Semena vzešla a za okny se nám zelenají malé rostlinky, které čekají na naši další péči. Tady můžeme hodně pokazit a tak si pojďme říci, jak správně na to!
Následným krokem k silným a zdravým rostlinám je tzv. pikýrování a přesazování. A i když se nejedná o složité úkony, podrobně si je popíšeme.
Pikýrování = přepichování mladých sazenic
Nemějme strach z přepichování jemných a titěrných rostlinek, které nám vyklíčily. Je to sice práce spíše pro drobné ženské ruce, ale i šikovný a trpělivý zahradník to zvládne v šesti krocích.
1. Začneme tím, že si vybereme truhlík, do kterého chceme sazenice ze sadbovačů přepichovat. Do truhlíku bychom měli pikýrovat vždy sazenice stejného druhu.
2. Nejdříve si navrstvíme do truhlíku zeminu. Spodní vrstva je drenážní, hrubší, aby zajišťovala správný odvod vody od kořínků, a ty neuhnívaly. Zcela navrchu nádoby by měl být substrát co nejjemnější a truhlík by měl být zaplněn až po okraj. Pro tento účel zvolíme Zahradnický substrát B univerzální. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin, pro přesazování a dopěstování hrnkových květin s výjimkou kyselomilných rostlin. Udržuje kyprost a vzdušnost půdy, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině, která je součástí tohoto substrátu, pak omezují kořenové choroby.
3. Povrch truhlíku urovnáme, zahladíme a stlačíme, aby nevznikla místa, kde je substrátu více či méně. Těsně před vlastním přesazováním si naznačíme na povrchu zeminy řádky, do kterých budeme přesazovat. Z hlediska dalšího vývoje rostlin je to důležité, protože pro ně zajistíme dostatek prostoru. K tomu účelu nám poslouží rovná podložka a ostrá špejle.
4. Mladé rostlinky, které zatím máme ve výsevních miskách nebo truhlících, odebíráme vždy v trsech, nesnažíme se je vyndavat po jednotlivých rostlinkách, neboť bychom je mohli poškodit. Trs umístíme na podložku, a teprve tam ho rozdělíme na jednotlivé sazenice.
5. Pomocí špejle nebo pikýrovacího kolíku přepichujeme do důlku v substrátu, který následně jemně přimáčkneme, jen rostlinky zdravé a silné.
6. Na závěr novou výsadbu zavlažíme odstátou vodou z postřikovače. Takto připravený truhlík dáme na světlé místo, nejlépe za okno, aby se nám sazeničky nevytahovaly a byly vitální.
7. K zálivce můžeme přidat jedenkrát týdně pomocný přípravek Algahumin, který podpoří lepší a rychlejší zakořenění rostlinek. Ty pak lépe i porostou.
Přesazování rostlin do hrnků, kontejnerů: ještě před samotnou výsadbou do venkovních záhonů nebo skleníku musíme rostliny přesadit do kontejnerů (umělohmotných, černých květináčků). Každou rostlinu dáváme do vlastní nádoby, to proto, aby měla dostatek prostoru, živin z půdy i zálivky jen sama pro sebe. Takto přesazené sazenice umístíme opět na světlé místo, nejlépe k oknu, a pravidelně zaléváme odstátou vodou, kterou obohatíme o přírodní roztok Lignohuminu.
Vysazuji, vysazuješ, vysazujeme: jarní sluníčko nás vylákalo na procházky. Někdo jde do parku, někdo do lesa, jiný do zahradnictví, kde se to začíná zelenat a plnit. Za domem máme ještě kousek nevyužitého místa, tam by se určitě hodila cesmína, rododendron, jahodník nebo broskvoň. Jestliže máte neodolatelnou chuť si na jaře koupit nejen něco do šatníku, ale i na zahradu, poradíme vám, jak správně a efektivně postupovat bez přílišné námahy.
Nákup rostlin: při nákupu rostlin bychom měli být důslední a opatrní. Při návštěvě zahradního centra je třeba vybírat rostliny tak, abychom se vyhnuli nákupu nekvalitního materiálu.
Jak rozeznat kvalitní rostliny: listy jsou správně zbarvené, rostlina nevykazuje žádné příznaky choroby ani škůdců, růst není jednostranný, stonky jsou dobře porostlé.
Vysazení rostlin do zahrady: pokud máme v zahradě slehlou a těžkou zeminu, nejprve ji prokypříme a přihnojíme. Nejlépe však uděláme, když vyměníme substrát v okolí nově vysazovaných rostlin. Nejvhodnější čas na výsadbu je jaro a podzim, kdy je půda dostatečně teplá. To však neznamená, že zbytek roku je pro vysazování nových přírůstků zcela nevhodný. Rostliny kvalitně prokořeněné v kontejnerech lze totiž vysazovat prakticky po celý rok! Půda musí být mírně vlhká. To znamená, že po sevření v dlani si udrží kulovitý tvar a po dopadu na zem se rozpadne. Jáma musí být dostatečně velká, asi o třetinu větší, než je kořenový bal rostliny. Kořenový bal umisťujeme do jámy tak, aby byl po vysazení o dva až tři centimetry níže, než je povrch okolního terénu. Před vysazením je třeba řádně provlhčit substrát v kontejneru. Rostlinu s neporušeným kořenovým balem pak opatrně vyjmeme a vložíme do jámy. Prostor kolem balu vyplníme substrátem a rukama přitlačíme tak, aby se odstranil přebytečný vzduch. Vysazenou rostlinu vydatně zalijeme.
Péče o vysazenou vegetaci: běžné ošetřování čerstvě zasazených rostlin spočívá v pravidelném zalévání, mulčování, odstraňování plevele a hnojení. Zalévat je třeba v dostatečném množství, protože malé dávky vody rostlinám vůbec nepomáhají. Orientační množství vody je 5 litrů k malému keříku a 20 litrů k velkému keři nebo stromku. Nejlepším způsobem zapouzdření je používání kapkové závlahy pomocí instalované perforované hadice.
Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický
Co se vám určitě hodí?
Pokud se zajímáte o to, čím následně na zahradě hnojit, a ekologie vám není lhostejná, máme pro vás zajímavou možnost – přírodní řada Vita Natura vhodná pro ekologické zemědělství. Organické zemědělství se dostává pomalu, ale jistě i do našich domovů. Zvláště mladší generace touží po návratu k přírodě a zdravému způsobu života. Tato řada přírodních výrobků je označena privátní značkou Biokont, kterou uděluje nezávislá certifikační organizace a která zaručuje, že výrobky jsou v souladu s platnou legislativou, a tudíž vhodné pro ekologické zemědělství.
Vyzkoušejte třeba farmářský slepičí hnůj. Jedná se o peletované organické hnojivo, které je vyrobeno z aerobně fermentovaného slepičího trusu a následně stabilizováno sušením. Přednosti: pozvolné a rovnoměrné uvolňování živin v průběhu celého vegetačního období, čímž je omezeno jejich vyplavování. Výrobek si ,můžete zakoupit v e-shopu za 83 Kč, balení 3 kg.
Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, které se dají použít při pikýrování a následném pěstování zeleniny, (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….