Sponzor rubriky

A je to tady! Novinka v hubení plevelů v zelenině!

Vložil | 4 5, 2016 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

 

Plevele, jako jsou ježatka kuří noha, lipnice, psárka nebo svízel přítula, heřmánky, ptačinec žabinec a další, potrápí v záhonech zeleniny nebo ovocných sadech nejednoho zahrádkáře.

Svízel přítulaJsme rádi, že se na trhu s přípravky pro malopěstitele v letošním roce objevil dlouhou dobu poptávaný půdní herbicid s obchodním názvem Sharpen 40 SC. Přípravek hubí jednoleté jednoděložné a jednoleté dvouděložné plevele v zelenině a sadech. Využití najde především v cibuli, česneku, celeru, mrkvi, póru, rajčatech, v košťálové zelenině, fazolu, hrachu, jahodníku, jádrovinách, peckovinách, révě, obilovinách a dalších plodinách.

Sharpen je postřikový herbicidní přípravek ve formě emulgovatelného koncentrátu, který obsahuje účinnou látku pendimethalin 400 g (38,4 %). Tuto látku pěstitelé cibule nebo česneku znají z profesionálního balení přípravku Stomp 400 SC, který se ale prodává pouze v 5 l balení a proto, je pro běžného zahrádkáře nebo menšího pěstitele téměř nedostupný.

Přípravek se aplikuje na upravený záhon (půdu) většinou ještě před vzejitím plevelů či kulturní rostliny (preemergentní aplikace). Při postemergentní aplikaci (po vzejití plevelů), je herbicid účinný především na širokolistové plevele.

Sharpen 250 mlSharpen 40 EC je herbicidní postřik na likvidaci plevelů především v zelenině. Jeho ochranná lhůta je dána dobou aplikace a proto, nehrozí její nedodržení do doby sklizně.

Dávkování : na většinu plodin (cibule, česnek, mrkev… je doporučeno 33-41 ml/ 4-6 l vody /100 m2. Do jádrovin, peckovin, révy vinné, hrachu nebo obilovin se uvádí vyšší dávka: 41-50 ml/ 4-6 l vody. Předpokladem dobré účinnosti přípravku je dostatečná půdní vlhkost. Aplikace herbicidního postřiku se provádí max. 1x v plodině.

V hrachu, fazolu, mrkvi a petrželi se SHARPEN 40 EC používá preemergentně do 2-3 dnů po zasetí na dobře připravenou půdu bez hrud. Při aplikaci je třeba dbát na rovnoměrné rozdělení postřikové kapaliny.

V póru a cibuli seté se SHARPEN 40 EC aplikuje po zasetí až do doby těsně před vzejitím. Jedním z předpokladů dobré účinnosti je dobře připravená půda bez hrud a dostatečná půdní vlhkost.

U cibule sazečky a v česneku se aplikuje po výsadbě před vzejitím. Přípravek je možno použít i po vzejití cibule a česneku, které musí mít vytvořeny minimálně 2,5 – 3 listy.

Ve výsadbách jahodníku je nejvhodnější termín aplikace na jaře před vzejitím plevelů nebo před výsadbou jahodníku s mělkým zapravením do půdy.

DSC_3363Ve výsadbách rajčat a celeru se aplikuje 2 – 3 dny před výsadbou. Za sušších podmínek je vhodné provést po aplikaci mělké zapravení. Neaplikujeme do celeru, kde se předpokládá konzumace natě!

Ve výsadbách košťálové zeleniny se aplikuje 2-3 dny před výsadbou bez zapravení nebo s mělkým zapravením do půdy.

V sadech jádrovin, peckovin a ve vinicích se aplikuje brzy zjara před vzejití plevelů.

Přípravek se vyrábí v baleních 100 ml, 250 ml, 500 ml a 1 litr, která jsou k dostání i v našem shopu.

Připravil: Agromanualshop.cz

Komentáře