Sponzor rubriky

Rozpaky nad svépomocnou výsadbou…

Vložil | 22.9.2015 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Řada majitelů zahrad sama dobře začne úpravu své zahrady, ale pak znejistí nad malými rostlinkami. Cítí, že to ještě není to pravé a chce radu jak vše dotáhnout. Nabízíme vám proto ukázky možného dotvoření několika běžných typických zahradních partií, jaké se vyskytují, a které snad mohou inspirovat i vás.

Předzahrádka

Stav: malé a zcela otevřené předzahrádky bez oplocení spolu s barevnými domky vytváří velmi vlídnou ulici na okraji krajského města. Majitelka tohoto růžového domku chce pocit pohody ještě pozvednout plánovaným doplněním jednoduché dřevěné lavičky, tak jak bylo kdysi zvykem hlavně před venkovskými domky, proto je tu připravena pískovcem vydlážděná plocha. Stávající výsadby tu vesměs zůstanou. Zvolená šedomodrá barevnost rostlin dobře ladí s barevností domu, levandule v ploše vpředu je výborně zvolená, stejně tak převislý cedr v opačném cípu zahrádky.

1 obr.1

Změna: lavičku „zasadíme“ do prostoru doplněním trojicí oblých stálezelených keřů po obou stranách, vlevo červenolistý dřišťál (Berberis thunbergii ‘Admiration’ ), vpravo zlatá borovice kleč, zase tři kusy od stejného druhu (Pinus mugo ´Winter Gold´), obojí budeme do budoucna udržovat ve správném tvaru řezem. Vlevo vpředu je doplněna plocha nízkého plazivého zběhovce, klidně červenolistý, bude dobře ladit s dřišťálem. Trs trávy za levandulí je stávající kortaderie, pokud by vymrzla, a tak ji nahradíme nějakou nižší ozdobnicí (např. Miscanthus sinensis ´Silberspinne´).

Aranžmá u vchodu do domu a vjezdu do garáže

Stav: malému prostoru mezi garáží a vstupem do domu zatím stroze vévodí „opuštěný“ čarověník na kmínku. Ostatní výsadby byly druhově dobře voleny, ale je jich málo.

2   obr.2

Změna: stávající čarověník na kmínku bych „usadila“ do prostoru doplněním dvou borovic klečí, nějaký nepříliš vzrůstný kultivar Pinus mugo téže barvy jako je čarověník. Dosadbou nízkých plazivých trvalek jsem omezila kamínkovou plochu, buď sesázené trsy stávajících trávniček, nebo nové bochánky kostřavy medvědí, vpředu pak nějaká nízká plazivá trvalka v ploše, např. mateřídouška. Tři tmavé zelené polokoule borovic pak doplňují tři stejné trsy šedé traviny, např. ovsíř.

Okolí popelnice

Stav: vpravo je mezi zahradami stálezelený thujový živý plot, který začneme tvarovat, vpředu před plotem je několik rhododendronů. Vlevo u domu je vysazena keřová růže. Plocha pod popelnicí bude vydlážděna připravenými kameny.

foto3   obr.3

Změna: roh před plotem, kde se otvírá branka a vysouvá popelnice, vydláždíme (pískovec jako u lavičky vpředu). V rohu bude dosazen lehký vícekmenný keř, např. štědřenec odvislý, před thujemi zákula japonská, vpředu před nimi keř svídy bílé (Cornus alba ´Sibirica´), která v kombinaci se zákulou vytváří hezký zimní efekt větví, obojí je třeba řezat. Keřovou růži doplníme skupinou trvalek (podrost – čistec vlnatý, bergenie srdcolistá) a vzadu u plotu okrasná travina (Miscanthus sinensis ´Gracilimus´). Skupinu rhododendronů doplníme pro letní efekt kvetení hortenzií a podsadbou bohyšek (Hosta).

Odpočinkový kout

Stav: v rohu celkově malé zahrady chtějí majitelé kout pro odpočinek jednotlivce v klidu, nechceme přesazovat již nějaký čas rostoucí sakuru.

foto4  obr.4

Změna: kolem sakury je jednoduchá pergola pro rychlejší vytvoření intimního prostoru, protože tak rychle jako popínavky na konstrukci nám žádné rostliny prostor nevytvoří. Na pergole wistárie modrá nebo fialová. Pro odpočinek vleže buď houpací síť, nebo lehátko. Podlaha opět pískovcová dlažba nasucho. Tvarovaný thujový živý plot je doplněn výsadbou skupiny celoročně pestrých keřů pro změkčení kompozice, vpředu možný podrost trvalek (před červenolistým keřovým javorem hosty a denivky). Vzadu před dřevěným plotem kaliny – vrásčitolistá a japonská (Viburnum plicatum ‘Mariesii’), pustoryl (pro vůni), zlatice / zlatý déšť (pro jarní efekt), keřový javor s oranžovým nádechem listů, borovice kleč středního vzrůstu (časem zaštipovat). Všechny použité keře bude třeba časem tvarovat do oblých tvarů, budou tak hustší a malebnější než zcela volně rostlé.

Užitková zahrádka

Stav: v opačném rohu zahrady proti houpačce pod pergolou je v  cípu před plotem plánována užitková zahrádka, předpokládáme něco málo drobného keřového ovoce, zeleninu a bylinky v míře pro potěšení. Zadní část zahrady na snímku je již pozemek souseda, staví se dřevěný plot a kůlna na nářadí, jak je zakresleno na obrázku návrhu.

foto5 obr.5

Změna: užitková zahrádka bude od rekreační oddělena nízkým stálezeleným živým plůtkem (tvarovaný ze zimostrázu – Buxus sempervirens, držet ve výšce cca 40 cm) s průchodem od obytné terasy, kudy povede trávníkem položená šlapáková cesta (opět stejný pískovec). V rozích na konci tohoto plůtku jsou vyšší jehličnany, vlevo smrk omorika nebo jiný úzký jehličnan, vpravo zlatý cypřišek, azalka a stínomilné trvalky (hosty, kakosty, čechravy, kokořík).  Vlevo před plůtkem je partie trvalek, buď oranžové denivky s fialovou Verbenou bonariensis nebo kakosty s letními sasankami (japonské). V rohu užitkové zahrádky vedle omoriky může růst i nějaký vyšší jedlý keř, dřín, rakytník, muchovník apod. Na obrázku vpravo vpředu je v návaznosti na obytnou terasu za domem místo pro jednoduchý nafukovací bazén, který výsadbami alespoň trochu zarámujeme a zapojíme tak do zahrady. V rohu u sloupku je převislá vrba jíva, před ní mohou být bylinky do kuchyně (meduňka, máta a tymián) nebo trvalky typu kosatec, denivky, bergenie, traviny apod.

Autor příspěvku: Ing. Hana Říhová

Komentáře