Sponzor rubriky

Jak vybrat a správně se postarat o vánoční stromeček

Vložil | 14.12.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Možná si o tomto víkendu půjdete vybrat svůj letošní vánoční stromeček a je jedno, zda do nákupního centra a nebo do lesa s hajným. Co o tomto symbolu Vánoc ale z hlediska péče a tradice víte ?Vánoční stromky

Zdobení vánočních stromečků má dlouhou, i když ne úplně jasnou historii. Všeobecně se má ale za to, že tento zvyk sahá svými kořeny do pohanských časů, kdy se tzv. svaté noci slavily tancem pod nazdobenými venkovními stromy. A odtud se tato tradice přenesla v určité modifikaci až do našich domovů.

V českých zemích se vánoční stromek objevil údajně poprvé v rodině ředitele Stavovského divadla v Praze, který se s ním předtím setkal při svých cestách po Německu. Trvalo však dalších několik desítek let, než se tento zvyk ujal a stromečky se objevovaly i v těch nejchudších rodinách. V současné době máme na výběr téměř dvě desítky druhů jehličnanů, a tak otázka, který zvolit, je jistě na místě. 

Máme si domu přinést smrček, borovičku anebo exotickou jedli?

Kromě vzhledu je třeba preferovat i prostředí, ve kterém bude stromek po dobu zhruba 14 dnů stát. Jeho trvanlivost totiž výrazně ovlivňují jak teplota a vzdušná vlhkost, tak i stojánek, ve kterém bude stát. Nejlevnější a nejprodávanější je u nás smrk ztepilý, který však dlouho svěží nevydrží a jeho jehličí v teple brzy opadává. Ale týden by nám bez problémů posloužit měl. Trvanlivější bývá smrk pichlavý, který je také hustější a košatější. A výhodou je i to, že můžeme volit z několika barevných variant (stříbrná, namodralá, modrošedá).

Velmi trvanlivá je i v podmínkách vánočně vytopených bytů borovice. Má sice větší rozestupy větví a hustota jehličí se nedá se smrkem porovnávat, její řídký vzhled se však dá vyřešit větším množstvím ozdob. Hlavně že neopadává a vydrží až do svátku Tří králů! Řidší vzhled borovice lesní lze dobře doplnit velkým ozdobami. Hojně využívaná je také borovice černá s hustější korunou a delšími jehlicemi a jehličí „nepouští“ ani douglaska tisolistá. Ta má jemné, lesklé jehlice tmavozelené barvy a voní po citrusových plodech. Mezi preferované druhy patří v současné době jedle kavkazská s dokonalou korunou, z níž jehlice neopadávají ani po několika týdnech. A navíc je hodně hustá.

Vánoční stromky se obvykle pěstují ve speciálních školkách. Doby, kdy pocházely z listopadových a prosincových prořezávek, jsou již minulostí. Smrk a borovice rostou do podoby vánočního stromku (nejprodávanější výška zhruba 180 cm) asi 4 až 6 let, jedle pak o 2 až 3 roky déle. Vše ale záleží na podmínkách a péči lesníků.

Při nákupu vánočních stromků musíme být obezřetní, protože v současné době jsou na trhu nabízeny často i stromy, které byly uříznuty před několika měsíci a dlouhodobě skladovány. A jak poznáme, že je vše v pořádku? Při prohlídce zkusme ohnout pár větviček. Ty musí být pružné a ohebné, stejně tak jako jehličí by mělo vypadat svěže a mít sytě zelenou barvu. Pokud některé větvičky při manipulaci prasknou, anebo mají-li na sobě holá místa bez jehličí, jedná se o suchou rostlinu, kterou nekupujeme.

vanoce_8Desatero péče o vánoční stromeček

1. Stromek ponechte po zakoupení v transportní síti. Rozbalování je zbytečné a ničemu nepomáhá, stromek jen zabírá více místa.
2. Jako stanoviště zvolte do doby zdobení garáž, nevytápěný sklep nebo alespoň balkón, terasu či chodbu.
3. Na patě kmínku odřízněte 2 – 3 cm silný plátek a stromek postavte do nádoby s vodou. Čerstvým řezem se do rostliny natahuje voda, může se jednat až o několik litrů. Jedině tak zůstane stromek svěží a jehličí bude mít přirozenou barvu.
4. Klesnou-li teploty pod bod mrazu, přidejte do nádoby s vodou glycerin zakoupený v lékárně. Voda nezamrzne a stromek vodu lépe nasává.
5. Při přemísťování stromku z venkovního prostředí do vytopené místnosti je ho potřeba aklimatizovat v nevytápěném prostoru po dobu několika hodin. Tím se předejde teplotnímu šoku, který má za následek předčasný opad jehličí.
6. Před usazením stromku do stojanu ho osprchujte ve vaně nebo na zahradě vodou. Zbavíte ho nečistot a prachu, který by se v místnosti uvolňoval do ovzduší.
7. Transportní síť odstraňte až po nasazení do stojanu. Větve nechte samovolně „spadnout“, po krátké době získá stromek svůj původní tvar.
8. V místnosti je vhodné jednou denně zvlhčit stromek vodou z rozprašovače, pozor ale na elektrické svíčky!
9. Necháte-li si z důvodu její velké šíře patu stromku ofrézovat, ubíráte mu kromě hmoty dřeva také možnost transportu vody.
10. Je lepší, pokud pro zasazení použijete stojan s možností doplňování vody, stromek se pak chová jako řezaná květina (nasává vodu).

Po Vánocích je třeba stromeček odstrojit a správně zlikvidovat. Ve větších městech se během ledna a února pořádají centrální svozy a váš stromek skončí ve štěpkovacím zařízení, kde se promění na kompostovatelnou hmotu. Do sběrného dvora ho ale můžete zavést sami, anebo s ním po nařezání na malé části zatopte.

Krásné Vánoce a úspěšný rok 2024 přeje redakce Zahradnické kuchařky.

Text: Ing. Jan Stropnický, foto: archiv

Komentáře