Nejlepším aranžérem je sice sama příroda, proč si ale nenatrhat na zahradě trvalky a pokusit se jí aspoň na chvíli konkurovat vlastními vazbami a aranžemi. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a nechat se inspirovat barvami, velikostí, tvarem a vůní květin a dalšího rostlinného materiálu, který kolem nás roste, anebo jsme ho sami naseli či vysázeli.
Od přírody se nechme poučit, že krása tkví opravdu v jednoduchosti. Stejně tak, jako v krajině nenajdeme více druhů těsně vedle sebe pohromadě, ani naše aranže by neměly být barevně i druhově přehnané. Proto si natrhejme květy nanejvýš dvou až tří barev, které doplníme zelení. Raději volme kombinace tón v tónu.
VHODNÁ NÁDOBA JE ZÁKLAD
Nejprve si připravíme nádoby, do kterých budeme aranžovat. Jejich vzhled, barva a struktura určuje volbu rostlinného materiálu, a také rozměry našich floristických děl. Květiny svěže vypadají ve skleněných vázách nebo různých baňkách. Rustikální vzhled jim dávají obyčejné tlustostěnné sklenice nebo průhledné lékovky. Zajímavé jsou i porcelánové misky trendových tvarů. Květiny a další zeleň si natrháme nejlépe ráno, dopoledne nebo navečer. Stonky šikmo seřízneme a otrháme z jedné třetiny stonku všechny listy, které by jinak znečisťovaly vodu. Rostliny necháme před aranžováním důkladně napít. Do vody můžeme přidat sypkou výživu pro řezané květiny. Rostliny na záhonech trhejme uvážlivě. Vybírejme si vhodné barevné kombinace a květy, které teprve vykvétají. Zatímco v červnu kvetou už první růže, rozrazily, kontryhely, klematisy, lomikámen, levandule či hvozdíky, v červenci naše vazby už mohou obohatit ryze letní květiny.
POUŽÍT MŮŽEME I PLEVEL!
Plevelné rostliny jsou je sice velkým nepřítelem zahradníků, ale floristé mu dávají šanci prodloužit si život ve vazbách. Bílé květy bedrníku, jemné laty trav a další nechtěné rostlinky zjemní každou floristickou práci. Bylinky nepatří jen do kuchyně, pěkně ozdobí a mnohdy i provoní různé aranže. Rozkvetlý tymián, máta, routa vonná a další zelené koření dodají půvab i přírodní vzhled. Jsou ozdobné i listem. Panašované lístky dobromysle, ananasové máty, nafialovělé či žlutozelené šalvěje přidají aranžím také pomyslný kulinářský rozměr.
PIVOŇKY JAKO VÝRAZNÝ PRVEK
Čistě bílé, smetanově růžové a výrazně bordové spolu harmonují a pokud jim uvážeme navíc ještě slušivou manžetu z listů bergeny, dostanou přímo královský majestátní vzhled. A nevadí, pokud zaschnou. I suché mohou po určitou dobu místo, kde jsou aranžovány, dekorovat.
VENKOVNÍ VÝZDOBA NA TERASE
Pokud si chceme květinami vyzdobit terasu nebo prostor pod pergolou či posezení u jezírka, můžeme zvolit pozinkované nádoby, které mívají patinu a připomínají atmosféru staroanglických zahrad. Originální volbou jistě bude pozinkovaná kropicí konev. Uvážeme kulatou kytici například z různě zbarvených čínských hvozdíků, kterou stejně spirálově obložíme okrasným kontryhelem a manžetu vytvoříme z listů hosty. A pak stačí kytici zasunout do konve a na čas oželet kropáček, který místo zalévání dostal novou, zdobnou funkci. Skleněnou mísu na nožce, kterou jinak míváme třeba na úrodu jahod, můžeme během chvilky proměnit v miniaturní jezírko. Orobinec nebo tyfu nastříháme na zhruba dvaceticentimetrové dílky a šachovnicově je rozložíme na hrdlo mísy. Do jednoho z otvorů prostrčíme utržený květ leknínu. Mísu můžeme položit třeba na stůl na terase nebo symbolicky na břeh jezírka nebo na molo do těsné blízkosti vegetativně rostoucích leknínů.
DROBNÉ SKLO JE POETICKÉ
Malé skleněné baňky nebo lahvičky na léky nám pomohou vytvořit jemné poetické aranžmá, které se bude dobře vyjímat třeba na jídelním stole. Čtyři až pět nádobek ze skla umístíme na dřevěnou podložku. Poslouží dobře otočný talíř známý z asijské kuchyně, nebo prostá zaříznutá palubka nejlépe přírodního vzhledu. Lahvičky umístíme do půlkruhu, anebo vedle sebe. Na zahradě nám určitě někde překáží planý popínavý svlačec. Lehce ho zbavíme listů a jemné šlahounky propleteme okolo hrdel baněk. Dovnitř zasuneme drobné rostlinky ze zahrady. Zvolíme například šlechtěný zahradní zvonek, kontryhel, macešky, čínský hvozdík, rozkvetlý lomikámen a nafialovělou hvězdnici. Propojené lahvičky dodají aranži dynamiku a své místo najdou ve svěžím interiéru.
Text a foto: Stanislava Neradová