Okrasná jezírka, která bychom vám rádi v tomto článku představili, jsou dílem manželů Jarkovských, majitelů pražské firmy A.G.A. design, která se specializuje na zakládání, rekonstrukce, údržbu zahrad, drobnou stavební architekturu (altány, pergoly, kamenné zídky, chodníky apod.) a výstavbu jezírek.
Po vstupu do zahrady vás uvítá pohled na jezírko vytvořené z přírodních kamenů. Půjdete-li po dlážděné cestě dále do zahrady, otevře se před vámi po několika krocích rozlehlá, udržovaná zahradní plocha, v jejímž levém horním rohu najdete druhou, tentokráte moderně pojatou vodní nádrž. A proč byla zvolena tato diverzita? Majitel zahrady k tomu říká: „Jezírko v horní části zahrady je v místě původního bazénu, který na pozemku vznikl ve třicátých letech minulého století. Architektonicky vytvářela tato malá koupací plocha protipól domu, jenž byl postaven v roce 1935. Nádrž byla betonová bez izolace, a protože se na ní po sedmdesáti letech podepsal zub času, celou jsme ji vykopali a použili jako základ pro jezírko. Korpus jezírka tvoří vyzdívka z KB bloků, vlastní nádrž je vyrobena na míru z hnědého polypropylénu. Hnědá barva byla zvolena záměrně tak, aby nerušila celkovou okolní kompozici zahrady. Břehy včetně kamenných zídek jsme znovu vyzdili z přírodního vápence a pomocí zeleně dotvořili do moderní, umělecky laděné podoby. Samotné jezírko má pouze funkci dekorativní, neslouží k jiným aktivitám nebo chovu okrasných ryb. Koloběh vody, která do jezírka vtéká chrličem ve tvaru hlavy medúzy, zajišťuje šestnáctikubíkové čerpadlo, které bude doplněno jednoduchou filtrací s UV lampou. Jezírko má rozměry cca 4 x 3 m, hloubku 1,5 m a vejde se do něj zhruba 16 m3 vody. Samotná vodní nádrž je sladěna s ostatními prvky v moderně pojaté zahradě. Pro kamenné zídky a chodníky byl použit jako materiál přírodní vápenec, na dlážděné plochy přírodní porfýr. Architektura zahrady je postavena na nedělené, souvislé ploše trávníku a výsadbě okrasných dřevin po okrajích pozemku. Tím, jak jezírko volně navazuje na barevně jednolitou „čistou“ plochu trávníku, vyniká v celkové scenerii, i když při pohledu zblízka působí nenápadně. Stává se tedy ústředním prvkem pohledu z oken domu i z vlastní zahrady.
Původní trávník byl menší, v pravé polovině zahrady se nacházel starý ovocný sad a zeleninové záhony. Celá tato část byla postupně upravena do dnešní podoby. Jezírko a s ním i další kompozice ale nejsou určeny pouze k pozorování z domu. Celá tato část včetně zahradního altánu slouží ke skutečnému oddechu a bydlení na zahradě v pravém slova smyslu.
Druhé, charakterově zcela odlišné jezírko, nalezneme při vstupu na pozemek z ulice, kolem kterého jsme vás provedli na začátku návštěvy. Na jeho místě byl původně altán ze smrkové kulatiny, dětská houpačka, šňůry na prádlo, mohutná hruška „hnilička“, několik jalovců a betonová dlažba. Prostě klasické zákoutí, které můžete najít snad v každé zahradě, kdy o estetice nemohlo být ani řeči. Dnes je tento prostor ohraničen zadní stěnou altánu, kamennou zdí k sousedovi a zahradním domkem. Vznikl tedy uzavřený kompaktní prostor ve tvaru písmene U, který se přímo nabízel pro stavbu přírodního okrasného jezírka. Jezírko a veškeré nutné terénní úpravy bylo nutno provést ručně. Po instalaci technologie a položení fólie byly jednotlivé kameny usazovány jeřábem ze sousední zahrady. Menší kameny na dně a březích jezírka byly uloženy ručně. Samotná nádrž má svažující se dno s hloubkou od 0 do 150 cm, čímž vznikají dobré podmínky pro přezimování ryb. Ty mají pod hladinou i různé úkryty v podobě drobných štěrbin a zákoutí, kam rády zaplouvají. Velikost hladiny je cca 25 m2, obsah vody asi 20 m3.
Technologie, pomocí které bylo toto jezírko budováno je jiná, než u horní nádrže. Dno a svažité stěny jsou vypískovány, dalšími vrstvami jsou geotextilie a kaučuková fólie. Sama fólie je chráněna ještě jednou vrstvou geotextilie a teprve na ní jsou usazeny okrasné kameny a valounový zásyp. Čištění vody je zajištěno mechanickou a biologickou filtrací Vortex full version a Nexus Easy 200, kterou navrhla a dodala firma Vodní království z Mukařova u Prahy. Oběh vody zajišťují dvě čerpadla, High stream 6.000 l pro cirkulaci vody ve vodopádu a Aquamax 12.000 l pro filtraci vody. Systém je dále doplněn UV lampou Velda 110 W profi, spodní vzduchovací gulou, horním skimmerem a vzduchováním filtrace. Zdrojem veškeré vody pro jezírka a automatické závlahy je kopaná studna začleněná do kompozice spodního jezírka. Součástí instalované automatické závlahy je také automatické dopouštění jezírek hladinovými čidly.
Přírodní kameny použité pro realizaci jsou z vápence, který je stabilní, netrhá se mrazem a je barevně zajímavější než fádní jednobarevná žula. Ryby, které v jezírku máme, jsme vysazovali bezprostředně po jeho napuštění. Jedná se o menší okrasné karasi a několik kaprů Koi. Jsou to pro nás zároveň ryby testovací, jenž mají ukázat, zda je v nádrži vše v pořádku z hlediska hydrobiologické rovnováhy. Do budoucna samozřejmě počítáme s tím, že jezírko doplníme o několik větších ryb (kapr Koi, jeseter). Jezírko nebude nikdy sloužit jako koupací a bude ponecháno pouze rybám, dalším vodním živočichům a rostlinám. I když se nabízela otázka propojení obou jezírek vodotečí potůčku, nikdy jsme o tom neuvažovali. Obě realizace, byť na jednom pozemku, jsou si filozoficky vzdálené. Technicky by navíc tato varianta byla velmi složitá, nákladná a opticky by rozdělila současnou celistvou travnatou plochu. Raději proto zůstáváme u dvou rozdílných světů, které mají svou logiku a atmosféru. Myšlenku „Voda v zahradě vše propojí“, chápeme hlavně symbolicky. Voda je základním symbolem života a zapojení umění do přírodních scenérií není v našem 21. století nic nového. Stačí si vzpomenout na perské, čínské či japonské zahrady, kde je důležitý hlavně pohledový a zvukový vjem padající vody, která dokáže spolehlivě vymazat nepříjemné ozvěny okolní civilizace.“
Text a foto: Ing. Jan Stropnický
TIP RAŠELINA a.s.