Sponzor rubriky

Jak netradičně aranžovat růže, královny vaší zahrady…

Vložil | 21.8.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Květy růží jsou nádherné! A aranžovat je přináší jen radost. Sice některé druhy nám bude možná líto utrhnout, ale pro naše floristické kouzlení postačí květy například popínavých nebo keřových růží.

Růže nás v životě provázejí velice často. Dominují v nejedné dárkové kytici. A nemusí to být zrovna puget z dvaceti růží. I jednotlivá rostlina s dlouhým pevným stonkem a plným květem udělá s drobnou přízdobou radost. Mnohé nevěsty si nedovedou představit svou svatbu bez růží, prostě tato květina s sebou nese pocit důstojnosti, krásy a i trochu luxusu.

srdíčko z růžíROMANTICKÁ OZDOBA PARTY

Pampeliškové nebo sedmikráskové věnečky pletl v dětství z nás kdekdo. Podobným způsobem, ale jinou technikou, si můžeme vytvořit podobně romantickou dekoraci, kterou ozdobíme svou letošní první party na naší zahradě. Postačí nám měkký drát, z kterého vytvoříme kruh. Konce spojíme k sobě slabým drátkem. Ten však neustříhneme, ale ponecháme si ho zhruba asi metr dlouhý. Pomocí něho, podobně jako například u adventních věnců, budeme na kruhový základ připevňovat rostlinný materiál. Zajímavého efektu docílíme použitím kombinace například panašovaného břečťanu a poupat růžových tónů, nebo bordových růží a rozkvetlého okrasného kontryhelu. Romantických věnečků uděláme více, podle počtu hostů. Položíme je každému kolem obvodu talíře. Dekorace různých průměrů můžeme pověsit ale i na větve stromu, pod kterým budeme stolovat, nebo na pergolu.

SRDÍČKO PLNÉ RŮŽÍ

Nemusíme vázat jen kulaté věnce. Z drátu si snadno vytvoříme i tvar srdce. Než ho začneme zdobit, poslouží nám jako šablona na jinou dekoraci. Srdce z drátu položíme do středu stolu. Pokud máme na zahradě dostatek květů růže, otrháme okvětní plátky a nasypeme je dovnitř. Vyplníme celý vnitřek srdce a pak drát opatrně zvedneme. Na stole nám zůstanou ležet okvětní plátky ve tvaru srdce. Uprostřed nich uděláme místo, kam postavíme svíčku v misce. Na drátěnou konstrukci pak připevníme drátem podobně jako u romantického věnečku nastříhané květy růží doplněné zelení.

růže v misce s vodouMÍSA S PLOVOUCÍMI RŮŽEMI

Jestliže nám na zahradě kvetou například anglické růže šlechtitele Davida Austina, tak jejich skvostné květy rozhodně nemohou chybět na naší zahradní party. Nádherné plnokvěté růže, které udivují milovníky květin téměř 60 let, znásobí svou krásu ve skleněné míse na našem stole. Postačí jeden květ, který doplníme dalšími růžemi z naší zahrady. Květy zařízneme šikmým řezem zhruba dva centimetry pod okvětním lůžkem a volně je položíme do mísy s vodou. Mezi ně na hladinu vody pustíme plavat čajové svíčky, které umístíme do skleněných plovoucích kalíšků. Na trhu už dávno nejsou jen svíčky s bílým voskem, proto zvolíme kombinaci barev vosků v podobných tónech, jaké mají růže.

KVĚT, KTERÝ JINDE NEROSTE

Růže si zaslouží i trochu náročnější floristickou techniku. Napoprvé ji asi zvládne s úspěchem málokterý neprofesionál. Pokud ale máte dost materiálu, můžete se pokusit o glamélii – o uměle vytvořený květ.

ruze 01 ruze 02

První dva kroky glamélie – získání a navázání okvětních lístků

Technika je na první pohled jednoduchá. Ale jen zdánlivě. Stačí uříznout zhruba 10 růží s pěkně vyvinutými okvětními plátky. Ty pak z květů opatrně otrháme, abychom je nepoškodili. Jednu z růží, která má pěkný silný stonek, použijeme jako základ – středový květ. Jen ji ale trochu také zbavíme vnějších okvětních lístků

ruze 03 ruze 04

Skládání okvětních lístků do podoby květu…

Na glamélii budeme potřebovat asi tak 200 okvětních plátků. Rozložíme si je na stůl a vždy na sebe položíme tři plátky tak, aby se nepřekrývaly, ale navzájem o kousek přečnívaly. Pak je nadrátkujeme jemným myrtovým drátkem (na obrázku). Nadrátkované plátky pak postupně citlivě skládáme kolem „poupěte“ středové růže a utahujeme drátem, který omotáváme kolem stonku. Vznikne jeden velký složený květ. Stačí už jen udělat nějakou vhodnou manžetu, třeba z větších listů, a originální glamélii, v tomto případě spíše rosmélii, umístíme na náš prostřený stůl v zahradě. Glamélií, která má svůj původ v Anglii, naše hosty rozhodně překvapíme.

Autorka příspěvku: Stanislava Neradová

Komentáře