Sponzor rubriky

Rezavý plech je v zahradě moderní! Líbí se vám netradiční dekorace s patinou?

Vložil | 21.6.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Staré železo s nánosem rzi nepatří jen do šrotu. Rezavé patiny lze využít jako zdobný nebo i účelný prvek do naší zahrady. Dodá jí nejen nádech starých časů.

Zatímco zahrady našich babiček zdobily skleněné koule nebo keramické krajáče pověšené na plaňkách plotu, současná zahradní zákoutí stále častěji oživují dekorace z kovu. Čím více známek koroze na sobě nesou, tím lépe. Trend jakési zrezivělé nostalgie k nám přišel z Anglie, Francie i od našich západních sousedů.

Pozink, nerez, ale hlavně patina rzi

V zahradách, a to nejen selských, se tak objevují nejen různé doplňky ze dřeva, ale stále častěji se začíná prosazovat i kov. Pozinkované truhlíky a obaly na květináče nabízejí zajímavý kontrast barevné záplavě květů a staré vysloužilé vaničky se proměňují v jednoduché minizahrádky s vodními rostlinami. I staré kropicí konve z pozinku dál plní svou funkci. Majitelé moderně pojatých zahrad dávají mnohdy přednost ušlechtilým kovům. A tak se například ve velkých ozdobných nerezových koulích rozmístěných třeba v trávníku nebo oblázcích odráží okolí podobně jako v interiérech high-tech kuchyní plných nerezu uvnitř jejich domů. Kov s nánosem rzi je vřelejší, srdečnější. Přináší vzpomínku na staré časy. Tak proč ho nepoužít i v naší zahradě? Drobné zápichy se siluetami nejrůzbějších druhů ptáků, motýlů a různých živočichů jsou běžně k dostání v obchodech. Stačí je jen zapíchnout do záhonů s květinami. Rustikálnější motiv se hodí i mezi zeleninu, kde je předpokládána větší “hmota”.

rez 09 rez 08

Pohyb vnese do zahrady děj

Některé zápichy kromě zdobné funkce vnášejí do zahrad i pohyb. Větrníky už dávno nejsou jen hračkou dětí. Zaznamenají i malý závan větru a šramot točící se vrtule podbarvuje pohodu při relaxaci. Některé zápichy mohou fungovat i na principu kyvadla.

rez 05Stačí, když autor dekorace umístí na její dolní mobilní část závaží a kovové slunce nápaditě vyzdobené skleněnými koulemi pak doma pozvolna rozhoupáme nad sestříhaným anglickým trávníkem. Popínavé rostliny často necháváme pnout po dřevěných pergolách. Vytvářejí nám přirozený stín pro naše posezení při letním grilování. Vistárii a další popínavky můžeme využít pro vytvoření dalšího zajímavého zpestření v naší odpočinkové zahradě. Kovové pruty a pletivo nám pomohou vytvořit kostru „zeleného tunelu“, kterou necháme pak porůst. V horkých dnech pak do něho můžeme přenést křeslo nebo lehčí lavičku.

Železo na pergolu i na sochu

Pokud máme kontakt na nějakého zručného řemeslníka, můžeme si do zahrady nechat vyrobit i větší instalace. Z kovových ocelových profilů necháme svařit velké obdélníky, ze kterých sestavíme podlouhlou pergolu, připevněnou na stabilní úzké pódium s teráskami a schůdky. Každou zahradu oživí i voda, proto pro ni připravíme z plechových plátů úzká tvarovaná koryta kanálků, kterými vodu mezi terasami a v trávníku necháme proudit.

rez 11 rez 10

Kovové profily můžeme použít i k výrobě jednoduché obdélníkové konstrukce, která nám poslouží jednak jako zástěna před zvědavými sousedy, ale i jako nápaditá efektní zeď, do které vyrovnáme naštípané dřevo.

rez 02 rez 01

Rozhodneme-li se pro stavbu zídky z gabionových košů, jednu klec s kameny využijeme pro netradičně pojatou lavičku. Horní stěnu osadíme štípaným kamenem nebo betonovou desku, která sama vybízí k umístění nějaké rezavé dekorace třeba ve tvaru zahradní konve.

rez 04 rez 03

Ocelový plech se pak zdá být vhodným materiálem pro vytvoření umělecky pojatého objektu. Solitér geometrického tvaru s kruhovým otvorem můžeme nahoře osázet třeba suchomilnými rostlinami…

Text a foto: Stanislava Neradová

Komentáře