Sponzor rubriky

Trávník a jeho význam

Vložil | 18.7.2012 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Svěže zelený trávník má na naši psychiku blahodárný vliv. Působí uklidňujícím dojmem a láká nás, abychom se v něm prošli bosí.

Trávník splňuje mnoho důležitých funkcí, o kterých často ani netušíme. Vynecháme trávníky extenzivní, které udržujeme jen sečí 2x do roka, a spíše se zaměříme na trávníky intenzivní, tzn. trávníky pravidelně udržované, hnojené a jinak ošetřované.

Trávník, stejně jako jiné rostliny, je zdrojem kyslíku. Má protierozní schopnost. Může zadržovat velké množství vody, a díky rozsáhlé kořenové soustavě chrání stanoviště i proti větrné erozi. Má podíl i na ochlazování vzduchu v horkých letních dnech, vzpomeňme si, když jdeme v létě po rozpáleném betonovém chodníku, a pak přejdeme na trávník, kde je nám lépe.

Trávník má velký význam i v zahradní architektuře. Sceluje jednotlivá místa zahrady a rámuje záhony či uskupení, která chceme zvýraznit. Různým způsobem sekání můžeme vytvořit na travnatém koberci zajímavé vzory. Psát bychom mohli ještě o dalších možnostech jeho využití, ale zmiňme se jen o několika funkcích, jako reprezentační funkce u památníků nebo piet, sportovní funkce na hřištích či funkce odpočinková, kam můžeme řadit trávníky v parcích či zahradách.

Pro různé funkce trávníku volíme různé druhy travin. Některé druhy dobře snášejí sešlapávání (jílek vytrvalý), jiné se používají pro jemnost listů a hustotu zapojení (kostřava červená).

Aby trávník plnil svou funkci tak jak má, musíme se o něj řádně starat a dát mu vše, co potřebuje. Pravidelné sečení, hnojení a případně závlaha je základ úspěšného pěstování, další péčí je např. vertikutace (prořezávání), airifikace (provzdušňování) či pískování a přísevy.

Hnojení provádíme s ohledem na půdní strukturu, stáří porostu a nebo intenzitu zátěže. Nové travní porosty potřebují ke zdárnému vývinu především dostatek dusíku, fosforu a draslíku (N, P, K), starší porosty již tolik hnojit nemusíme. Dusík podporuje růst nadzemní hmoty a kořenového vlášení, fosfor ovlivňuje zakořeňování, rozvoj kořenového systému a odolnost vůči nízkým teplotám, draslík má vliv na celkovou odolnost a obranyschopnost rostlin. Trávníky nízce sečené a zatěžované mají potřebu živin vyšší, proto se raději u hnojení řídíme dávkováním, uvedeném na zadní etiketě hnojiva.

Každé místo, kde budeme trávník zakládat nebo na něm již trávník roste, má svá specifika. Existuje mnoho travních směsí, které jsou vytvořené pro různé typy stanovišť. Není žádný problém zakoupit směs vhodnou do sucha, stejně tak jako směs na hřiště, do parku, zahradu či do polostínu. Ke koupi volíme raději kvalitní certifikované travní směsi, vyhneme se tak mnoha nepříjemnostem se vzcházením a následným pěstováním trávníku.

Lovochemie inzerce

Komentáře