Sponzor rubriky

Rok se zahradníkem – červenec

Vložil | 11.6.2014 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

Na našich zahradách a zahrádkách právě začíná nejkrásnější období roku, protože se nám odmění za naši velkou „dřinu“, bohatou úrodou. Takže nechoďme na zahradu s prázdnýma rukama, ale berme si s sebou ošatky, misky a talíře, abychom ty krásné a chutné plody měly v čem odnést do kuchyně. Heslo tohoto období nechť zní: Sklízíš, sklízím, sklízíme…

ČERVENEC

Nyní jsou konečně vidět výsledky našeho jarního snažení na zahradě, která rozkvétá a odhaluje nám malá tajemství palety barev. Zahrada se nám představuje v celé své kráse. Terasy, balkony i záhony krášlí letničky, trvalky a bylinky a na ošetřeném trávníku teď můžeme dovádět s dětmi nebo domácími mazlíčky. Dny jsou teplé a dlouhé, lákají k výletům i posezení. Nezapomeňme se však také věnovat zahradě, mezi nejdůležitější činnosti nyní patří zalévání a výživa rostlin.

Zeleninová zahrádka – sklízíme plodovou zeleninu jak ze skleníků, tak i venku pěstovanou. Skleníky a fóliovníky nezapomínáme důkladně větrat, aby se rostliny nezapařily. V polovině měsíce končí na venkovních záhonech sklizeň hrášku, raných košťálovin a raných brambor. Od poloviny měsíce sklízíme okurky nakládačky, rajčata, fazolové lusky, cukety, karotku a letní salát. Pokračujeme ve vylamování zálistků u rajčat, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly. Za sucha vydatně zavlažujeme, za slunečných a horkých dní nejlépe k večeru nebo časně zrána. Rajčata zaléváme konví ke kořenům, aby nedošlo k jejich napadení plísní bramborovou (nejdříve se objeví na listech). Napadení plísní okurkovou  předcházíme vyvazováním výhonů na konstrukci do svislé polohy a postřiky.

Okrasná zahrádka – včas odstřiháváme odkvetlé květy růží a jiných květin. Sklízíme cibule narcisů, pokud jejich rozrostlé trsy na jaře již méně kvetly a vyžadují rozsazení. Za sucha okrasné rostliny více zaléváme a mírně přihnojujeme. Také skalka a okrasný trávník vyžadují v horkých dnech vydatnou závlahu. Vyšší druhy trvalek a jiřinky vyvazujeme k opěrám, aby se nepolámaly. Koncem měsíce přesazujeme kosatce. Přepichujeme dvouleté rostliny, abychom získali silné sazenice.

zemina_balkonyVybrané řízky balkónových květin zasadíme do Zeminy pro balkónové květiny, který můžeme zjemnit přidáním Zahradnického substrátu A pro výsev, množení a řízkování, čímž docílíme jemnější struktury zeminy vhodné pro křehké řízky. Pro povzbuzení rozvoje kořenů a celkového růstu můžeme použít ve formě zálivky či postřiku na list Lignohumin – rašelinový extrakt s přídavkem hnědé mořské řasy.

Obecné rady pro (ne)zahradníky: nezapomínejme na pokojové rostliny, které je vhodné v této době chránit před přímým slunečním úpalem, dobře zalévat, rosit a přihnojovat. Je potřeba jim též zajistit dobré větrání. Mnohé z nich můžeme také letnit v polostínu na zahradě.

1. sklízíme květy levandule a bujné trsy léčivek. Víceleté byliny jako např. šalvěj, rozmarýn, tymián, oregáno aj. můžeme v tomto letním období velmi jednoduše rozmnožovat pomocí odstřihnutých výhonků. Nejlepší je byliny množit v době, kdy ještě nekvetou. Pokud nám byliny již vykvetly, musíme před množením všechny květy i rašící pupeny odstranit.

2. jednou týdně hnojíme rostliny v nádobách.

3. přišel čas řízkování pelargónií, fuchsií a ostatních balkónovek. Pro řízkování volíme zdravé výhony, které odřízneme nad listovým pupenem, řízek by měl být dlouhý kolem 7 cm.

4. u větších rostlin, jako jsou např. rododendrony a azalky, provádíme zmlazovací řez. Můžeme u nich v tomto období odebírat také polovyzrálé řízky. Vhodné je též provést řez vistárií a množit je v této době hřížením.

5. u vřesů nyní nastává nejvyšší čas na množení řízkováním.

5. máme-li nasazené ryby v jezírku nebo rybníčku, pravidelně vodu provzdušňujeme. Vodní rostliny mezi něž patří zejména lekníny, protrháváme a z vody také průběžně odstraňujeme řasy.

6. pokud máme připraveny cibule na podzim kvetoucích cibulovin, je nyní ten správný čas na jejich výsadbu. Konec července je vhodný např. pro výsadbu ocúnů, které pak krásně vykvetou koncem srpna a v září.

SRPEN

Zeleninová zahrádka – I tento měsíc je ve znamení sklizně, a proto sklízíme plodovou zeleninu, jarní česnek, letní košťáloviny, salát a karotku.  Počátkem srpna sejeme ředkev, ředkvičku, polníček a špenát. Dále sázíme rané odrůdy kedlubnů a raný salát. Aby se plody rajčat dobře vyvinuly a lépe dozrály, seřízneme vrcholky rostlin, v chladnějších polohách počátkem srpna, v teplejších oblastech až koncem měsíce. Plodové zeleniny (rajčata, okurky) a brambory chráníme proti plísňovým chorobám.

Okrasná zahrádka – tady rozdělujeme a sázíme kosatce, pivoňky, lilie bělostné, jarní prvosenky aj. Vysazujeme ocúny, bramboříky, sněženky, bledule.  Začínáme sázet dvouleté květiny (hvozdík bradatý), zejména proto, aby dobře zakořenily a přes zimu nevymrznuly. Očkujeme růže a jiné okrasné dřeviny, řízkujeme jehličnany. Sklízíme a sušíme letničky používané do suchých vazeb (např. smil listnatý, smilek růžový, limonka chobotnatá). Růže a jiné okrasné dřeviny přihnojujeme, aby letorosty dobře vyzrály.
* Na skalce omezujeme bujně se rozrůstající rostliny, zejména plazivé. Řežeme živé ploty, především stálezelené dřeviny.

zemina pro trávníky

Obecné rady pro (ne)zahradníky – trávník většinou doséváme na jaře nebo na podzim v době, kdy je nejvíce srážek a travní semeno se lépe ujme. Ale i v létě se o něj musíme postarat. Stávající starý či uschlý travní drn rozrušíme, odstraníme ho a na poškozené místo nasypeme Zeminu pro trávníky.

1.  v srpnu je vhodná doba pro provedení řezu živých plotů, hlavně jehličnanů, aby nepřerostly a aby nové přírůstky do zimy vyzrály. Tuto práci bychom měli zvládnout nejpozději do začátku září a neodkládat ji na pozdější dobu.

2.  vtomto období jsou v plném květu nejenom květiny na oknech a terasách. Pro dosažení krásných zdravých květů je potřeba pravidelně rostliny přihnojovat.

3. srpen je vhodný měsíc pro množení a řízkování skalniček.

4. pokračujeme v odstřihávání květů růží, ještě je můžeme i očkovat. Růže už ale nehnojíme dusíkatými hnojivy. Je to proto, aby dobře vyzrálo dřevo a keře pak lépe přezimovaly.

5. provádíme včasný řez odkvetlých trvalek a výsadbu nových trvalek pro příští rok. Do truhlíku vysazujeme pacibulky lilií. Pokračujeme v dělení a rozsazování kosatců.

6. vysazujeme nebo rozsazujeme cibulovité a hlíznaté květiny, především časně zjara kvetoucí krokusy, sasanky, bledule, hyacinty.

7. vysazujeme též dvouletky (hvozdíky, macešky, pomněnky, sedmikrásky).

8. srpen je vhodný také pro sázení, případně přesazování pivoněk. Mějme však na paměti, že pivoňka přesazování příliš nesnáší a reaguje na něj absencí květů. Po přesazení začne znovu plně kvést až za dva nebo tři roky.

9. stromy přetížené úrodou včas podpíráme, aby se nerozlámaly větve nebo celé koruny.

10. rajčata a okurky, zejména nakládačky, bychom měli často otrhávat, aby plody zbytečně nepřezrály. Včasnější sklizeň vede k násadě dalších květů a plodů, a tím zvyšujeme celkovou úrodu.

11. cibuli a česnek sušíme nejlépe pod přístřeškem. Můžeme je svázat do copů a svazků, nebo je zbavíme uschlé natě a uložíme na suché a chladnější místo k zimnímu upotřebení. Zelí a kapustu oddělujeme od kořenového košťálu s několika obalovými listy. Uvolněné záhony je třeba znovu osázet pro druhé nebo třetí pěstování. Již začátkem srpna můžeme vysévat špenát pro podzimní sklizeň v průběhu října.

12. vpolovině srpna končíme v zahradě s přihnojováním dusíkem. Tento prvek totiž způsobuje vegetativní růst a výhony, které by v této době sice dobře narostly, by nemusely do zimy vyzrát a mohly by namrznout. Od poloviny srpna se soustředíme na přihnojování draslíkem, který omezuje růst nadzemní hmoty a působí příznivě na vyzrávání rostlinných pletiv.


TIP RAŠELINA a.s.

lignohumin

Lignohumin je extrakt z přírodní rašeliny, která obsahuje více huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodá biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému a množství živin včetně stopových prvků. Rostliny tak lépe rostou. Přípravek podporuje zakořeňování, růst a kvetení, zvyšuje přirozenou obranyschopnost vůči abiotickému stresu, zlepšuje regeneraci při poškození. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 99 Kč, balení 0,5 litru.

Komentáře