Sponzor rubriky

Živý vánoční stromek? Proč ne!

Vložil | 16.12.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA, VIDEA

Živé vánoční stromky mohou být malé, a ještě menší, a nebo naopak se vyskytovat v běžné velikosti. Vždy ale platí se se jedná o rostlinu v kontejneru a podle toho se k ní musíme chovat.

Pro tvorbu živých vánočních stromků se používají všechny běžně dostupné druhy neopadavých jehličnanů (smrky, jedle, borovičky, douglasky). Při nákupu rozhodují kromě ceny i další důležité ukazatele. Vybíráme rostlinu kompaktního vzrůstu, bohatě větvenou, zdravou a v dobré kondici.

Po zakoupení dejte stromek i s kontejnerem do studené bezmrazé místnosti nebo chodby, aby si zvykl na postupně se zvyšující teplotu. Den před Štědrým dnem (to je pro většinu z nás doba, kdy vánoční stromek zdobíme) přeneste rostlinu do místnosti, očistěte kontejner a ten buď zabalte do ozdobného papíru nebo dejte do vhodně veliké proutěné nádoby. V žádném případě již nepřesazujte.

V pokoji postavte stromek na světlé místo, ne do přímé blízkosti radiátoru ústředního topení. Podle potřeby nezapomínejte na občasnou zálivku, popř. rosení. V pokojové teplotě nechte rostlinu maximálně 10 dnů, tedy od Štědrého dne do Nového roku. Samozřejmě je lepší, máte – li vánoční stromek v místnosti, kde je co nejchladněji, například v ložnici, kde se obvykle tolik netopí nebo ho do těchto chladnějších prostor dáte alespoň na noc.

Po sundání ozdob dejte stromek na světlé a chladné místo, kde přečká do jara. V této době nezapomeňte na občasnou zálivku ! Po přechodu mrazů umístěte vánoční stromek do zahrady, na chatu nebo chalupu, kde ho po vyjmutí z kontejneru zapusťte do volné půdy a do podzimu o něj pečujte běžným způsobem. Můžete jej rovněž postavit i s nádobou na balkon a starat se o něj jako o „nádobovou rostlinu“.

V době vegetace věnujte pozornost tomu, aby váš stromek načerpal dostatek sil a dostal se tak do co nejlepší kondice. Vydatně hnojte, zalévejte a chraňte před chorobami a škůdci. Jen tak bude živý vánoční stromek schopen později přečkat pro něho “netypické” zimní období a rozdávat radost o Vánocích.

Před nástupem zimních mrazů přeneste stromek opět na světlé, pokud možno co nejchladnější místo (sklepní boxy, chodby, verandy atd.), kde vydrží do Vánoc. Je dobré, projde – li rostlina v předvánočním období dvěmi etapami s postupně se zvyšující teplotou (např. 0 – 5 a 8 -12 stupňů Celsia). Celou dobu sledujte vlhkost kořenového balu a podle potřeby doplňujte vodu. A další práce jsou již stejné jako každé předvánoční období…

Text a foto: ing. Jan Stropnický

Komentáře