Blíží se doba vertikutace trávníků, nezapomeňte na to!

Vložil | 15.8.2023 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, OKRASNÁ ZAHRADA

Víte, že v následujících dnech a týdnech se rozhoduje o tom, jak krásný trávník budete mít na zahradě příští rok? Ano, pomalu se blíží čas na vertikutaci, tedy na pořádnou ozdravnou kúru zeleného pažitu, kterou dle jeho stavu a počasí provádáme počátkem září…

Možná byste byli byste překvapení, kolik nežádoucích prvků se v trávníku kromě samotné trávy skrývá. Různé plevele, mechy a drobné zbytky uschlého porostu, který do trávníku napadal při celosezonním sečení, tvoří dohromady travní plsť, kterou je potřeba nemilosrdně zničit. Přes tuto nepřátelskou vrstvu totiž do půdy nepronikají živiny, světlo ani vláha a trávník pomalu odumírá. Když travnaté ploše dopřejete vertikutaci, dostane se do ní vše, co k životu potřebuje. Pažit pak přestane chřadnou a začne znovu prosperovat.

vertikutátor akčníSpasitel vertikutátor

Ozdravný proces vertikutace se provádí vertikutátorem. Těchto strojů je na trhu celá řada, ať už jsou to pomocníci s elektrickým či spalovacím motorem. Jedná se o zahradní stroj podobný klasické rotační sekačce. Rozdíl je však v postavení nožů. Ty vertikutační jsou ve svislé poloze, zařezávají se do trávníku, tím jej provzdušňují a odstraňují z něj vše, co jej dusí a utlačuje. Vertikutací se trávník nejen čistí, ale také zmlazuje, protože nože přesekávají travní výběžky, a tak podporují tvorbu nových. Po samotném zákroku se nelekejte! Trávník oku zrovna nelahodí. Tak je to ale správně. Udrželo se v něm jen to dobré. Za pár týdnů se však nebudete stačit divit, s jakou novou vitalitou a radostí začne trávník růst. Aby byl úspěch stoprocentní, je dobré dát do holých míst, která vznikla odstraněním větších ploch travní plsti, nové, vhodné travní semeno a aplikovat speciální podzimní trávníkové hnojivo.

Jak si vybrat ten pravý

UV 35 B nožePři výběru vertikutátoru se zamyslete především nad velikostí plochy, kterou chcete vertikutovat. Pokud vlastníte menší nebo střední zahradu, poohlédněte se v kategorii elektrických vertikutátorů. „Elektriky“ jsou sice skladnější a mají tišší chod než benzínové vertikutátory, ale pamatujte na fakt, že musíte mít v blízkosti zahrady elektrickou zásuvku. Opravdu výkonné elektrické vertikutátory zvládnou ošetřit i velké plochy.

Pokud se ale chcete po větší zahradě nebo zatravněné ploše pohybovat bez omezení, dobrou volbou bude vertikutátor se spalovacím motorem. Benzínové stroje jsou velmi výkonné a mohou se pochlubit moderními čtyřtaktními motory, které uspokojí potřebu i velmi náročného uživatele. Práce s nimi je rychlejší, protože mají silnější motory a větší záběr. Nejsilnější vertikutátory této kategorie mají kromě nožů i pružinky, které trávník dokonale vyčešou.


Náš tip pro následné ošetření trávníku

K výživě travních porostů po vertikutaci doporučujeme použít Podzimní trávníkové hnojivo. To je vhodné pro hnojení okrasných trávníků v obytných a průmyslových zónách, stejně tak jako pro výživu středně až vysoce zatěžovaných hřišťových trávníků jako jsou např. fotbalová a golfová hřiště. Hnojivo lze použít též pro výživu rostlin náročných na vysoký obsah draslíku. V e-shopu je k dostání za 214 Kč, balení 5 kg.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Při pěstování trávníku, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře