Nedaří se vám letos pěstování rajčat v nádobách? Ještě to můžete dohnat, poradíme, co je důležité!

Vložil | 28.6.2023 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Co  se nároků na pěstování týče, nepatří rajská jablíčka mezi “zhýčkané” druhy zeleniny. Díky minimálním potřebám na prostor i zeminu se dají úspěšně pěstovat nejen na úzkých záhonech, ale třeba na balkóně v přenosné nádobě nebo okenním parapetu v truhlíku. Jenom je třeba se o ně více starat a vybrat tu správnou odrůdu!

Tyčková rajčata potřebují prostor: rajská jablka dělíme na keříková a tyčková rajčata. S keříkovými rajčaty není žádný problém a stran výběru vhodného květináče nejsou prakticky nijak limitovány. K výsadbě vám bude stačit prakticky jakýkoliv květináč, do kterého se vejdou sazenice (postačí květináč o průměru cca 20 cm). Díky úspoře místa jsou velmi oblíbené například parapetové nebo závěsné květináče. U tyčkových rajčat je třeba počítat s tím, že tato odrůda potřebuje pro svůj zdravý růst dostatečný prostor. Proto je nutné se náležitě vybavit a sazenice tyčkových rajčat zasadit do pořádně hlubokého květináče. Abyste se mohli těšit na šťavnatou úrodu rajských jablek, budete potřebovat květináč o hloubce alespoň 30 centimetrů. Koupí hlubšího květináče rozhodně neprohloupíte, ale v mělčím květináči byste tyčková rajčata pěstoval marně.

Rajcata 1Dobré hnojivo a správné zalévání je klíč k úspěchu: pěstování tyčkových rajčat a rajčat obecně není příliš složité, přesto je dobré pamatovat na některé zásady, bez kterých se sklizně těžko dočkáte. V prvé řadě potřebují rajská jablíčka kvalitní a výživnou půdu. Takové docílíte jen s pomocí kvalitního hnojiva. Vynikajících výsledků dosáhnete například s chlévským hnojem. Pokud zrovna nemáte po ruce žádný chlív, odkud byste hnůj pro svá rajčata mohli brát, nevěšte hlavu. Podobných výsledků jako s chlévským hnojem dosáhnete i s nadrobno nasekanou trávou. Ta se totiž během rozkladu silně zahřívá a ve finále podporuje zdravý a rychlý růst s téměř stejnou intenzitou jako oslavovaný chlévský hnůj. Kromě řádného hnojení potřebí rajčata také dostatek vláhy. Při zalévání dodržujte správné dávkování, protože při přehnaném zalévání riskujete popraskání rajčat a znehodnocení celé úrody. Kromě dávkování si musíte hlídat i techniku zalévání. Rozhodně se nedoporučuje zalévat rajčata halabala. Nelijte vodu na listy, protože stagnující voda pak přispívá k tvorbě nežádoucích plísní, zejména pak za chladnějšího počasí. Pokud to okolnosti dovolují, zalévejte rajčata dopoledne, kdy jsou pro to nejoptimálnější podmínky.

RajčataTyčková rajčata ve kbelíku nebo v plastovém pytli: o tom, že Češi jsou národ nesmírně vynalézavý, jsme se v minulosti přesvědčili už mnohokrát. Improvizace je nám vlastní a tak není divu, že některá z řady chytrých českých hlav přišla na to, že k pěstování tyčkových rajčat v klidu postačí klasický kbelík nebo i silný igelitový pytel, který bude dostatečně pevný a neprotrhne se pod tíhou zeminy. K uspokojivé úrodě vám postačí igelitový pytel o objemu 30 litrů. Důležité však je, aby byl pytel na několika místech proděravěný. Ne snad proto, aby měla kudy odtékat přebytečná voda, ale mnohem více kvůli tomu, aby se zemina v pytli nezačala zapařovat a následně plesnivět. Stejně jako u igelitových pytlů, i kbelíky je dobré na několika místech proděravět. V tomto případě ale skutečně kvůli odtoku přebytečné vody. Z úrody sladkých rajčat se můžete těšit, i když použijete menší kyblík, například s objemem kolem 10 litrů. Musíte však počítat s tím, že mělčí kbelíky rychleji vysychají a rajčata jsou tak náchylnější na pravidelné zavlažování a přísun živin. Pokud však budete poctivě zalévat a dávat rajčatům to co potřebují, není výsadba rajčat do desetilitrového kbelíku žádný problém.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co je pro vaše balkonová rajčata nezbytné?

hnojivo rajcePředevším kvalitní a pravidelné hnojení! Pro tento účel můžete použít např. Horticerit – hnojivo pro plodovou zeleninu. Jedná se o granulované hnojivo určené pro pěstování plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky, cuketa, dýně apod.) na venkovních záhonech, ve sklenících a fóliovnících nebo v nádobách na terasách či balkónech. Složení hnojiva zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje růst rostlin a jejich zdravotní stav, což se pozitivně odráží na celkovém výnosu. Přiměřený obsah draslíku příznivě ovlivňuje skladovatelnost plodů i jejich chuť. V e-shopu je k dostání za 165 Kč, balení 3 kg.

Teď už je sice asi pozdě, rajčata momentálně přesazovat nemůžeme, ale je dobré vědět, že jsme mohli pro jejích výsadbu na exponované stanovišpoužít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten se dá použít také pro zeleninu jak do nádob, do skleníku, tak i vysázenou na záhony, kdy se doporučuje smíchat s původní zeminou v poměru 1:1. Zelenina je velmi náchylná na nedostatek vody. První projevy jsou povadlé listy a v době kvetení ztráta květů. V pozdější době pokud má zelenina, jako jsou například rajčata, papriky nebo okurky, nasazené plody, často se sucho projeví na jejich opadu a následně malému výnosu. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun víc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 191 Kč, balení 50 litů.

Nejen při pěstování rajčat, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin v zahradě, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře