V této době se na našich zahradách objevují plody, které můžeme začít sklízet a zpracovávat. Jedná se hlavně o třešně nebo jahody, jež nacházíme nejen na záhonech, ale i v nádobách na terasách či balkonech. Ani jahody, ani třešně ale nedozrávají jednorázově, a tak je dobré vědět, jak správně při sklizni postupovat. A stejné zásady platí pro samosběr na farmách, kde toto ovoce pěstují a zájemcům, kterým trocha práce a námahy nevadí, nabízejí…
Důležitým faktorem, který zrání plodů třešní ovlivňuje, je samozřejmě počasí. To si s námi letos opět zahrává a suché tropické dny střídají periody s vlhkým klimatem, které nahrávají rozvoji houbových chorob. Kolísají také teploty, jež mohou v době, kdy klesají pod celoroční průměr, prodloužit dobu sklizně řádově o dny až týdny. Objeví-li se ale naopak „šňůra“ tropických dnů s vysokými teplotami, může být pěstitel ovoce a zeleniny nemile překvapen, protože veškeré plody dozrávají najednou. A pokud je nedokážeme včas sklidit, mohou přezrát, začít se kazit, a nebo dokonce zahnívat, čímž ohrožují dosud nedozrálou úrodu.
Slunečné počasí také ovlivňuje cukernatost ovoce, i když ta se váže z velké části na odrůdu a nebo druh ovoce. S tímto faktem ale můžeme počítat již při výsadbě ovocných stromů a keřů, takže je možné dozrávání plodů časově rozdělit. To spolehlivě zajistí odrůdy ranné, polopozdní nebo pozdní.
V měsíci červnu dozrávají hlavně třešně nebo jahody a k dispozici jsou ale pro první letní recepty také rybíz a maliny.
Sklizeň třešní, které začínají teď pomalu dozrávat, teprve začíná, hlavní „vlnu“ lze s ohledem na letošní průběh nástupu léta očekávat koncem měsíce, popř. až začátkem prázdnin.
A jak na ně? U třešní bychom si měli pamatovat, že plody češeme nejlépe ve dnech, kdy nesvítí prudké sluníčko. V produkčních sadech to může být problém, ale doma na zahradě si počkat můžeme. Je-li ale předpověď pro sklizeň méně příznivá a slunečné dny hlásí meteorologové na celý týden, sbíráme plody brzy ráno, a nebo naopak v podvečerních hodinách. To proto, aby sklizené plody neosychaly a udržely si dostatečný objem vody (nescvrkávaly se).
Třešně trháme zásadně se stopkami, čímž zamezíme vytvoření rány, která může být vstupní branou pro hnilobné houby. Při okamžité konzumaci to asi nevadí, ale chceme-li si třešně nějaký den uchovat, stopky jsou žádoucí. Plody navíc i lépe vypadají, což se hodí v momentě, kdy úrodu ze zahrádky přinášíme známým jako pozornost nebo zdravý a chutný dárek. Tmavé zasychající rány totiž moc „parády“ neudělají. Pokud natrhané třešně nezkonzumujeme ihned, můžeme je po dobu několika dnů uchovat v chladné místnosti nebo ve spodním patře lednice. Nikdy je ale neuzavíráme do igelitových sáčků či plastových krabiček, protože nemohou dýchat a v uzavřeném prostoru kondenzuje voda. Lepší je možná přebytky zavařit a pro čerstvé si v případě potřeby dojít na zahrádku.
Jahody na rozdíl do třešní mohou podle odrůdy dozrávat celé léto, a tomu je potřeba přizpůsobit také pravidla sklizně. Tyto hlavně u dětí oblíbené plody dozrávají postupně a během delšího časového úseku je také sklízíme. V žádném případě bychom neměli být nedočkaví a trhat jahody se zelenými špičkami s tím, že v pokojové teplotě tzv. „dojdou“. Jahody se mají sklízet v okamžiku, kdy je plod celý plně probarvený. Někdy při slunečném počasí postačí jen pár hodin a jahody dozrají do konzumní zralosti. Druhé pravidlo říká, že by ale na rostlině neměly být příliš dlouho. Jakmile jahoda přezraje (poznáme to podle tmavého zabarvení a typické intenzivní vůně), okamžitě se stává potenciálním nebezpečím pro ostatní plody, protože se rychle kazí a začíná hnít. Hnilobě zabráníme jednak předem správně volenými postřiky, a následně „podkládáním“ třeba slámou nebo netkanou textilií. Nejhorší pro jahody totiž je, leží-li jen na udusané hlíně. Ta kromě toho, že je vlhká, obsahuje i řadu patogenních hub, které zapříčiňují již zmíněné hniloby. Máme-li jahod jen pár keříků nebo je pěstujeme na terase, je možné plody podle potřeby opatrně otáčet tak, aby se slunce dostalo ke všem stranám plodu, a ten rovnoměrně dozrál. Jahody převislé nebo s podpůrnou konstrukcí sbíráme také probírkou, problémy s podkládáním ale logicky odpadají.
Text: Jan Stropnický, foto: archiv
Co s rostlinami po skončeném sběru?
Během sklizně jahody nehnojíme, výživu bychom jim měli dopřát až v momentě, kdy jsou rostliny bez plodů. Doporučit vám můžeme Hnojivo pro jahody a drobné ovoce, což je granulované hnojivo určené k výživě všech odrůd jahodníku a dalšího drobného ovoce (rybíz, angrešt, maliny, ostružiny aj.). Vyvážený poměr živin zajistí optimální výživu rostlin a jejich dobrou regeneraci po sklizni. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 150 Kč, balení 3 kg.
Máte-li zájem také o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které se dají využít na zahradě, můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….