Sponzor rubriky

Krásnoplodka – málo známá kvetoucí a plodící dřevina pro naše okrasné zahrady

Vložil | 24.2.2021 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Callicarpa je poměrně obsáhlý rod dřevin, který patří do čeledi hluchavkovitých. Vyskytuje se převážně v tropech a subtropech, najdou se ale i druhy, které jsou zimovzdorné, tudíž pěstovatelné u nás!

Z hlediska růstu se jedná většinou o větší keře či malé stromy, výjimečně se rásnoplodka chová i jako liána. Keřovité druhy jsou vysoké obvykle kolem 2 metrů, stromovitá Callicarpa yunnanensis ale může měřit i více než 15 metrů! Tropické druhy bývají stálezelené, druhy subtropů a mírného pásu opadavé. Důležité jsou pro nás květy, které mohou mít různé barvy, např. bílou, žlutou, světle modrou, růžovou nebo fialovou a podzimní plody. Ty bývají drobné, kulaté, červené, bílé, fialové nebo černé. Jsou to bobule s dužinou, v níž se nachází několik semen.

Které druhy se k nám hodí?

Především ty, co jsou otužilé, jako např. krásnoplodka americká (Callicarpa americana), krásnoplodka vidličnatá (Callicarpa dichotoma), krásnoplodka japonská (Callicarpa japonica) a v zahradách asi nejčastěji vídaná krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri).

Nároky na pěstování

Pro úspěšné přežití a dobrý růst v mírném pásmu vyžadují tyto dřeviny plné slunce, teplé a chráněné stanoviště a zimní přikrývku kořenů, což platí hlavně u v daném roce vysazovaných dřevin. Vhodná je propustná, humózní až hlinitá půda, vlhká, nebo dobře zásobená vodou a živinami, především pak vápníkem. Callicarpa snáší pH půdy 5,6–7,5, tedy kyselé až neutrální a nevadí jí ani průmyslové exhalace. Dobře reaguje na řez, ale většinou ho nevyžaduje, s výjimkou případné redukce namrzlých výhonů po zimě. Škůdci většinou moc netrpí, rozmnožuje se hlavně řízkováním bylinnými nebo dřevitými řízky. Abychom získali plody, musíme vždy pěstovat několik keřů pohromadě, to proto, aby se mohly navzájem opylit.

Choroby a škůdci

U těchto dřevin je dobré připomenout, že existuje celá řada chorob fyziologických, které vznikají následky naší špatné péče (zálivka, hnojení, nevhodné stanoviště). Budeme-li ale krásnoplodky správně pěstovat, budou odolné i proti klasickým škůdcům a chorobám.  Houbovými chorobami Callicarpa v podstatě netrpí, potrápit ji mohou snad jen zástupci savého hmyzu. Od jara do podzimu bychom tak měli dávat pozor na mšice nebo svilušky a v případě výskytu je likvidovat standardními postupy. Dobré jsou v tomto případě systémové insekticidy, které rostlina „nasaje“ do svých pletiv.

Pár zajímavostí na konec

Některé druhy krásnoplodky jsou pro obsah aromatických silic v plodech využívány v medicíně při onemocnění dýchacích cest a v poslední době se testují též jako slibná antivirotika. Krásnoplodku americkou vysazovali tamní farmáři kolem svých pastvin s hovězím dobytkem, protože její vůně odpuzovala hmyz. A této vlastnosti se využívá i při výrobě repelentů. Z plodů některých druhů připravují místní obyvatelé vína, rosoly a džemy. Krásnoplodky jsou ale především oblíbenými okrasnými dřevinami, zejména pak pro své nápadně barevné a přes zimu na rostlině vytrvávající plody. A zajímavé, pokud ho letní slunce nespálí, je i podzimní olistění, kdy se doposud zelená plocha barví do žluté, načervenalé nebo lehce fialové barvy.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Tip pro úspěšné pěstování:

Protože krásnoplodka potřebuje  v době vegetace dobře vodou zásobenou půdu, můžeme při jejím vysazování na jaře použít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Každá čerstvě vysazená rostlina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a možné je též nenávratné poškození, popř. až úhyn. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 150 Kč, balení 50 litrů.

cereritPřihnojovat pak můžeme Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin obecně. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací.e-shopu je k dostání za 273 Kč s DPH, balení 10 kg.

Při vysazování a pěstování okrasných rostlin obečně, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře