Léto je časem návštěv a slavností. Před odchodem na party nebo na oslavu narozenin se zastavte ve své zahradě a připravte kytici, kterou můžete vzít s sebou jako dárek A věřte, že vlastnoručně uvázanou kyticí, která je navíc z květin, které jste sami vypěstovali, potěšíte hostitele dvojnásob.
Profesionály v jejich květinářství navštívíme jindy. Tentokrát se pokusíme sami si vybrat materiál, zvolit tvar kytice i barevnou kombinaci květin. Možná nás až udiví, kolik variant barev i druhů rostlin nám naše zahrada nabízí. Až v tuto chvíli pocítíme, že naše zahradničení má svůj smysl…
Při trhání květin do kytice rychle zapomeneme na ruce poznamenané neustálou prací se zemí, ale i na omačkaná kolena od věčného plení. Mnohé z rostlin jsme vypiplali od semínka a teď budou zdobit kytici, kterou chceme potěšit druhé. Odneseme jim tak malý zlomek naší zahrady.
Výběr rostlin a jejich ošetření
Rostliny si natrháme raději hned po ránu, než odpoledne, kdy letní slunce praží do zahrady. Stonky šikmo nařízneme a vložíme je do čisté nádoby s vodou. Květiny necháme pořádně napít a aranžovat, nebo vázat kytici začneme až později. Stonky jsme do jedné třetiny zbavili listů.
Výběr rostlinného materiálu záleží sice na našem vkusu. Měli bychom ale také pamatovat na toho, komu kytici poneseme. Pokud víme, jaké květiny má rád, volba bude snadná. Usuzovat lze i podle zařízeného interiéru. Nakonec můžeme opustit všechny tyto jistoty a pustit se třeba i do experimentu. A překvapíme sebe i hostitele.
Kytice růží nadchne samozřejmě asi každého. Kdo si ale myslí, že stačí růže nařezat a pak je v dlani jen dát k sobě a svázat, bude se divit. Nejenže vznikne nevzhledný puget, ale pomačkají se listy a ani květy nebudou mít okolo sebe dostatek prostoru. Do kytice je potřeba dostat trochu vzduchu. Pokud budeme jednotlivé stonky překládat přes sebe křížem jakoby do spirály, kytice naráz dostane nádherný tvar. Stonky pod úvazkem se budou rozšiřovat. A dostanou tvar kužele.
Takto uvázanou kytici by neměl být problém postavit na mělký talíř. Tak se totiž pozná dobře svázaná kytice. Je dobré si tuto techniku překládání vyzkoušet nejprve na nějakém méně hodnotném materiálu, například na travinách. Chce to jen cvik. Ne nadarmo je kytice na floristických soutěžích královskou disciplínou. Až se naučíme překládat stonky do spirály, zvládneme leccos.
Nehledejme jen vyšlechtěné druhy
Kytici lze uvázat v podstatě z čehokoliv. Studenti Naturakademie v rakouském Zwettlu při závěrečných mistrovských floristických zkouškách si materiál pro své práce natrhají v místní klášterní zahradě. Nepoužívají drahé šlechtěné druhy, přesto jejich kytice vypadají nádherně a ozdobily by i královskou hostinu. Přitom v nich najdeme třeba i některé rostliny z nekoseného trávníku mezi záhony a často i plevel, který mnohdy ovšem krásně kvete.
V letním období bývají okrasné zahrady v plném květu. Dokvétají pivoňky, které mají nejen nádherné květy. Jsou i jedinečné svou omezenou dobou květu. Pokud uvážeme kytici právě z nich, určitě nechybíme. Vytvoříme poměrně snadno a za chvíli velkou bohatou kytici. Použít můžeme všechny dostupné barvy. Bílá, růžová, bordová i vínová k sobě pasují náramně. Listy vytvoří dostatečnou zeleň, takže ani nebudeme potřebovat žádné listy na vytvoření manžety.
Renesance zapomenutých krásek
Při pohledu na letní záhony se nabízí použít i další tak zvané babičkovské rostliny. Květiny známé ze zahrad našich předků se dočkaly své renesance. Staré odrůdy znovu ožívají v našich okrasných zahradách. Tuto roli v kyticích na sebe vezmou hledíky ale třeba i floxy. Tyto zapomenuté krásky z našich zahrad vytlačily moderní druhy, ale plamenky latnaté se naštěstí na naše záhony vrátily. Pokud jim dáme dobrou péči, můžeme pak pracovat až s osmdesát centimetrů vysokými rostlinami. A z nich uvázat opět bohatou nádhernou kytici.
Kytici oživí i plody ovoce
Bílo-zelená varianta je velmi vděčná a působí čistým přírodním dojmem. Stačí použít okrasný kontryhel, zahradní kopretiny, řebříček, drobnokvěté chryzantémy a nebát se přidat už uschlé odkvetlé tobolky různých rostlin. Kytici zjemní svými latami různé traviny. Pokud část zahrady nebudeme kosit, najdeme jich tam dost. A navíc se ve vysoké trávě bude držet i pro zahradu tolik potřebný hmyz a další živočichové. Květenství kopru pro svou svěží barvu oživí kytici oranžovo-růžových růží, ke kterým jsme přidali i drobné květy červeného muškátu a také větvičky ostružiníku i s plody. Ostatně léto je časem dozrávání ovoce. A tak malá kytička lodyh jahodníku i s malými jahůdkami z vás udělá hosta vítaného na kdejaké návštěvě či zahradní slavnosti.
Text a foto: Stanislava Neradová