůst až na 25 cm v průměru. Druhá je na kmínku vyšším, jedná se ale jenom o “hru na efekt”. Obě jsou stejné, na jmenovce jsme našli označení Ocium Bas. ´Magic Mountain´. Oproti běžné bazalce, co známe z prodejen s bylinami, jsou tyto jemnější chuti, aromatičtější.

Druhá bazalka, kterou bychom vám rádi představili, už patří ven na záhon. Na jmenovce jsme našli označením Ocium Bas. ´Magic Mountain Purple´. Jedná se o bazalku, která má velké listy, nádherně se barvící do fialova. Je-li v dobré kondici, může na záhoně dorůst až do výšky 75 cm. I když je samozřejmě jedlá, většina lidí pěstuje spíše pro okrasu.

Návod na pěstování bazalky, ať již na záhoně, nebo i doma v květináči na okně v kuchyni, najdete kdekoliv na internetu. Cílem naší reportáže bylo představit bazalku tak trochu jinak, což se nám, myslím povedlo. A máte-li rádi bonsaje, můžete mít v kuchyni jednu zajímavou, ve stylu koště, pěstovanou na parapetu, a navíc jedlou! Vyzkoušejte ji!“


Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, které použijete nejen při pěstování bylinek za oknem či na záhoně v zahradě (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře