Sponzor rubriky

Znáte rozdíly mezi letním a zimním grilováním?

Vložil | 18.7.2022 | Žádné komentáře | GRILY A GRILOVÁNÍ

V našich podmínkách je grilování spojeno s létem, prázdninami, s teplým počasím a posezením v zahradě či na terase. Jakmile se ale ochladí, grily se stěhují zpátky do garáží a my s touto příjemnou aktivitou minimálně na půl roku končíme. Je to však zbytečné, protože grilovat se dá i při nízkých teplotách, jenom je třeba vědět jak!

My Češi jsme národ poměrně konzervativní, ale Němci, Švýcaři nebo Rakušané si grilování užívají po celý rok. A to vůbec nemluvíme o Švédsku, Finsku či dalších severských státech, kde se běžně griluje i v době, kdy je velmi tuhá zima. Ani v těchto „nepříznivých“ časech se totiž naši západní sousedé nevzdávají laskomin, které na grilu připravují a setkání s přáteli v zimě považují za stejně příjemné, jako to v letních měsících.

Na tomto místě je ale třeba zdůraznit, že ne všechny typy grilů grilování v době, kdy rtuť teploměru klesá často hluboko pod bod mrazu bez problému umožňují. Pojďme si tedy v tomto článku říci, jaký je rozdíl mezi letním a zimním grilováním.

Základní rozdíly a možné komplikace

Používáte-li pro přípravu pokrmů při nízkých teplotách klasické plechové grily (je jedno zda na dřevěné uhlí nebo plynové), první věc, se kterou se zákonitě potkáte, je jejich snížený výkon. To je logické, protože rozdíl mezi +25oC v létě a -10oC v zimě je skutečně velký a běžné kotlíkové plechové grily na to budou reagovat po svém. Tato zařízení totiž nemají možnost akumulovat teplo, což se navenek projevuje tím, že teplota uvnitř prostoru pro grilování je hodně nevyrovnaná. Seshora tak může být steak nedopečený a zespoda od roštu, kde sálá dřevěné uhlí, už naopak připálený!

Další komplikací je kondenzace vodních par. Syrové maso je plné šťávy, která se při tepelné úpravě uvolňuje a sráží na víku, které je studené. Gril se tak špiní, a také kvalita připravovaných pokrmů není tak dobrá jako v létě.

U plynových grilů je navíc problém v tom, že nemůžeme více „přiložit“ a gril tak roztopit na vyšší teplotu. Ta je totiž dána konstrukcí tohoto zařízení a nebývá moc vysoká. Tepelné ztráty v zimě tak vedou zákonitě k tomu, že se maso či zelenina špatně propékají a vše neúměrně dlouho trvá.  Dále se u plynových grilů můžeme setkat i s tím, že bomba zamrzá, zvláště pak v době, kdy je poloprázdná.

Jak popsané komplikace řešit?

Sami vidíte, že provozních problémů je při grilování mimo letní sezónu docela dost. A to je to i důvod, proč na zimu grily mizí v garážích, sklepích či přístřešcích, kde čekají docela dlouhou dobu na své uplatnění.

Máte-li ale doma keramický gril BIG GREEN EGG, je po starostech! O tom, že je možné v zimě grilovat, už jsme si v jednom článku našeho seriálu povídali. Grilování při nízkých teplotách je v keramických grilech samozřejmě komfortnější, z hlediska chuťových vlastností jídla kvalitnější a také o hodně rychlejší…

Keramika, tvořící jádro tohoto zařízení, má totiž z hlediska tepelných ztrát úplně jiné vlastnosti než plech. Počítat tu můžeme s daleko větší a lepší akumulační schopností, takže teplo, které se uvnitř vajíčka vytváří, dokáže „obal“ udržet a nepustit ho ven. A co to znamená v praxi? Velmi jednoduchou a pozitivní věc! Rozdíly mezi teplotou dole u roštu a nahoře pod víkem jsou minimální, rozhodně úplně jiné než u grilu plechového. Nedopečení a na druhé straně připečení až spálení masa tu tak vůbec nehrozí!

Grilování v době jiné, než letní je také otázkou filozofickou…

Často se v rámci diskusí o zimním grilování setkáváme s názorem, že tato činnost patří k létu a stát v zimě v bundě s čepicí na uši u grilu a čekat až se „něco“ upeče, je zbytečné. Navíc se traduje, že naši západní sousedé mají kvalitnější domy s krytými zimními terasami, kde se i při poklesu venkovních teplot pod nulu „přežít“ dá.

To ale není pravda, protože v těchto zemích lidem nevadí, že musí vyjít ven, vzít si svetr, bundu nebo čepici a při grilování mít v porovnání s létem tak trochu jiné podmínky. Rádi se totiž setkávají i v zimě na sněhu, kolem grilu postávají, ohřívají se o něj a popíjejí teplé nápoje, jež je zahřejí. Česká nátura je ale jiná a není žádným tajemstvím, že marketingoví specialisté si léta lámou hlavu, jak toto u nás změnit a grilování jindy něž v letních teplých měsících lidem přiblížit. Bude to asi trvat ještě dlouho, první krok v podobě kvalitních keramických grilů BIG GREEN EGG, dostupných i na našem trhu, již ale učiněn byl!

Jednoduché přikládání i v zimě

Při grilování v době nižších venkovních teplot, musíme řešit kromě jiného i spotřebu uhlí. Občas se tak vyskytnou dotazy, jestli neexistuje nějaká verze zimního dřevěného uhlí s vyšší výhřevností. Není tomu tak, palivo je pořád stejné, jen přikládat je potřeba častěji.

To je u keramických grilů BIG GREEN EGG ale velmi jednoduché, protože drátěné konvektory, na nichž jsou umístěny rošty či různé pečící kameny s grilovanými pokrmy bez problémů před doplněním dřevěného uhlí vyndáme jako jeden celek ven. Nehrozí tedy znečištění jídla od popela. Poté, co dosypeme palivo, drátěný držák vrátíme zpět a v klidu pokračujeme v grilování. Tyto výhody ale mají jen větší modely grilů, např. XL či XXL.

Jak vidíte, keramický gril BIG GREEN EGG nemusíte na zimu uklízet, užívat si ho s rodinou a nebo s přáteli můžete po celý rok…

Autor článku: GrilyKrby.cz

Pokračování příště…

Komentáře