Svíčky na adventním věnci již dávno dohořely a věnec splnil svůj účel, zpříjemnil nám čekání na vánoční svátky. Vánoční stromek již také opustil náš interiér a tak je asi ten nejvyšší čas pustit se do výzdoby našeho bytu. A co vybrat nebo naaranžovat?
Možná by stačilo jen sundat z dekorací hvězdy, hvězdičky, svíčky a další ozdoby typické pro advent a čas vánoční. Jenže to by bylo jednak moc jednoduché, a navíc chvojí už opadává. Pokuste se tedy s pomocí dalšího rostlinného materiálu vytvořit originální a působivé bydlení.
V tomto čase již nastává období čekání na jaro, na rozkvetlé cibuloviny, některé dřeviny a keře. Uplyne ještě ale nějaký čas, než si natrháme vlastní narcisy a tulipány. Vázy však do té doby nemusí nutně zůstat prázdné. Možná jste nezaháleli a narychlili jste si pár konvalinek nebo hyacintů. Pokud ne, můžete narychlené rostliny koupit v květinářství. Zaslouží si ale trochu více, než je jen vsunout do vázy…
Laciné konstrukce z větví
Ve váze nebo miskách nemusí dominovat pouze květy, ale i běžný rostlinný materiál, jakými jsou třeba větve. Přírodní vzhled aranží a jejich jednoduché linie jsou trendem posledních let. Nemusíte pro tento účel používat nijak drahý materiál, a přesto vytvoříte působivé rostlinné dekorace. Stačí se inspirovat přírodou. Jednoduchá aranžmá vyrobíte například z větviček stromů nebo keřů. Připravíte si z nich konstrukce různých geometrických tvarů.
Větvičky nastříháte zahradnickými nůžkami a spojíte pomocí vázacího drátu třeba do tvaru krychle. Vytvořenou konstrukci postavíte do misky s vodou a pak už stačí jen do ní naaranžovat několik květů. S dekorací přírodního vzhledu vnesete podle pouček designérů do interiéru harmonii, kterou v dnešní uspěchané době plné stresu tolik potřebujeme.
Větve stromů jsou v zimě bez listí, proto můžeme snadno zvolit jejich barvu i tvar. Používání materiálu s hrubou strukturou v kontrastu s jemnými prvky a pastelovými barvami květů je dalším výrazným rysem současných floristických přístupů. Zajímavě působí i úlomky kůry, které při procházce lesem nebo parkem lehce posbíráme. Úlomky můžeme polepit nejen nejrůznější nádoby, ale i různě tvarované šablony vystříhané z papíru, kterými pak protáhneme stonky řezaných květin. Zatímco do vánočních dekorací jsme používali často mini jablíčka, ta velká stále čekají na svou příležitost. A dočkají se právě po Vánocích. Pokud jich máte dost na jídlo, mohou posloužit jako základ zajímavé dekorace. Stačí je umístit pravidelně do mechu a vytvořit z nich takový tvar, jaký by sama vytvořila poskládaná na míse na vysokých drátěných nohách (viz galerie).
K floristickým trendům zimního období patří i použití různě naštípaného dřeva. Tak zvaný Holz Art byl před pár lety odezvou na polomy, které působily vichřice. Tato technika v pracovních postupech přetrvává a současná floristika tak využívá jednoho z materiálů, který odjakživa patřil spíš do kamen a krbů než do dekorací. A jak postupovat? Stačí naštípat několik slabých dřívek o síle cca půl centimetru a šířce pět až osm centimetrů a zastrkat je v efektu padajících kostek domina do aranžovací hmoty, umístěné například na jednom z naštípaných prkének. Mezery pak vyplníme mechem, větvičkami jehličnanů a přizdobíme živými květy umístěnými ve skleněných ampulích nebo zkumavkách.
Vlna hřeje nejen lidi
Pokud nemáte narychlené květiny, můžete pro povánoční výzdobu použít hrnkové rostliny, které kvetou, anebo v brzké době rozkvetou. Nakvétají Amarylisy či spíše Hipeastrum (hvězdník). Pro výzdobu moderního interiéru stačí květ se stonkem uříznout a do dutého stonku nalít vodu a pověsit květem dolů například do okna. Další stálicí jsou orchideje. Rozmanité květy jsou krásné samy o sobě, proto snesou jen lehkou přízdobu. Pro inspiraci stačí pohled do zimní krajiny. Květináč můžete obalit také vatelínem, který působí jako zasněžená závěj.
Měkkým a hřejivým dojmem působí i další přetrvávají trend květinového designu, použití plstnaté a různě upravené vlny. Čím je chlupatější, tím větší pocit hřejivosti navozuje. S vlněnou přízí může čarovat i méně zručný aranžér, protože její použití je velmi jednoduché. Hrnkovou rostlinu nebo uvázanou kytici či aranž stačí jen prostě přizdobit. Vlnou zakryjete třeba plastový květináč. Přízí ho jen omotáte a k nádobě průběžně přilepíte tavnou pistolí. Přitom dbáme i na celkové barevné vyznění. Květinám sluší tón v tónu a barvy na rostlinách by měly odpovídat barvě vlny. Pokud budeme omotávat růžově rozkvetlou orchidej hřejivou šálou, měla by mít vlna podobnou barvu. V lednu a únoru nám stále ještě kvetou bramboříky, přizdobíme je bambulkami vlny napíchanými na špejle anebo bílými chomáčky bavlníku, který nabízejí květinářství v sortimentu na suchou vazbu.
Na povánoční výzdobu můžeme pamatovat už v listopadu při vytváření adventních dekorací. Oželíme větvičky túje, smrku a další tóny zelené. Místo zelených větviček použijeme materiál, který se nese ve stříbřitém nádechu – čistec, větvičky levandule, ojíněná jedle aj. Na místo vyhořelých svíček po Vánocích napícháte třeba sušené hortenzie, které zbyly z podzimu a které jsme stihli ostříhat ještě před prvními podzimními mrazíky. Onen mrazivý efekt, kterým by tyto dekorace působily, propagovali před nedávnem Holanďané. Na výstavě Flora Holland Trade Fair v Aalsmeeru, ve městě známém vyhlášenou květinou burzou, se objevily kytice v bílých, šedých a stříbřitých tónech. Bílá se hodí do každého interiéru a působí jak čistě, tak i luxusně. Mrazem ojíněnou kytici pojmenovanou „kvetoucí zimní zázrak“ (Blooming Winter Wonder) floristé uvázali z bílých květin a šedě nabarvených přízdob včetně motivu efektu mrazu. Ostatně sníh a mrazivé počasí spolu s rounem, filcem, vatelínem a štípaným dřevem k sobě prostě patří, a tak proč je nevnést i do povánočního aranžování…
Trocha inspirace na závěr v podobě galerie nápadů:
Text a foto: Stanislava Neradová