Abychom se mohli těšit z bohaté úrody rajčat, okurek anebo patisonů, musíme, a to platí pro letošní rok s vrtkavým počasím dvojnásobně, pravidelně plodovou zeleninu ošetřovat. Velice důležitá je tato činnost hlavně v případě boje proti plísni okurkové, plísni bramborové nebo septoriové skvrnitosti rajčete.Okurky, tykvovitá zelenina
V loňském roce přišel na trh oblíbený přípravek Acrobat MZ WG. Nový Acrobat MZ WG je ve formě vodorozpustného granulátu a má systémový i kontaktní účinek. Používá se opět preventivně, nejpozději při prvních příznacích choroby. Acrobat MZ WG lze použít po celou dobu vegetace jak na plíseň okurkovou, tak také na plíseň bramborovou na bramborách, rajčatech, plíseň révovou i plíseň salátovou. Ortiva – patří rovněž k přípravkům se systémovým účinkem, avšak nerozvádí se k novým přírůstkům. Používá se především preventivně a má široké použití v mnoha plodinách (okurky, rajčata, paprika, česnek, cibule, pór, celer, kapusta, zelí, okrasné rostliny). Má krátkou ochrannou lhůtu, např. okurky, cukety, rajčata nebo papriky – jen 3 dny. Previcur Energy – rovněž systémový přípravek, který se skládá ze dvou látek, jež se vzájemně doplňují. Nejlépe působí preventivně v době aktivního růstu rostlin, je přijímán kořeny i listy a je rozváděn také do nových přírůstků, které dobře chrání. Při ošetření proti plísni okurkové má ochrannou lhůtu jen 3-4 dny. Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite – i v tomto případě se jedná o systémový přípravek, který je snadno přijímán zelenými částmi rostliny a rozváděn do celého jejího těla. Má rovněž krátkou ochrannou lhůtu (okurky, rajčata – 3 dny) a velmi dobře chrání rostliny zejména proti plísním. Z kontaktních přípravků můžeme pro ochranu porostů okurek používat např. přípravky na bázi mědi – Kocide 2000, Kuprikol 50. Tyto přípravky aplikujeme nejdříve až v druhé polovině vývoje rostliny a ochranná lhůta u obou je pro okurky 3 dny a rajčata 7 dnů.
K nejzávažnějším škůdcům, kteří dokáží porosty okurek velmi rychle zničit, jsou svilušky. Na listech se objevují jako tmavé skvrny, na spodní straně listů pak nacházíme typické pavučinky. Posáté listy žloutnou, ztrácejí barvu, usychají a nakonec nekrotizují. Při prvním zjištění výskytu svilušky je třeba rychle zasáhnout, např. přípravkem Vertimec 1,8 EC. Ten je určen do zeleniny zejména pro krátkou ochrannou lhůtu (rajče a paprika 3 dny, bohužel u okurek je období delší – 7 dnů). Kromě svilušky velmi dobře hubí také třásněnku západní a vrtalku.
Ošetření proti houbovým chorobám provádíme preventivně. V době sběru plodu ošetřujeme vždy po sklizni plodu. Vybíráme přípravky s kratší ochrannou lhůtou, např. Aliette 80 WG, který má systémový účinek, což znamená, že je velmi rychle přijímán zelenými částmi i kořeny rostlin. V rostlině je velmi dobře rozváděn a chrání i nové přírůstky. Optimální použití tohoto přípravku je preventivní, přičemž účinná látka Aliette 80 WG dokáže stimulovat přirozené obranné mechanismy rostlin. Tento prípravek se uplatní nejlépe v dobe aktivního rustu plodin, pricemž ochranná lhuta je jen 3 dny. Aliette 80 WG se dá použit i na bakteriózy u okurek, skleníkové papriky a salátu. Dávkování prípravku je shodné s dávkováním na plísni okurkovou. Ochranná lhůta u salátu je 14 dnu.
Rajčata, brambory
Tyto plodiny patří do stejné čeledi rostlin (Lilkovité), a tudíž trpí i stejnými chorobami, z nichž nejzávažnější je plíseň bramborová. V boji proti ní se mi osvědčilo (a vřele tento způsob doporučuji) kombinovat fungicid (např.Ortiva) s pomocným přípravkem Lignohumin. Mezi jednotlivým ošetřením fungicidy můžeme provést jen aplikaci Lignohuminu, protože rostliny na jeho působení reagují velmi dobře. Vytvářejí silné, pevné a zdravé nové přírůstky, rostliny mají bohatou listovou plochu, nasazují více květů (tím i více plodů), které mají následně dobrou kvalitu a výraznou chuť. Rostliny také daleko lépe využijí hnojivo, takže výživovou dávku můžeme snížit až o jednu polovinu. U brambor ošetřených výše zmíněnou kombinací fungicid + lignohumin, insekticid + lignohumin došlo k prodloužení zelené listové plochy a tím i bohatšímu nasazení hlíz, které byly rovněž velikostně vyrovnané. Tím se zvedla i výtěžnost, která byla mnohem větší.
Přípravky, které se dají použít jak do brambor, tak i k ochraně rajčat:
Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite, Infinito, z kontaktních např. Dithane DG Neotec, Kuprikol 50, Kocide 200 a nebo Champion 50 WP. Infinito patří k novějším systémovým přípravkům, který chrání i mladé přírůstky. Obsahuje zcela novou účinnou látku a zabezpečuje výbornou účinnost přípravku proti všem současným kmenům plísně bramborové. Jakmile dojde k jeho zaschnutí na povrchu listu, je vysoce odolný proti případným srážkám. V plánu ošetření řadíme Infinito do období maximálního růstu natě – v době uzavírání řádku. Infinito je dále registrováno na okurky proti plísni okurkové a v cibuli proti plísni cibulové. Mezi novější a méně známé přípravky patří Revus s unikátní technologií, díky níž je tento přípravek vysoce odolný proti dešťovým srážkám
a poskytuje dokonalou ochranu porostu. Má vynikající preventivní a částečně kurativní účinek a chrání obě strany listu. Brambory ošetřujeme preventivně nebo v raném stádiu vývoje choroby a to maximálně 6x. Interval mezi jednotlivými aplikacemi je 7 – 10 dnů, dávka 50ml přípravku na 1000 m2 – 10 arů).
K velkým škůdcům na bramborách patří bezesporu mandelinka bramborová. Všechny přípravky běžně dostupné k jejímu hubení likvidují pouze dospělé brouky a stádia larev. Neúčinkují tedy na nakladená vajíčka. Z tohoto důvodu je důležité ošetření správně načasovat. Nejúčinnější je provést postřik ve vývojovém stádiu larev, tzn. zasáhnout postřikem dobu jejich líhnutí. Z dostupných přípravků můžeme použít: Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, SpinTor, nově Actara 25 WG. Pyrethroidy jako jsou Karate Zeon 5CS nebo Decis Mega používáme za chladnějšího počasí do 20 – 25 °C. Při vyšších teplotách účinnost klesá.
Poradna OCHRANY ROSTLIN
Ing. Zdeňka Zajícová
OTÁZKA: Každé léto nás obtěžují mravenci, kteří se objevují jak na zahradě, tak také v domě. Existuje nějaký účinný způsob, jak jejich invazi zastavit? Jan Stránský, Praha
ODPOVĚĎ:
Zbavit se mravenců v letní sezóně lezoucích ze zahrady do domu není snadné. Celkem jich rozeznáváme 12 520 druhů a všem vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Potřebují rovněž vysokou vlhkost vzduchu, ale dokážou vydržet také ve vyšších teplotách nebo i několik hodin pod vodou. Obtížně snášejí jen sucho a chlad. Pro zastavení jejich invaze se obecně doporučuje vytvořit dvě bariery – zabránit mravencům v přístupu do domu (nastříkat speciálním přípravkem fasády, praskliny, parapety nebo dveře) a hubit je uvnitř interiéru. Dnes je v prodeji celá řada přípravků proti mravencům v nejrůznějších formách (prášky, granule, gely, postřiky), ale často se stejnou účinnou látkou. Nám se pak může zdát, že neúčinkují. Odlišnou účinnou látku (Fipronil) má přípravek Substral proti mravencům. Tato látka se nenachází v žádném jiném preparátu na hubení mravenců. Substral proti mravencům je granulát, který se dá aplikovat jako požerová návnada nebo jako tekutý roztok. Granule s cukrovým nosičem mravence přitahují a jejich hubení probíhá jak kontaktním způsobem s postřikovou směsí, tak také požerem granulí. Mravenec, který granule pozřel, vnáší přípravek do hnízda a krmí jim své potomstvo. Postupně tedy dochází k vyhubení celého hnízda. Přípravek se dá použít jak na chodníky a terasy, tak i v domě.
Autorka článku: Ing. Zdeňka Zajícová