Sponzor rubriky

Jiřinky – stálice klasických i moderních zahrad

Vložil | 20.9.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Zatím ještě na zahradách a zahrádkách kvetou. Je ale čas si připomenout, že až udeří první mrazíky, je třeba je vykopat a jejich hlízy uskladnit. Přes zimu totiž musíme jiřinky uchovávat v suchu a temnu, a samozřejmně kontrolovat. Někdy se totiž stane, že je napadne hniloba, to pak musíme hlízy zlikvidovat.  Na jaře vysazujeme jen zdravé. A proč pěstovat jiřinky? Protože těmto kráskám nejde prostě odolat!

Jiřinka

S jiřinkami se nesetkáváme pouze na „starých“ zahradách, velmi zajímavé jsou i ve výsadbách moderních. Pokud máme zahradu větší, můžeme jimi různě kombinovat své trvalkové záhony. Pokud máme zahradu větší, můžeme těmito rostlinymi různě kombinovat své trvalkové záhony. Nezapomínejme, že jiřinky mají různě vzrůstné odrůdy, od malých jen několik centimetrů velkých odrůd, které se dobře vyjímají v nádobách až po vyšší trvalky, které běžně dosahují výšky 60 a více centimetrů a snadno tedy přerostou nižší trvalky. Proto v tomto případě vysazujte rostliny patrovitě, to znamená, že na lem záhonu a do přední části můžeme vysadit nižší trvalky, například okrasné listem, jako jsou dlužichy, a poté teprve vyšší trvalky. Nejvyšší trvalky by měli být umístěny ve středu záhonu. Pokud budeme jiřinky, a to platí i pro jiné vyšší trvalky, pěstovat na otevřeném prostoru nebo na stanovišti, kde se očekává nápor větrů, není od věci dát rostlinám oporu ve formě pevných konstrukcí nebo kůlů, ke kterým můžeme rostliny uvázat a zabránit tak jejich vyvrácení.

Vassio Meggos

A jaké vlastně jiřinky máme?

Za mnoho desetiletí křížení různých odrůd se podařilo vypěstovat celou škálu různě tvarovaných květů. Pro zajímavost můžeme jmenovat typ kaktusovitý (odrůda Pianella), pomponkovitý (odrůda Ginger Willo), dekorační (odrůda Bristol Fleck), náhrdelníkovitá (odrůda Sokol) a další typy jako jsou jiřinky s jednoduchým květem, leknínovitým květem či květem sasankovitým.

Sokol

Jak na pěstování?

Jiřinky vysazujeme na jaře do předem připraveného záhonu, do kterého můžeme zapravit organické hnojivo. Nejlepší je slunné stanoviště s hlubší živnou půdou, kterou můžeme obohatit Zahradnickým substrátem B s aktivním humusem. Vylepšíme tak půdní strukturu a dodáme do půdy potřebné živiny. Hlízy jiřinek vysazujeme kořeny horizontálně, asi sedm až patnáct cm hluboko a utužíme, stačí rukama. Nezapomeneme na dostatečnou zálivku. Pokud sázíme vyšší odrůdy, při výsadbě zapíchneme do země i opěrný kůlek, nedojde tak k potrhání kořenů, kdybychom ho do země dávali až rostliny povyrostou. Po celou dobu vegetace provádíme zálivku, která může být spojená i s hnojivem. Po odkvětu přestaneme hnojit a před prvními mrazíky vyndáme hlízy ze země. Uskladňujeme je v suchu a temnu po celou dobu zimy. Na jaře můžeme hlízy rozdělit a jiřinky tak vegetativně namnožit. Generativní množení, tedy pomocí semen, lze u jiřin také udělat, ale je to pracnější. Semena vysazujeme již v zimně nebo po prvních mrazících pod sklo či do vytápěného skleníku, posléze je přeneseme na chráněné stanoviště a posledním krokem je jejich výsadba do předem určeného záhonu.

Pianella

Jiřinky a aranžování

Jiřinky zdobí svými nádhernými květy celé léto a podzim. Vazby a různá aranžmá jsou jich v tomto období plná. Rozhlédněme se po zahradě a zkusme si z rostlin, které zde rostou vytvořit zajímavá aranžmá do vázy nebo do starého květináče. Podzim vytváří sám o sobě krásné barevné kombinace zbarvením listů, využijme toho a zkusme si něco z nich vytvořit, fantazii se meze nekladou. Jiřinky můžeme kombinovat například s větévkami šípkové růže s dozrávajícími šípky nebo s větévkami růže svrasklé. Dalšími doplňky mohou být větévky skalníku či části břečťanu. Různobarevné části okrasných trav v kombinaci s jiřinkami a chryzantémami také vypadají velmi zajímavě. Pokud použijeme aranžovací hmotu, květiny nám vydrží déle než ve váze.

Camano Roo

Co říci závěrem?

Jiřinky mají rádi snad všichni zahradníci, zahrádkáři a milovníci rostlin obecně. Jde jen o to, najít si k jejich výsadbě to správné místo či zákoutí a rostliny se vznešeným latinským jménem Dahlia nás mohou obdařovat svou krásou celé léto a podzim.

Autor: Ing. Petra Máslová Dvořáková, foto: Mgr. Stanislava Neradová


A zatímco se budete těšit květy těchto krásek, můžete přemýšlet o tom, jak pokročit s podzimními pracemi na zahrádce. A tady  vám velmi dobře mohou pomoci výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou jejich škálou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře