Zimní zahrady zvětší prostor pro bydlení

Vložil | 24.11.2015 | 2 komentářů | OSTATNÍ

 

Pěstujete rádi subtropické rostliny? Chcete v klidu a chráněni před nepřízní počasí odpočívat pod noční oblohou, dešťovými mraky a nebo ve chvíli, kdy se na zem snáší první sněhové vločky? Potřebujete zvětšit prostor pro bydlení a zároveň ho propojit se zahradou? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano a vlastníte rodinný dům nebo byt s terasou, jste jednoznačnými adepty na realizaci zimní zahrady.

zimni_zahrady_1Proč zimní zahradu?

Tyto stavby umožňují rozšířit prostor pro bydlení celé rodiny. Záleží samozřejmě na jejich velikosti a orientaci vůči světovým stranám, což jsou spolu se způsobem vytápění a větrání základní faktory ovlivňující jejich využití. To může být jak celoroční, tak třeba jen sezónní. Kromě pěstování rostlin, kterým se v klasickém bytě nedaří, využíváme tyto prostory hlavně jako místa pro odpočinek nebo posezení s přáteli. Ale pokud je zimní zahrada dostatečně velká a pamatováno na ni bylo již při projektování domu, můžeme v ní mít klidně třeba bazén a nebo malé domácí relaxační centrum s posilovacími stroji. A pokud budeme podnikaví, je možné si v ní zřídit celoročně prosperující kavárnu či  masážní salón…

Kam stavbu orientovat?

Pokud zimní zahradu zahrneme již do projektu rodinného domu nebo firemního sídla, bývá možnost jejího umístění jistě jednodušší, než v případě, že ji dodatečně přistavujeme ke stávající budově. Tady se většinou nabízí možnost přístavby na terase, která je většinou situována na jih. V tomto případě musíme sice myslet na letní stínění a funkční větrání, ale jinak je zimní zahrada umístěná na jižní straně považována za nejvýhodnější variantu. Vytápění prostoru totiž z velké části zajistí slunce, které je pro nás bezplatným zdroje potřebné energie.

zimni_zahrady_2Naproti tomu strana severní poskytuje výhody jemného rozptýleného světla, které pro svou práci využívají hlavně malíři, fotografové či keramici, a to i amatéři. V takto situované zimní zahradě jim nebude nikdy horko a zasklený prostor zabrání ochlazování stěn od severních větrů (záleží ale také na izolaci obvodového zdiva). Nejen v zimě, ale také na jaře a na podzim však musíme myslet na účinné vytápění, protože do těchto míst slunce nezavítá.

Pokud postavíme zimní zahradu na východní nebo západní straně domu, vyhneme se silnému slunečnímu úpalu. Prosklené místo k pobytu orientované na východ je určené hlavně těm, kteří jsou zvyklí začínat nový den klidnou snídaní a po ní prací v časných ranních hodinách. V prostorách situovaných na západ pak najdou útočiště hlavně ti, kdo se odpoledne nebo v podvečer chtějí setkávat a společně odpočívat nebo při drobných domácích pracích posedět v kruhu rodinném.

Jak má zahrada vypadat?

Podoba zimní zahrady (nezaměňovat s vnitřním uspořádáním) ovlivňuje nejen vzhled celého domu, ale také její funkčnost. I když je tvar a velikost výsledkem převážně subjektivních pocitů, přání a představ investora, není možné zapomenout na celkové sladění s již stávající stavbou. Některé zimní zahrady k domu těsně přiléhají a stávají se jeho nedílnou součástí (to hlavně v případě, že je stavíme na terase), jiné mohou být naopak stavbou samostatnou, s rodinným domem spojené jen krátkou prosklenou chodbou. Ať již se rozhodneme pro jakýkoliv typ, vždy musíme mít na paměti celkový ráz budovy, její charakter a proudění vzduchu související s větráním. I když bývá zimní zahrada ve většině případů přistavována již k hotovému domu, lze ji vytvořit i na terase většího bytu. Tady je ale nutné požádat o spolupráci statika, který musí posoudit limity zatížení stávajících pochozích ploch. To z toho důvodu, že většina velkometrážních bytů s terasou se nachází v patře obytného domu.

zimni_zahrady_3Z čeho zahradu postavit?

Pro realizaci zimní zahrady máme k dispozici více druhů materiálů. Ať již je to plast, dřevo či hliník, vždy je třeba počítat s tím, že každá z variant má svá pro i proti. Plastové profily mají podobně jako u oken velikou výhodu v tom, že se jednoduše a snadno udržují. Na otření prachu, kondenzované vody nebo běžných nečistot stačí jen vlhký hadr, popř. trocha běžného saponátu. Dřevěné trámky a vzpěry dodávají zimní zahradě přírodní ráz, a proto jsou velice oblíbené. Je ale třeba dát pozor na to, z jakého druhu dřeva jsou a jak byly před osazení ošetřeny. Při nedostatečné impregnaci mohou plesnivět, při nesprávně zvoleném průřezu hranolů se budou časem kroutit, což se může stát i u prvků lepených. Mezi standardně stálé materiály patří hliníkové profily, které ale nemusí všechny zájemce o zimní zahrady uspokojit svou „technickou“ podobou. Zajímavou možností je použití prvků, jež některé uvedené materiály kombinují. Dobrou volbou jsou tzv. dřevohliníkové systémy, kdy na vnější straně nacházíme vysoce odolný hliník a na vnitřní dobře vypadající a kvalitně tepelně izolující dřevo. Při výběru vhodného druhu materiálu musíme brát v potaz kromě potřebné nosnosti konstrukce také její estetiku a vzhledové sepětí s již stávající stavbou.

zimni_zahrady_5Zasklení střechy a stěn

Jednoduché skleněné tabule, které se po léta v nejrůznějších tloušťkách na zasklívání střešních nebo bočních ploch používaly, byly časem nahrazeny skly vícevrstvými, jež mají v mezerách mezi sebou izolační vrstvy inertního plynu. Díky této konstrukci budou v současné době používané skleněné panely výborně tepelně izolovat a zimní zahradu chránit nejen proti mrazu, ale i intenzivnímu slunečnímu záření, které vytváří teplo. Zároveň umí tato skla utlumit okolní zvuk, jsou dostatečně pevná a tudíž i bezpečná proti příležitostným nárazům nebo pokusům o násilné vniknutí. V praxi se pro zasklívání používají izolační dvojskla nebo trojskla s bezpečnostním sklem, nebo tzv. tepelná zrcadla s pokovenými izolačními dvojskly, která odráží záření určitých vlnových délek. Abychom v létě omezili dopad hřejivých slunečních paprsků na střechu zimní zahrady, můžeme tyto plochy osadit také polykarbonátovými deskami v čirém nebo mléčném provedení. Ty dokážou střechu nejen zastínit, ale též tepelně izolovat. Na svém povrchu mají i UV filtr s odrazivou vrstvou, která brání pohlcování tepla.

Větrání zimní zahrady

Výměna vzduchu v zimní zahradě je důležitá nejen v letních měsících, ale i v zimě. Přirozené proudění vzduchu můžeme zajistit třeba otevíratelnými okny (manuálně nebo automaticky) v bočních stěnách, stejně tak jako instalací speciálních oken střešních. K dispozici jsou i ručně ovládané nebo automaticky spínané větráky, které z daného prostoru odvádí teplý nebo nadlimitně vodními parami nasycený vzduch. A dobrou variantou jsou i klasické posuvné nebo skládací dveře.

zimni_zahrady_4Způsoby vytápění

Při úvahách o zdroji tepla v zimní zahradě hraje hlavní roli skutečnost, jestli bude tento prostor využíván celoročně a nebo jen v období hlavní sezóny, popř. jakou roli v životě naší rodiny či pracovního kolektivu zahrada má. Jiné požadavky na vytápění totiž musím splnit v případě, že tu budeme pěstovat subtropické rostliny, a jiné při využití prostoru k relaxaci nebo provozování malého rodinného bazénu či kavárny. Z úvodních odstavců již také víme, že je možné zimní zahradu částečně vytápět sluneční energií, což ale souvisí s jejím expozičním umístěním.

Nábytek do zimní zahrady

Ať již bude v tomto netradiční prostoru cokoliv, musíme dané situaci přizpůsobit výběr nábytku. V temperované zimní zahradě, kde trávíme čas jen od jara do podzimu, používáme třeba hliník s plastovou povrchovou úpravou. Takováto křesla nebo stoly působí v prostoru lehce a netrpí výkyvy teplot. Zahrada určená pro pěstování rostlin vyžaduje nábytek odolný proti vyšší vzdušné vlhkosti. Ten dřevěný musí být z exotických tvrdých dřev, vhodný je ale i umělý ratan. Na první pohled ho laik od pravého nerozezná, snadno se čistí a voda mu nevadí. Do trvale vytápěných a obývaných zimních zahrad bychom měli nakupovat nábytek, který se shoduje s tím v navazující místnosti. V obecné rovině zde ale můžeme použít díky světlému prostředí i masivní dřevěné sedací soupravy, nebo proutěný nábytek s čalouněním a polštáři. A pokud zde chceme snídat či obědvat, je možné do zimní zahrady umístit i klasický jídelní stůl.

Každá zimní zahrada je unikátní a měla by sloužit především svému majiteli. A aby tomu tak skutečně bylo, měli bychom její stavbě i vybavení věnovat maximální péči!

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

2 komentářů

  1. Lukáš (7 roky  zpět)

    Já se chystám letos na zimní zahradu, akorát po kalkulaci jsem málem odpadl. Jsem netušil, že je to tak drahé. Nebo drahé, ty větší jsou dražší.

  2. Pavlína (8 roky  zpět)

    juu 🙂 Já bych si moc přála zimní zahradu, Bohužel máme jen foliovník, který v létě sundáváme, ale to nevypadá tak hezky jako zimní zahrada.
    Máme ratanový nábytek http://www.nabytek-ratan.cz/ratan-umely/106-polyratan-escape.html Takže to vypadá hodně podobně, jako první obrázek. 🙂

Komentáře