Sponzor rubriky

Návod na výrobu a správné umístění ptačích budek, 1. část

Vložil | 29.3.2016 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Je po Velikonocích a práce v zahradě se rozbíhají na plné obrátky. Jednou z činností je i péče o zpěvné ptactvo, které nám pomáhá chránit úrodu, s níž souvisí prohlídka, čištění, popř. výroba nových ptačích příbytků.

budka_17Než se pustíme do výroby ptačích budek, měli bychom asi vědět, že nejvhodnějším obdobím pro jejich vyvěšování je jednoznačně podzim, při troše příznivého počasí tedy i listopad. Budky totiž do jara alespoň částečně splynou s okolím a navíc u nás zimující sýkory si místa pro jarní hnízdění začínají vybírat již v této době. Vyvěšování budek na jaře (březen, duben) je možné také, ale musíme počítat s tím, že je zabydlí hlavně druhy, které se vracejí ze zimovišť.

Stejně jako správně zhotovená budka, je důležité i místo, kam ji zavěsíme, nebo výška, ve které se nachází. Budky vyvěšujeme tedy jen tam, kde není dostatek přirozených dutin, tedy v místech, kde rostou v převaze mladé a zdravé stromy. To se týká hlavně nově zakládaných městských zahrad, kam se tímto způsobem snažíme užitečné druhy ptactva přilákat.

U každé budky, kterou se rozhodneme vyrobit, jsou velice důležité velikost a tvar vletového otvoru, stejně tak jako vnitřní rozměry (dno a hloubka dutiny). Na základě těchto parametrů se rozlišuje zhruba šest druhů budek, o jejichž výrobě si budeme povídat v příštím čísle.

Stejně důležité je ale vědět v obecné rovině něco také o tom, jak hustě se nové příbytky umisťují, do jaké výšky či jakým způsobem se zajišťuje bezpečnost hnízdících ptáků. A stranou naší pozornosti by neměly zůstávat ani informace o orientaci vletového otvoru. I tato pro nás zdánlivě nepodstatná věc totiž rozhoduje o tom, zda novou budku ptáci osídlí.

budka_6 budka_14

Hustota vyvěšování budek se řídí takzvanou úživností biotopu, kdy v zahradách může být o trochu vyšší než v lesích. Pokud je ale hustota budek vyšší než možnost získání dostatku potravy, ptáci prostě některé z nich neobsadí. A naprosto zbytečné je vyvěšování dvou nebo i více budek na jeden strom, byť z několika stran a do různých výšek. Do nich se pak nastěhují maximálně vrabci, zvyklí žít v koloniích. Budky tedy umisťujeme alespoň dvacet metrů daleko od sebe, ideálně v nejzašších protilehlých koutech zahrady.

Každý druh zpěvného ptactva preferuje zcela logicky i určitou výšku místa, kde se rozhodl zahnízdit. Nejčastěji používanou výškou pro drobné „ochránce zahrady“ jsou dva až tři metry, i když v obytné zahradě, kde se počítá s pohybem lidí, se může navýšit až na pět metrů. Jsou ale i druhy (například sýkora uhelníček) které preferují dutiny nízko při zemi, kolem jednoho metru.

budka_15Orientace vletového otvoru se někdy silně přeceňuje, jindy zase naopak podceňuje. Není důležité, zda na jih anebo na sever, podstatné je, aby nebyl vletový otvor orientován do směru převládajících srážek. V našich zeměpisných šířkách s určitým modelem počasí se tak mluví hlavně o směru jižním nebo východním (popřípadě jihovýchodním). Hlavně v hustější výsadbě okrasných stromů a keřů je pak důležité i to, aby byl vstup do budky orientován k místům, odkud pták může bez problému přiletět řidší vegetací. A ve svažitých lokalitách by se měl dodržovat směr po svahu.

Při vyvěšování budek v terénu bychom neměli zapomenout také na to, že je nutné zajistit bezpečnost hnízdících ptáků a jejich potomstva. Budky nikdy nedáváme na místa intenzívní zemědělské činnosti, kde hrozí nejrůznější otravy postřiky. A zároveň je třeba omezit případné útoky našich domácích mazlíčků, hlavně slídivých koček.

 Příště: Technické zásady výroby budek a způsoby zavěšování

Text: Ing. Jan Stropnický

Komentáře