Sponzor rubriky

Chcete mít letos zdravá jablka? Pak je potřeba zasáhnout proti strupovitosti!

Vložil | 29.4.2019 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Choroba, kterou způsobuje houba Ventura inaequalis, patří mezi nejrozšířenější a v našich zahrádkách asi i nejčastější. A možná je to také tím, že ji podceňujeme nebo proti ní zasahujeme v nevhodnou dobu. Jak tedy správně se strupovitostí bojovat?

Tato choroba se projevuje jak na listech tak také na plodech. Na rubu i lícu listů se objevují, stejně tak jako na plodech, šedočerné skvrny různé velikosti. Pokud jsou listy napadeny masivně, samovolně opadávají, což platí i o mladých, vyvíjejících se plodech. Starší jablka na stromě zůstávají, silně se ale deformují a praskají, čímž vytvářejí podmínky pro napadení dalšími chorobami, hlavně hnilobami.

Strupovitost jabloníVývoj choroby: zárodečné fáze strupovitosti jabloní najdeme hlavně na opadaných listech, kde přezimují. Již v podzimních měsících se zakládají plodnice pohlavního stadia – peritecia. V jarních měsících, kdy jabloně raší (důležitá je teplota nad 10 °C) peritecia postupně dozrávají a v nich se utvéřejí askospory, jež jsou doslova vystřelovány do blízkého okolí. Ty jsou pak zdrojem tzv. primární infekce.

Největší množství askospor se do vzduchu dostává v době od fáze tzv. růžového poupěte, dále se šíří až do doby cca 10 – 14 dnů po odkvětu stromu. Napadají listy a nově se tvořící plody, na kterých pod pokožkou tvoří mycelium a následně nepohlavní spory – konidie. Ty jsou pak zdrojem druhotné infekce.

Naším úkolem je zvládnout pomocí postřiků v této době tzv. primární infekci, což je z hlediska času doba cca od začátku dubna do konce první dekády měsíce června. Záleží ale zcela logicky na nadmořské výšce stanoviště a na průběhu počasí. Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C.

stádium růžového poupěteZ hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května). V tomto čase ošetřujeme naše jabloně pravidelně v intervalu 10-14 dní a z důvodu nám jistě dobře známé rezistence je potřeba chemické přípravky střídat.

Ochrana proti strupovitosti: mezi hlavní způsoby, jak se proti této nemoci chránit, je patří použití chemických přípravků. Na následujících řádcích přinášíme výčet některých přípravků, které můžete použít.

Tercel_strupovitostDiscus: fungicid k ošetření jabloní proti strupovitosti a padlí, révy proti padlí, angreštu proti padlí a růží proti základním houbovým chorobám. Dithane DG Neotec: kontaktní fungicidní přípravek proti houbovým chorobám polních plodin, zeleniny, ovocných plodin, révy vinné a okrasných rostlin. Merpan 80 WG: fungicid sloužící k ochraně ovocných dřevin, zeleniny, okrasných rostlin a révy vinné proti houbovým chorobám. Optikombi jádroviny: souprava vhodná pro celoroční ošetření jabloní a hrušní proti strupovitosti, padlí, přezimujícím škůdcům, květopasu jabloňovému a obaleči jablečnému s vedlejším účinkem na svilušky a mšice. Souprava obsahuje také listové hnojivo, které se přidává do jednotlivých postřiků. Tercel: přípravek se systémovým účinkem určený proti chorobám jabloní včetně strupovitosti.  Topas 100 EC: fungicid sloužící k ochraně jádrovin proti strupovitosti a padlí nebo porostů vinné révy proti padlí.

Kromě postřiků během vegetace je nutné na podzim likvidovat napadené listí pálení a nedávat ho do kompostu.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

Komentáře