Sponzor rubriky

Za chvíli budeme moci vysazovat venku rajčata, zkuste to letos trochu jinak. Záhon nepotřebujete!

Vložil | 4.5.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Užitkovou zahrádku s okurkami, paprikami anebo rajčaty lze vytvořit v podstatě kdekoli. Stačí jen otevřít pytle s kvalitním substrátem, postavit je k domu na osluněnou stranu a vysadit do nich sazenice plodové zeleniny…

Je to jako živý sen o šťavnatých rajčatech, křupavých okurkách a voňavých plodech lilku. Bez okopávání, trhání plevele a ochranného krytu z fólie či skla. Všechno se ukrývá jen a jen v taktice a správném načasování. Pokud vyměníte záhon kypré půdy za tucet pytlů substrátu, můžete očekávat lákavou sklizeň na místech, kde se obvykle zelenina nepěstuje. Na zápraží, na chodníku za verandou či po obvodu terasy. Jinak řečeno: na dosah ruky. A  to i v chladném podhorském klimatu, kde se půda jenom zřídkakdy prohřeje do hloubky.

Příprava na výsadbu

 Vysazení rostlinZahradnický substrát B univerzální v sedmdesátilitrových baleních se jeví být atraktivní volbou. Má hrudkovitou strukturu, je vzdušný a dobře zadržuje vodu. Na slunečném místě je pro kořeny ideálním mikroklimatem. Když je vydatně zalitý, rychle se zahřívá a teplomilná zelenina má „nohy v teple“. Když na prudkém slunci proschne, začne fungovat jako izolace a zabraňuje prohřívání. To plodovým zeleninám vyhovuje. Plastový obal substrátu je pevný a odolává působení slunce. Proto stačí jen z plochého pytle vyformovat válec, usadit jej na podklad a udělat drobné přípravy. Nejdůležitější je opěrný kolík, zapíchnutý do celé hloubky substrátu. Měl by být delší než 2,6 m a mít dokonale zaoblené hrany. Jen tak unese tíhu zrajících plodů a nepoškodí ve větru rostliny. Praktická je také PVC roura o průměru 5 cm na zalévání, mělce zanořená do substrátu. Jakmile totiž zeleň přikryje povrch substrátu v pytli, dostává se konev se zálivkou k substrátu poměrně obtížně. Nakonec uděláme ve dně otvory pro odtok přebytečné vody.

Výsadbu není zapotřebí uspěchat

 Sluncem prohřátý substrát stimuluje sazenice k růstu intenzivněji než chladná zem v záhonu a ty okamžitě po výsadbě získávají náskok před rostlinkami ve volné půdě. Kořeny prorůstají rašelinou mnohem rychleji než půdou, takže během několika týdnů vytvoří rozsáhlou síť, která vyživuje sazenice. Rozdíl mezi sazenicemi na záhonu a v pytlích je neuvěřitelný. Pravokořenné sazenice jsou fajn, roubovance od množitelů však mohou růst ještě víc zefektivnit. Z okurek si pozornost zaslouží odrůda ´Ministars´, z lilků ´Madona´, z rajčat úspěšně a bohatě plodily hybridní odrůdy ´Dasher´, ´Picolino´, ´Dolce Vita´, ´Santorange´ a ´Sportivo´. V dostatečném prostoru velkého pytle se substrátem se může dobře vyvíjet často mohutný kořenový systém libovolných odrůd.

Lilek Okurky hadovky Dozrávající tajčata

Sucho znamená stres

 V průběhu měsíců vidíme, jak se nároky rostlin na vláhu mění. Zatímco okurku stačí zalévat jednou za dva dny, lilky vyžadují zálivku každodenní. Mají velkou listovou plochu a sucho způsobuje opadávání květů. Osvědčilo se vyhradit si na zálivku čas v pozdních odpoledních hodinách, kdy její účinek vydrží nejdéle. Pokud rajčata překročí svou výškou hranici dvou metrů a nasadí početné květenství a plody, není možné se vyhnout zalévání dvakrát denně. Ráno a  v podvečer, aby denní dávka vody byla rovnoměrně rozložená. Výkyvy vlhkosti způsobují u některých odrůd praskání plodů. Jestliže se nebudete moci rostlinám věnovat s dostatečnou péčí, bude lépe vyhnout se choulostivějším odrůdám. Nejlepším indikátorem správné vlhkosti substrátu je palec. Pokud je možno palcem formovat rašelinu přes fólii, vláhy je dostatek. V opačném případě, je-li povrch rašeliny kompaktní, je nutná zálivka.

Hnojivo Ochrana rostlin postřikem

Vaší strategií je výživa

 Plodová zelenina je náročná na živiny a upřednostňuje převahu draslíku a fosforu nad dusíkem. Vyhnojení substrátu do zásoby však vydrží jenom několik týdnů a proto je nutné živiny průběžně doplňovat. Velmi dobře se osvědčil peletovaný koňský hnůj Hortus. A i když žádný z výrobců granulovaných organických hnojiv nepomýšlí na jejich louhování ve vodě, funguje to výborně. Už naši dědové používali v době vegetace na hnojení „kompostový čaj“, což je v podstatě jen výluh ze tlejícího kompostu. My ale budeme raději dodávat všechny potřebné živiny prostřednictvým minerálního hnojiva Hortilon Rajče a paprika.

Zatímco okurky a lilky rostou „z vody“, u plodů rajčat je vyžadován dostatek chuti a vůně. Sluníčko je v tomto ohledu klíčové, ale pomoc nabízí i správná výživa. Pokud jste v nabídce Rašeliny Soběslav zaregistrovali Přírodní substrát pro bylinky, může se stát součástí vaší strategie. Obsahuje totiž minerální látky, které jsou potřebné pro tvorbu voňavých silic. A ty jsou u rajčat stejně důležité jako u bylinek. Vysypte obsah pětikilogramového pytle na povrch substrátu v době kvetení a vaše snaha se projeví na chuti. Je to ta nejpřírodnější věc, kterou můžete udělat pro dosažení brilantní chuti.

Plná vegetaceSběr probíhá po celou sezónu

Při dobré péči můžeme výpěstky sklízet bohatě po celou sezónu a téměř denně se nabízí nadílka zralých plodů. Při vyvazování výhonů je výhodné vzájemně proplétat výhony jednotlivých rostlin. Vytvoří se tak kompaktní zelená stěna, která lépe odolává větru. A pokud je nad chodníkem nebo fasádou i krátký přesah střechy, který rostliny chrání před rosou a deštěm, rajčata a okurky se zároveň ochrání i před houbovými chorobami. Postupný sběr je pro dosažení maximální sklizně klíčový. Pokud rostliny investují energii do výživy plodů, aniž by musely vynakládat energii na dozrávání semen, početné plody dorůstají rychleji a vybarvují se s předstihem. Dvě mohutné rostliny lilku, pět rajčat a jedna okurka poskytnou dostatek sklizně pro tříčlennou rodinu. S tuctem sazenic můžete pomýšlet dokonce i na zavařování. Nároky na prostor vzrostou minimálně a vaším úkolem je stále pouze zalévání a sklizeň plodů.


VYPLATÍ SE VYZKOUŠET…

 I když se Zahradnický substrát B univerzální ukázal při pěstování plodové zeleniny v tom nejlepším světle, určitě se vyplatí vyzkoušet i modernější alternativy.

Zahradnický substrát B s aktivním humusem je předhnojený organickým materiálem, který obsahuje širokou škálu minerálních prvků, které v syntetických hnojivech chybí. To napomáhá nejen rychlejšímu růstu, ale i biologicky aktivnímu prostředí, ve kterém mikroorganismy podporují zdraví kořenů. Tato zemina váže jílovitými částicemi organické živiny, které byly do něj při výrobě přimíchané ve formě jemných mikrozrníček Biocont , které jsou rovnoměrně rozptýlené v celém jeho objemu. Pokud si ho zvolíte pro výsadbu, o přihnojování nebudete muset uvažovat dřív než po 4 týdnech od výsadby.

Mnohé přednosti má i Substrát s vermikompostem pro zeleninu, který obsahuje přírodní enzymy a látky podporující zeleninu v jejím růstu. Potlačuje původce houbových chorob, s extrémní šikovností váže vodu a dokáže zajistit výborný zdravotní stav rostlin. Dodává se však jen v menším, padesátilitrovém balení.

sub_Bsub_B_humussub_vermikompostkonsky_hnuj sub_byliny

Máte-li  zájem také o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Text a foto: Milan Gigel

Komentáře