Sponzor rubriky

Co dát do truhlíků ještě před muškáty? Jarničky!

Vložil | 11.4.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Konečně se oteplilo a za naše okna se může vrátit jaro. V truhlíkách aranžujeme většinou cibuloviny, ty ale mají jednu podstatnou nevýhodu, nevydrží kvést dlouho. Co je tedy nahradit jarničkami? Že si pod tímto pojmem nic nepředstavíte? Ale ano! Jsou to třeba sedmikrásky nebo pomněnky, prostě kvetoucí rostliny, které jarní pohodu u nás doma dokáží vytvořit na hodně dlouho…

Jaro si v našich hlavách i zahradách, a nebo v nádobách na okně, spojujeme většinou s cibulovinami. Mezi ně patří např. narcisky, rychlené tulipány, hyacinty, ladoňky, sněženky, bledule a nebo kosatce. Všechny tyto rostliny ale mají tu nevýhodu, že z cibulky vyroste jen jeden květ a nový už po jeho zániku rostlina nevytvoří. Pestrobarevná ozdoba tedy po krátké době zmizí a my jsme rázem bez okrasného efektu. Řešení ale existuje!

Co jsou jarničky?

Kromě kvetoucích jarních cibulovin můžeme pro vytvoření truhlíků a nebo žardinek za oknem použít tzv. jarničky. Ty mají tu výhodu, že vytváří květy podle podmínek růstu v běžné zemině skoro nepřetržitě až do léta. Je-li průběh jara dobrý a pozvolný, vydrží kvést až do června, pokud ne, můžeme je nahradit třeba muškáty a nebo petúniemi o něco dříve. Do této kategorie rostlin patří hlavně sedmikrásky a pomněnky, zmínit je ale třeba i zajímavý chejr vonný nebo modřenec. Tyto rostliny s bohatou násadou a dlouhou dobou kvetení můžeme kombinovat i s cibulovinami nebo maceškami. Žádné meze se naší fantazii nekladou, při aranžování truhlíků se snažíme hlavně o to vytvořit si doma na okně pestrobarevnou radost, krásné svěží jaro…

Umístění a základní péče

Jednoduchá otázka, která nás asi také napadne je, jak dlouho jarničky vydrží. Pokud o ně budeme dobře pečovat, budou mít odpovídající stanoviště, kvalitní zeminu, pravidelnou zálivku a občasné hnojení, mohou vydržet v nádobě klidně až do prázdnin. Hodně ale záleží na průběhu počasí a místě kde porostou. Umístíme-li je na jižní stranu s větším osvitem, budou zajímavé samozřejmě kratší dobu, zvolíme-li ale stín severního nebo východního stanoviště, životnost rostlin se prodlouží. A důležitý je také průběh jara. Hodně tepla, slunce a málo vody (přísušky) jarničkám rozhodně neprospěje. Počítejte s tím!

Jak aranžovat?

Z hlediska možných kombinaci druhů a barev se opravdu, ale opravdu, při vysazování jarniček do truhlíků meze nekladou. Často je možné na balkonech a terasách vidět v nádobách pomněnky, kolem kterých jsou zasázené bílé macešky. A nebo zvolme dominanci červených květů sedmikrásky a kolem dejme, třeba i nepravidelně, bleděmodré pomněnky. Další z možností je pak použití žlutého petrklíče, který k této kombinaci barev přidáme. A nebo si pořiďme pomněnkový truhlík s barvami květů modrá, růžová a bílá nebo jen žardinku se samými sedmikráskami. Zajímavá je také kombinace poměnek a chejru s rozdílnou výškou rostlin.

Co s odkvetlými jarničkami?

I když to možná někomu přijde líto, v prvním roce, kdy jarničky zakoupíme, kvetou krásně, pak již ne. Následně je většinou dáváme do zahrady k regeneraci, což je možné, v chráněných místech vcelku dobře přezimují. Ale nikdy již na jaře znovu tak krásně nepokvetou! Postupně, čím budou starší, mají horší kvalitu květu i horší násadu poupat. Jarničky jsou prostě rostliny, které se v zahradnických závodech připravují jen pro krátké období jara a pak se likvidují. Je to vlastně podobná záležitost, jako když na podzim kompostujeme obsahy letních truhlíků. Jednoduše se jedná o přírodní koloběh zužitkování organické hmoty.

Základní druhy

Sedmikráska – malé rostliny, známo asi 10-15 druhů z čeledi hvězdnicovité. Domovinou je v Evropě a Středozemí, nejznámějším druhem je sedmikráska chudobka, která se jako jediná vyskytuje v přirozeném prostředí také u nás. Jako okrasná jarní rostlina má spoustu barevných variet. Kromě pěstování doma na parapetu v bytě se hodí také do okenních truhlíků a ozdobných misek. V interiéru je to krátkodobá pokojová rostlina, která má ráda přímé světlo až polostín, není mrazuvzdorná a stačí jí běžná zahradní zemina. Za výživu a pravidelnou zálivku se odmění bohatým květem. Ideální je chladnější stanoviště.

Poměnka – tyto rostliny mají rády vlhčí, ale nepřemokřenou půdu, bohatou na živiny. Často rostou v polostínu u potoků, čemuž bychom měli přizpůsobit i pěstování v nádobě za oknem. Hodí se do skupinových výsadeb na záhoně i do truhlíků za oknem, vyšlechtěné variety mají bohatší květenství. Na pěstování je nenáročná, nevyžaduje zvláštní péči.

Chejr vonný – krátkověká, středně vysoká rostlina s příjemnou medovou vůní květů, kterou můžeme intenzivně vnímat hlavně v podvečer. Květy chejru jsou buď žluté nebo zlatožluté, známe ale také oranžové, hnědé, červené a červenohnědé. Rostlině se daří v propustných, na živiny bohatých, lehce vlhkých půdách. Dobře snáší i vápno.

 Modřenec – drobná rostlina, která se v zahradě vysazuje pod opadavé stromy, kde má v jarních měsících dostatek světla. Můžeme ji ale využít i do jarních truhlíků a květináčů, kde vyniká jeho modrá barva. V Evropě, Asii a Africe existuje na 50 druhů, v nabídce zahradnických závodů jsou i odrůdy šlechtěné. Modřenec roste nejlépe v propustných sušších půdách, zásoba živin stačí běžná, průměrná. Během vegetace potřebuje vlhkou půdu, přemokření nemá rád! Z hlediska stanoviště vybíráme ta slunná, rostliny ale snáší i polostín.

 
Květy sedmikrásky, pomněnky, chejru a modřence

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Co pro pěstování jarních rostlin za oknem můžeme potřebovat?

Pro pěstování jarniček v truhlíku se hodí např. Zemina pro pokojové rostliny: ta je vhodná také pro pěstování kvetoucích i stále zelených pokojových rostlin a vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Zemina je vyhnojena na několik týdnů, zajištuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu, jílovité částice zabraňují vyplavování živin, rašelina omezuje vznik houbových chorob. Používá se k pěstování pokojových rostlin bez nutnosti míchání s jinou zeminou. Substrát udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby, proto je vhodný k přesazování stromů a keřů, kde urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 159 Kč, balení 40 litrů.

Velice dobře se dá použít také Zahradnický substrát B univerzální , který dodá vašim rostlinám vše, co potřebují! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, rychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našen e-shopu je k dostání za 81 Kč, balení 20 litrů.

Sedmikrásky, poměnky a nebo modřence se dají v truhlíku pěstovat také v Zemině pro hroby. Ta je vhodná k pěstování macešek, voskovek, balzamín, bohyšek a jiných druhů pěstovaných na pietních místech. Zemina je vyrobená tříděním, drcením a mícháním rašeliny zahradnické a kompostové, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. K základním vlastnostem patří: vyhnojenost na několik týdnů, barevné provedení, které propůjčuje plochám, na kterých je navrstvena, celistvý přírodní vzhled. V e-shopu ji můžete zakoupit za 87 Kč, balení 20 litrů.

Pro hnojení truhlíku s jarničkami během růstu využijeme Hnojivo Univerzal 1,0 litr. Toto hnojivo obsahuje minerální látky dusík, fosfor a draslík (NPK 7-4,5-5,5). Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst rostlin, bohaté nasazení květů a tvorbu plodů. Složení hnojiva má příznivý účinek na tvorbu vegetativních i generativních částí rostlin a je určeno pro celou škálu rostlin pěstovaných v bytech, balkónech i zahradách.

Při dodržení doporučeného dávkování obdrží všechny pěstované rostliny optimální množství živin. A co nespotřebujete na jarničky, využijete dále v zahradě nebo v domácnosti. Hnojivo si můžete zakoupit v e-shopu, cena 84  Kč, balení 1 litr.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při práci s truhlíky jistě pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře