Připravili jste správně koupací jezírko na sezónu? Pokud ne, máte poslední šanci to dohnat!

Vložil | 25.5.2017 | Žádné komentáře | VODA V ZAHRADĚ

 

Pomalu se chystáme na letní sezonu, kdy hlavně děti budou využívat vodní plochy, které nám zahrada nabízí. Nemusí to být ale jen klasické venkovní bazény. V současné době se do popředí zájmu dostávají okrasné koupací biotopy, které vypadají jako malá jezírka někde v přírodě. A jak je správně na léto nachystat, si povíme v návaznosti na představení jednoho z nich na Českobudějovicku.

 jezirko_priprava_5Toto koupací foliové jezírko je situováno do větší zahrady a jedná se o realizaci, která nemá vyzděnou plovací zónu. Ta je pouze vybagrována v rostlém terénu, což je jeden ze způsobů, kterým můžeme místo pro koupání připravit. Tím dalším je pak již zmíněná zděná koupací zóna, která má většinou podobu obdélníka. Protože se jezírko nachází na větším pozemku, bylo možné jeho okolí dotvořit tak, aby vypadalo jako malý rybníček někde v přírodě. A protože vodní plocha není napojena přímo na dům, byl v její těsné blízkosti postaven jednoduchý altán, sloužící jako zázemí pro posezení s přáteli anebo pro rodinnou relaxaci (k dispozici je tak venkovní krb, gril, voda na umývání nádobí i místo pro zahradní nábytek).

Jezírko má všechny atributy, které koupací biotopy musí mít. Těsně pod vodní hladinou je vidět ohraničená koupací zóna, která je dostatečně velká i hluboká na to, aby se v ní dalo nejen plavat, ale s trochou opatrnosti do vody z mola i skočit! Zároveň nesmí chybět pobřežní regenerační zóny, které slouží ke dvěma účelům. Jednak jsou v nich vysázeny vodní rostliny pomáhající čistit vodu a opomenout nesmíme ani hodnotu okrasnou. Vhodně zvolená výsadba totiž pomáhá začlenit vodní plochu do celkové podoby zahrady, do okolního prostředí. Vycházíme totiž z toho, že žádný přírodní rybník nebo jiná vodní plocha (kromě vysokohorských jezer), nemá striktně ohraničené rozhraní, na němž začíná a končí voda. Ve volné přírodě totiž dochází periodicky k jejímu rozlévání do přilehlého okolí, čemuž odpovídá i typ a složení vegetace.

jezirko_priprava_2Toto koupací jezírko patří mezi ty větší. Má obsah zhruba 100 m3 vody a odhadneme-li velikost, celá vodní plocha (koupací jezírko i přilehlé regenerační zóny) zabírá asi 16×8 metrů. Biotop jako takový se skládá ze dvou jezírek. Základem je to hlavní s hlubokou koupací zónou, na něj pak navazuje jezírko menší, které je jenom okrasné. V něm jsou vysázeny rostliny podporující čistění vody. A aby byla realizace zajímavější, nachází se v převýšení asi 40 centimetrů nad hladinou prostoru na koupání.

Hloubka plovací zóny je necelé 2 metry a má rozměry 4 metry na šířku a 8 metrů na délku. Samotný prostor pro koupání je ohraničen masivními jedlovými fošnami, silnými asi 8 centimetrů, které nejsou rovné, ale mají určitý rádius. Snažili jsme se totiž o to, aby částečně kopírovaly okraje jezírka či terén jako takový a nevytvářely pouze pravoúhlý objekt, zónu s obdélníkovitým půdorysem. Tento masiv má podobně jako třeba kameny nebo v některých levnějších variantách realizací i pytle s pískem, za úkol zabránit tomu, aby se drobný kačírek z částí, kde jsou vysazeny rostliny, při pohybu koupajících dolů nedostával do plovací zóny.

Regenerační plochy kolem ní jsou vysypány kačírkem frakce 16–32 mm nebo 8–16 mm, a slouží k tomu, aby v nich rostly rostliny, které pomáhají čistit vodu. Zároveň, jsou-li bez vegetace, poskytují bezpečné místo ke hrám dětí. Ty tak mají k dispozici jakousi malou pláž s volným přístupem do vody v podobě brouzdaliště. Další možnost vstupu do vody je buď z dřevěného mola, které najdeme před altánem, anebo skokem z mohutného kamene, který si majitel jezírka nechal přímo na zakázku vyrobit.

jezirko_priprava_4I když je řada příznivců přírodních koupacích biotopů přesvědčena o tom, že vodní rostliny dokážou vodu i v plné sezoně a za plného provozu vyčistit, já doporučuji přiřadit k těmto typům jezírek filtraci, která může být buď tzv. stoprocentní, nebo lehce poddimenzovaná. V každém případě by zde ale měla být. To je dáno i tím, že ne všude máme kolem koupacího jezírka dostatek místa na pobřežní zóny, které musejí být v okamžiku záruky čisté vody o hodně větší, než je v našem případě.

S tím, že máme koupací jezírko napojeno na filtraci, která zaručuje potřebnou kvalitu a čistotu vody, souvisí i to, jak se o biotop musíme starat a jak ho připravit na hlavní koupací sezonu. V našem případě je do systému osazen filtr, který zajišťuje standardní čistotu vody. Doplňkově mu pak pomáhají vodní rostliny. Péče o jezírko tedy vychází z toho, jak je technologicky vyprojektováno. Kromě filtru zde najdeme ještě gulu (tzv. vzduchovací, což je vidět i na obrázku, kde z hladiny jezírka uprostřed vycházejí bubliny) a v okrajových částech při vstupu z dětské pláže dva skimmery. Ty jsou osazeny tzv. proti větru, což znamená, že proud vzduchu k nim po hladině unáší nečistoty.  Z nich se pak dostávají do filtru, kde jsou z vody separovány. Aby byl koloběh vody uzavřený, musíme zmínit i to, že z filtrace vedou dvě, resp. tři cesty, kudy se voda dostává zpět do jezírka. Jednak je to do již zmiňovaného čistícího jezírka s rostlinami, dále pak dva různě velké vodopády.

Z hlediska zprovoznění koupacího jezírka bychom měli mít na paměti, že nezačínáme až v době, kdy přemýšlíme o tom, že se budeme rekreovat. Doba, kdy vodní plochu připravujeme na hlavní koupací sezónu, se posouvá do okamžiku, kdy roztál led, zmizel sníh a lehce se zvyšuje teplota vody. Protože letošní jaro bylo velice rychlé, dá se říci, že v okamžiku, kdy čtete tento článek, by vaše koupací jezírko mělo být na plnou sezonu již připraveno. A co jste tedy měli udělat?

jezirko_priprava_3Se zprovozňováním jezírka začínáme zhruba v době, kdy se teplota vody v něm stabilizuje zhruba na hodnotě 8 °C. V tomto okamžiku bychom měli v prvé řadě odstranit veškeré rostlinné zbytky z vegetace, která je v pobřežních zónách, pokud jsme to neudělali již na podzim nebo během zimy, kdy se dá poměrně dobře chodit po ledě. Odumřelé rostlinné části odstřihneme lehce pod hladinou vody, nečistoty posbíráme nějakou sítí a pomocí vysavače vyluxujeme i stěny koupací zóny. Také můžeme opatrně zbavit šlemů i plochy kačírku s vodními rostlinami. V současné době je na trhu mnoho vodních vysavačů, které mají pro všechny tyto účely své konkrétní nástavce. Dále je třeba dopustit vodu, jejíž hladina je hlídána buď automaticky, nebo vizuálně např. podle značek na sloupku u mola. Objem vody je nutné doplnit proto, poněvadž na podzim se jezírka kvůli rozpínání ledu na hladině většinou upouští. Následně, a to je i případ naší realizace, je nutné zprovoznit systém čistění vody – filtraci. Protože na zimu z filtrační jednotky čerpadla až na výjimky vyndáváme (přes zimu jsou uložena v suchu ve sklepě nebo v garáži), musíme je na jaře osadit zpět. A pokud je v systému UV lampa, prohlédneme její zářiče a rovněž ji namontujeme na původní místo. Nakonec zkontrolujeme všechny rozvody vody a filtraci spustíme.

Dalším krokem je tzv. nastartování filtru, což v praxi znamená, že do něj vsypeme předepsané nebo doporučené množství startovacích bakterií. Firem, které podobné přípravky prodávají, je stejně jako jejich samotný výčet na trhu velké množství. Tady je dobré doporučit spolupráci s jednou firmou, než každoročně střídat několik dodavatelů. Je to i z toho důvodu, že bakteriální přípravky jsou různé kvality či různého složení.

jezirko_priprava_1Díky popsaným postupům by se měla držet kvalita vody na přijatelné úrovni, i když je třeba počítat s tím, že koupací biotop ovlivňují přírodní zákonitosti. Jezírka ať chceme, nebo nechceme, jsou skutečně jenom malým uzavřeným prostorem, kde může snížení kvality vody zapříčinit mnoho faktorů. Na jaře, kdy je teplota vody nižší, bývá křišťálově čistá a my vidíme až na dno. V létě, jak se její teplota zvyšuje, se ale může lehce zakalit. A my buď tyto změny po určitou dobu akceptujeme, nebo vše řešíme zásahem po konzultaci s odbornou firmou.

Pokud dodržíme všechny předepsané postupy, můžeme se těšit na pohodové koupání a v klidu si vychutnávat posezení s přáteli či klasické letní grilování. A k tomu, jak již bylo v úvodu řečeno, slouží u tohoto koupacího jezírka altán, jemuž dominuje molo z modřínového dřeva, natřené pouze ochranným olejovým nátěrem. Zajímavostí je jistě i tzv. „skákací“ kámen, který byl v lomu vybrán konkrétně pro tuto zahradu a váží zhruba 3 tuny. Je tedy dostatečně stabilní a může sloužit nejen pro vstup do plovací zóny, ale i pro opalování nebo pozorování života u jezírka.

Text a foto: Roman Sekal, www.ozsekal.cz, telefon: 723 029 019


TIP RAŠELINA a.s.

substrat_vodni_rostlinyI v koupacím jezírku je dobré mít zajímavou vegetaci. Pro její výsadbu použijte Substrát pro vodní rostliny. Ten obsahuje nejen směs kvalitních rašelin, ale i křemičitý písek, který je pro správnou strukturu velice důležitý. Mezi jeho přednosti patří bohatá zásoba hlavních a stopových prvků, dále zabraňuje tvorbě řas a je vhodný pro všechny vodní rostliny, jako je blatouch bahenní, ďáblík bahenní (kala), leknín, šípatka vodní, zblochan vodní a další. Použití: v sázecích koších do rybníčků, ve vědrech a žlabech (korytech). V e-shopu je k dostání za 34 Kč, balení 5 litrů.

Celou nabídku sortimentu společnosti Rašelina a.s. Soběslav pro okrasnou i užitkovou zahradu si můžete prohlédnout v našem internetovém obchodě

Komentáře