Sponzor rubriky

Nemáte na velkou zahradu? Nevadí, malou můžete mít třeba na parapetu za oknem!

Vložil | 1.3.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Zahrádku pro pěstování zeleniny lze vytvořit kdekoliv a nemusíte přitom vlastnit žádné rozsáhlé pozemky. Stačí jenom nasypat substrát do truhlíků, zasít semínka a příroda zařídí zbytek…

Nezáleží na tom, zda na balkóně vyčleníte kousek místa pro velký truhlík, nebo k zadním dveřím verandy položíte starou dřevěnou bedýnku, či se rozhodnete vybudovat na plotě vegetační stěnu ze samozavlažovacích nádob. Na každém z těchto míst se můžete dočkat  bohaté sklizně křehkých, šťavnatých lístečků. Listová zelenina toleruje stín severního balkónu, miluje chladnější části roku a vytváří bohatý kořenový systém, který „pátrá“ po živinách. Lehký substrát v prvních dnech klíčení vyvolává rozpaky nad slabým ukotvením rostlinek v něm. Všechny své přednosti však substrát uplatní, jakmile nadzemní části rostlin zesílí.

Detail rostlinKřupavé lístečky z Asie

Mibuna – japonský salát (Brassica rapa), mizuna – japonská hořčice (Brassica campestris) a čínská hořčice (Brassica juncea) jsou rekordmany v rychlosti růstu. Zatímco brzy na jaře a pozdě na podzim vyrostou v hustý vysoký koberec šťavnatých lístečků během 30 dnů, v parném létě to při dostatečné zásobě vody stihnou za polovinu času. Mají křehké, křupavé a šťavnaté stonky, které doplňují jemnou chuť listů. Nejlépe je vysévat ručně na povrch zarovnaného substrátu tak, aby na každém centimetru bylo nejméně jedno semínko. Potom u jen semínka stačí zasypat přes síto tenkou vrstvičkou jemného výsevného substrátu a následně se postarat o stále vlhké prostředí. Rosení a zakrytí fólií urychlí klíčení. Pozor ale na zálivku konévkou. Mladé rostlinky i pod tenkým proudem vody poléhají a trvá jim den až dva dny, než se opět postaví „na nohy“. Ze sto centimetrů dlouhého truhlíku je možno i pro početnou rodinu sklízet dostatek lístečků nadvakrát. Osvědčilo se mít dva truhlíky a osévat je s dvou, popřípadě i jednotýdenním odstupem. Dobrý výsledek se dostaví při použití zahradnického substrátu B univerzálního nebo B s aktivním humusem. Je vzdušný a dobře drží vlhkost.

Vzcházející rostlinySalát k postupné sklizni

Kdo by nemiloval jemnou chuť listového salátu?! Dvoubarevné směsi ´Lolo´´Bowl´ rostou tak rychle, že když z hustého porostu ostříháte plnou misku lístečků, do dvou dnů se uvolněné místo opět zaplní.  Přírodní substrát univerzální z řady Vita Natura s přírodními jíly a přimíchaným organickým hnojivem je zárukou toho, že dosáhneme typické nasládlé chuti salátu. Rostliny však nesmí po dobu pěstovaní utrpět stres ze sucha nebo vedra. Jaro a podzim jsou ideálním obdobím pro pěstování salátu a samozavlažovací truhlík by měl být samozřejmostí. Pak jej nespálí ani přízemní mrazíky. Výhodné je po výsevu povrch substrátu plošně mírně přitlačit, aby klíčící rostlinky měly v prvních dnech oporu. V hustém výsevu rostou nejrychleji a přibližně za 6 týdnů poskytnou bohatou sklizeň. V truhlíku o rozměrech 40 x 100 centimetrů naroste při dobrém počasí až 1,5 kilogramů lístečků. A to je takové množství, že mnohdy nebudete ani vědět co s ním.

Vhodným druhem zeleniny pro zahrádku za oknem je třeba rukolaDobroty s kořenitou chutí

Pro koho je salát příliš fádní, toho víc nadchne rukola (Rucola selvatica)a řeřicha zahradní dánská (Lepidum sativum). Věděli jste, že řeřichu lze pro její klíční lístky pěstovat i jinak než na vatě? Její pálivá kořenitá chuť se při vyšším vzrůstu nevytrácí a je úplně jiná než u rukoly, která je trochu nahořklá. Obě rostlinky milují teplo a nedělá jim problém stinné stanoviště. Jen řeřichu je zapotřebí pro jemný vzrůst chránit před větrem, aby nepoléhala. Vytáhnout hořčiny a aromatické látky z fádní zeminy není jednoduché. Oběma druhům svědčí substrát s vermikompostem pro zeleninu, který rozvine jejich aroma naplno. Díky tomu, že jim stačí pěticentimetrová hloubka pěstitelské nádoby s podmiskou, ve které je stále voda, vystačíte si na celou sezónu s jediným padesátilitrovým pytlem substrátu. Až po dvou cyklech rostliny vyčerpají ze substrátu tolik živin, že listy mají méně výraznou chuť. Ke sklizni se propracujeme přibližně za šest týdnů. Termín sběru rukoly je téměř shodný s mizunou, řeřichy je za tuto dobu o poznání méně. Nestojí však za to čekat další týdny na přírůstky, protože zřejmě dosáhla v té době svého vrcholu. (Pravdou je, že nejvzácněji a nejlépe chutná řeřicha jako přirychlený hustý, nízký „kožíšek“).

Ukázka setí semínekCo řeknete na špenát?

V březnu je všechna zelenina vzácnější než špenát, a tak zůstává bez povšimnutí. Jinak je tomu v druhé polovině roku, koncem srpna jsou už dny opět kratší, nastal čas pro pěstování podzimních odrůd špenátu. Možná vám to přijde neobvyklé, ale špenátu se v truhlících také daří a ani stinné místo jim není na obtíž. Záleží však na odrůdě a na tom, zda budete chtít špenát tepelně upravovat, nebo s ním počítáte jako s čerstvým do salátu konzumovaného zastudena.  Odrůda ´Monores´ má jemné svěží lístky, které přímo lákají je sníst čerstvé. ´Emilia F1´ je typicky tmavá, pevná, vhodná naopak pro tepelnou úpravu. ´Matador´ je někde uprostřed – svěží i s typickou špenátovou chutí zároveň.  Semena špenátu se kladou na zahradnický substrát B univerzální jedno vedle druhého tak, aby byly 2 či 3 centimetry od sebe. Každé z nich pak tužkou zatlačíte dva centimetry pod povrch. Za několik dnů začnou vzcházet pevné rostlinky s delšími klíčními listy. Sílí, rozrůstají se, a pokud příroda chce, začnou kvůli květu vybíhat i do výšky. Není to však ke škodě, k listům se dostane víc světla. Je obdivuhodné, že se v lístečkách vytváří silná chuť s jemnými hořčinami, ačkoliv špenát nevyrůstal v záhonu. Z truhlíku dlouhého šedesát centimetrů sklidíte přibližně 100 gramů špenátu, což vzhledem k jeho výrazné chuti není k zahození.

Autor příspěvku: Milan Gigel


NÁŠ TIP – ZÁVĚREM NĚCO O SUBSTRÁTECH

substrat_BZahradnický substrát B univerzální nebo s aktivním humusem je lehký a má hrudkovitou, vláknitou strukturu. Když jej porost přikryje po celém povrchu, výborně drží vláhu a nádoby ani nemusí být příliš těžké. Špenát a asijské zeleniny v něm vypěstované mají výbornou chuť, která je stejná jako při sklizni ze zahrádky.

substrat_UNIPřírodní substrát univerzální z řady Vita Natura obsahuje přírodní jíly, z kterých si listový salát bere minerály a látky potřebné k dosažení sladké chuti. Přesychá pomalu, svou vzdušnost si zachovává i při dlouhodobém pěstování.

substrat_VERMISubstrát s vermikompostem pro zeleninu je těžký, zásobený vláhou a neměl by chybět v žádné mělké nádobě, v které dokáže i v malém objemu zabezpečit zelenině pestrou paletu živin a mikroprvků. Pro řeřichu a rukolu s jejich typickou hořčinovou chutí, je to nejlepší volba.

Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. A nebo se s dotazem na dostupnost konkrétního výrobku obraťte telefonicky či prostřednictvím e-mailu na naše obchodní zástupce.

Komentáře