Sponzor rubriky

Lednové výsevy jsou tu, vyvarujte se nejčastějších chyb!

Vložil | 25.1.2021 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

I když se nám může zdát, že vysévání semen a následné pěstování sadby z nich je zdlouhavá záležitost, při správném postupu docílíme nejen bohaté úrody zeleniny, ale i  krásně rozkvetlé zahrady. Musíme ale začít včas, vše dobře promyslet a naplánovat! A hlavně – nedělat zbytečné chyby!

Jestliže postupujeme správně, tak za minimální finanční náklady získáme silné a zdravé sazenice. Naše osvědčené rady a postupy vám pomohou, ale je důležité začít s výsevem včas. Konec ledna a počátkem během února už můžeme vysévat semena rostlin, které mají dlouhou vegetační dobu a potřebují více času na klíčení jako jsou rajčata a nebo papriky.

1. Kvalitní semena jsou základem úspěšné sklizně

Kupovat bychom měli kvalitní certifikovaná semena od semenářských firem v neporušeném originálním obalu. Na něm by měl být vždy uveden druh a název odrůdy, adresa výrobce, číslo dávky, moření, datum použitelnosti a další informace včetně doporučení termínu výsevu. Semena by se měla většinou vysévat do roka, ale může se nám stát, že najdeme semínka zapomenutá i více let a je nám líto je vyhodit.

Abychom zjistili jak na tom s klíčivostí jsou, doporučujeme jednoduchou zkoušku klíčivosti v nádobě s vodou: stačí 30 minut máčet semínka ve vodě a uvidíte, která jsou schopná klíčení (ty klesnou ke dnu), a která ne. Ta semínka, která plavou, raději hned vyhoďte, neboť jsou vysušená a „bez života“.

2. Máčení semen před výsevem

Velice osvědčenou metodou před výsevem semen je jejich máčení v roztoku Algahuminu. Semena tak získají lepší obranyschopnost proti nepříznivým vlivům, rychleji vyklíčí a následně rostliny lépe zakoření a lépe rostou. Vezměte semena vždy stejného druhu a vložte je do nádobky s roztokem vody a 12% Lignohumátu. Roztok by měl mít barvu středně hnědého čaje. Semena lehce nabobtnají a po vyjmutí z roztoku jsou připraveny k okamžitému výsevu do substrátu.

3. Výsevy za okno – výběr správných nádob

V obchodech můžete vybírat z velké nabídky nádob vhodných pro výsev semen. Doporučujeme použít semenáčky, do kterých lze vysévat semena paprik, okurek, rajčat i květin.

krok_krok_2Výborná věc pro předpěstování rostlin doma jsou plastové množárny s odklápěcím víkem, tyto nádoby se prodávají i s ventilací, která zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu. Do těchto „minipařenišť“ se dá pořídit vnitřní vložka – minisadbovač, který naplníte jen substrátem a můžete vysévat. Tyto množárny lze koupit i v tzv. parapetní velikosti, rozměrově tak odpovídají okenním parapetům v bytech. Zajímavé je, že kromě pěstování mají i další kladnou vlastnost, poslouží i jako zvlhčovač vzduchu v bytě.

Velice oblíbené jsou rašelinové tablety (neboli jiffy). Tablety umístíme do misky nebo jiné připravené nádoby s trochou vody, po nabobtnání lze do nich vysévat semena rostlin. Nabobtnané tablety by se neměly nechat vyschnout, ale také příliš nepřemáčet.

4. Příprava výsevního substrátu

Na dno připravené nádoby dejte drenážní vrstvu (hrubý štěrk nebo keramzit), a pak nasypte samotnou zeminu. Nejlépe uděláte, když použijete Zahradnický substrát A pro výsev množení a řízkování, tato kyprá a vzdušná zemina je vyráběna z kvalitní tuzemské rašeliny, jemně mletého dolomitického vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit. Semenům zajišťuje příznivé klíčení a následně dobrý růst mladých sazeniček, které není třeba po dobu předpěstování čímkoliv přihnojovat. Substrát před samotným výsevem ještě lehce navlhčíme vodou z rozprašovače.

5. Rovnoměrné vysévání semen

Nejefektivnější je vysévat semínka rovnoměrně ve stejných rozestupech. Záleží na velikosti semen, ty větší můžete prsty lehce roztřídit a pokládat je do substrátu vedle sebe s centimetrovými rozestupy. Drobná semínka smíchejte s jemným suchým pískem, a pak rozprašte na substrát. Nebo si můžete jednoduše připravit tzv. výsevový sáček, ustřihnete růžek sáčku od semínek, která chcete vysévat, aby z něj vypadávalo jen požadované množství semen. Semínka pak přikryjte jemnou vrstvičkou prosátého substrátu a opět trochu navlhčíte vodou třeba z ručního rozprašovače.

previcur6. Umístění nádoby a zálivka

Nádoby nejlépe umístěte na okenní parapet v mírně vytápěné místnosti. Pokud výsevné nádoby překryjete perforovanou fólií nebo průsvitným sklem, vytvoříte klíčícím rostlinkám příznivé mikroklima a substrát nebude tak rychle vysychat. Aby naopak nedošlo k přemokření substrátu a poškození semen, roste zpočátku vodou z rozprašovače na květiny. Tzv. padání klíčících rostlin je dobré předcházet použitím roztoku přípravku Previcur, který už vzešlé rostlinky ochrání před zahníváním krčků a následně rychlému úhynu. Jako prevence nám však také pomůže zálivka obohacená nálevem z heřmánku.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Všechny potřeby pro aktuální výsevy z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.czA nezapomeňte, i tady pro vás máme připraveny zajímavé AKCE!

Hodně úspěchů při pěstování v novém roce!

 

 

Komentáře