Sponzor rubriky

Máte rádi pivoňky? Poradíme, jak je úspěšně pěstovat.

Vložil | 11.4.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Jaké jiné rostliny hledat na zahradách našich babiček a prababiček, když ne právě pivoňky? Tyto krásky, které nás upoutají hlavně svým krásným velkým květenstvím, nejsou jen vzpomínkou na naše dětství, ale přicházejí do stále větší obliby nejen na vesnicích, ale i ve městech.

Pivoňky_1„Pivoňka jest z nejznámějších květin a daří se téměř všude v zemi hluboké, lépe na výsluní. Před květem a v době květu žádá mnoho vody. Rozmnožuje se obyčejně dělením kořenů v měsíci září. Z jara přesazované v témže roce málo kvetou.“ Takto popisuje pivoňku zahradník Čeněk Kalandra v knize Domácí zahrada z roku 1923. Tento krátký úryvek svědčí o oblíbenosti této zahradní rostliny i v minulosti. Od dob pana Kalandry se toho mnoho změnilo a i sortiment dnešních pivoněk se velmi proměnil. Tento rod skýtá více než 30 druhů bylinných trvalek, opadavých polokeřů a někdy i popínavých keřů. Původ je stejně rozmanitý, jako jsou samotné druhy, pivoňky pochází z Evropy, východní Asie a Ameriky. Na první pohled nás upoutají hlavně velké květy různých barev s dobře viditelnými tyčinkami a pestíky. Po odkvětu zůstávají zajímavé plody, dřevnaté měchýřky, s lesklými oválnými až kulovitými semeny. Jejich pěstování vyžaduje hluboké živné a dobře humusem zásobené propustné půdy, s dostatkem vláhy. Vyhovuje jim plné oslunění i polostín. Velkokvěté kultivary vyžadují oporu.

Nejefektivněji vypadají pivoňky vysazené samostatně nebo v malých skupinách. Existují zahrady, které jsou přímo zaměřené na pěstování pivoněk, jsou to například: The National Peony Garden v Luoyangu, The Peony Garden in the King´s Town Park v Henanu a mnoho dalších zahrad především v Číně, kde se pivoňky pěstují více než 2000 let. U nás se můžete zajít podívat na pivoňky například do Botanické zahrady v Tróji (Praha) či do zámeckých zahrad Pražského hradu.

Dřevité pivoňky na Pražském hradu2

Historie pěstování: pivoňky jako okrasné a někde i léčivé rostliny zná lidstvo již od dávných časů. Původně nesloužily k okrase, ale šamani je pěstovali jako rostliny léčivé a kouzelné.
Základní druhy: asi první pivoňkou, u které je doloženo pěstování v nádobách nebo zahradách, je pivoňka lékařská (lidový název je též růže mariánská). Pěstovala již v 15. století a u nás se s ní setkáváme hlavně na vesnicích, kde nechyběla v žádné zahrádce. Tehdy byla jen červená, dnes se její květy pyšní barvou bílou, červenou i růžovou. Hlavním pěstovaným druhem pivoňky v současnosti pivoňka čínská (Paeonia lactiflora). V Číně se tato pivoňka pěstuje již déle než 1000 let a její velmi četné odrůdy byly již dávno přivedeny ke značné dokonalosti.

Pivoňky_2Důležité nároky: pivoňky patří z hlediska botanického mezi rostliny vytrvalé a vyžadují stanoviště, které jim bude k dispozici po delší dobu. Potřebují se totiž pořádně rozrůstat, aby měly sílu tvořit velké a dekorativní květy. Pivoňkám vyhovuje slunné místo a výživná dobře propustná půda, bohatá na živiny. V periodě aktivního růstu potřebují také pravidelný přísun vláhy, trvale zamokřené stanoviště jim ale vadí. Dobře se jim daří v půdě, která je lehce kyselá (pH  5 – 6). Pokud málo kvetou, je třeba hledat příčiny v nevhodném stanovišti, nedostatečné výživě, špatné kyselosti a špatné hloubce výsadby. Správná hloubka je asi 3 – 5 cm pod povrchem půdy.

Řez do vázy: chceme-li použít řezaných květů jako dekorace, je nutné získávat květy ve stádiu ještě uzavřených poupat, která již ale ukazují barvu květu, ale ještě se nerozvinula. Ve váze pak dobře nakvétají a vydrží poměrně dlouho. Pro udržení se doporučuje pravidelné šikmé seřezávání stonku a používání přípravků pro prodloužení doby kvetení.

Pivoňka na terasuDřevité pivoňky: tento zajímavý druh opadavého keře (pivoňka keřovitá, Paeonia suffruticosa) dosahuje výšky až 2 m, ale existují i trpasličí kultivary dosahující max. 40 cm. Má svrchu světlezelené a vespod modravé listy, velikost květů se liší daným kultivarem.
Dřevité pivoňky jsou choulostivější, proto se doporučuje je vysazovat na stanoviště chráněné před suchými a mrazivými větry, do mírného polostínu a na podzim je přihrnovat kompostem. Tyto pivoňky musí mít dostatek vody. Podle potřeby můžeme odřezávat staré a suché větve.

Pivoňka na terase: kromě zahradního stanoviště snáší tyto okrasné rostliny dobře i pěstování na balkoně nebo terase rodinného domu. Pro jejich kultivaci ale volíme nádoby hlubší, do kterých se vejde více zemina a musíme dbát na častou zálivku a pravidelné přihnojování.

Na závěr uvádíme přehled několika zajímavých kultivarů dle barvy květu: bílá barva – Paeonia suffruticosa  ‘Godaishu‘, žlutá barva – Paeonia suffruticosa  ‘Alice Harding‘, růžová barva Paeonia suffruticosa ‘Reine Elisabeth‘ a červená až fialová barva – Paeonia suffruticosa  ‘Carnea Plena‘.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický 


Při pěstování pivoněk se vám zcela jistě hodí produkty společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou jejích zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře