Sponzor rubriky

Svatba ve vaší zahradě

Vložil | 8.4.2014 | 2 komentářů | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Budoucí novomanželé hledají netradiční místo, kde si řeknou své ano. Často dávají přednost parkům, volné krajině nebo zahradě.

Svatba

Jak ji slavnostně vyzdobit, aby se stala důstojným prostředím pro jeden z nejdůležitějších dnů v životě? Obřad má svá pravidla i venku. Svatba v zahradě není žádnou improvizací, nějakou letní party uprostřed přírody. Má stejná pravidla a zákonitosti obřadu jako kdekoliv jinde. I v zahradě platí, že nevěsta ponese svatební kytici, může mít květinové šperky, ozdoby ve vlasech, ženich zapíchnutou korsáž v klopě. Prstýnky budou připravené na florální podložce. Kytice, i když drobnější, ponesou i maminky a případné družičky. Vyzdobená budou i auta, která všechny svatebčany přivezou. Na zahradě nebude chybět brána ozdobená květinami, vypichované mísy a další dekorace z živých rostlin, které přispějí k této slavnostní chvíli.

Svatební obřad v zahradě, podobně jako v jiném exteriéru, bývá sázkou do loterie. Dopředu nevíme, jaké bude počasí. Tomu florista přizpůsobí svou práci. Na květy může dlouhodobě pršet, nebo nepříznivě svítit horké slunce. Dekorace musí vydržet i silnější vítr. Se všemi těmito variantami musí florista počítat.

Záleží na počtu svatebčanů, zda se na plochu zahrady vůbec vejdou. Pak je nutno zvolit i místo, kde budou stát ženich s nevěstou, svědci a oddávající. Na tomto prostoru se bude odehrávat nejdůležitější chvíle obřadu, proto je potřeba ho náležitě vyzdobit. Trávník před obřadem by měl být posečen a upraven ještě před tím, než se na něj dostanou židle. Prostor pro obřad můžeme vkusně ohraničit mobilními naaranžovanými nádobami. Některé napícháme do země, ty robustnější jen položíme na trávník.

Svatba2  Svatba - záhon

Nesmíme zapomenout, že v zahradě je řada vysazených rostlin a květin, které budou tvořit s dekoracemi kompletní květinovou výzdobu. Měly by spolu ladit barevně i druhově. Důležitý je i termín svatby. Zjara nebývá zahrada v takové kondici, jako třeba v červnu nebo o prázdninách. Neolistěné stromy a keře, stejně jako zbytky sněhu neposkytují žádnou hezkou atmosféru pro tak důležitý den, jakým je svatba.

Kulisu obřadu tak mohou v dubnu tvořit nakvetlé cibuloviny v trávníku, v květnu rozkvetlé azalky a rododendrony, v červnu pivoňky a hlavně růže. Florista může některé květiny ponechat na záhonech, část otrhat a naaranžovat do váz nebo misek s dalším materiálem, který pochází rovněž ze zahrady. Sestříhané živé ploty buxusu mohou připomínat svatbu v zámecké zahradě, rozárium poslouží jako prostor pro romantický obřad v anglickém stylu. Obzvlášť v případě girland zhotovených ze staroanglických růží.

Svatba - závěs    Svatba - židle 

Výzdoba musí ladit s okolím

Podobně jako květinová výzdoba ve vnitřních prostorech i ta v zahradě musí mít svou symboliku a svá pravidla. Dekorace by měly odpovídat druhu zahrady a použití druhů rostlin, volba barevnosti by měla ladit s celkovým vzhledem a stylem prostoru. Venkovnímu prostředí musí odpovídat charakter vazeb, materiálu i výběr nádob.Také záleží na oblečení ženicha a nevěsty a na volbě typu svatby. Pro nevěstu v jednoduše střižených lněných šatech s kyticí kopretin nebo konvalinek v ruce nepostavíme slavobránu z orchidejí, ani na stůl před oddávajícího neumístíme mísy vypichované exotickými rostlinami. Motiv kopretin nebo konvalinek zopakujeme v kyticích pro maminky. Stejné květiny umístíme i do stojanů ve tvaru například kornoutů, které jen jednoduše zapíchneme do země. Stuhy nepoužijeme ve zlatém provedení. Místo nich zvolíme prosté hladké stuhy v zelené, bílé nebo třeba smetanové kombinaci. Ke vchodu do zahrady můžeme umístit vysoké vázy, ve kterých se opět objeví tytéž květiny jako ve svatební kytici nevěsty. Pokud umístíme pro svatebčany židle, jejich boční strany na začátku každé řady lze umístit na speciální držáky s aranžovací hmotou různé drobné dekorace – například ve tvaru kapky, malé kytičky nebo drobného věnečku, opět se stejným použitím stuh.

2 komentářů

  1. Silva (8 roky  zpět)

    Já jsem měla svatbu na zahradě u baráku a bylo to super. Chvilku jsem se obávala, kde seženu adekvátní svatební výzdobu. Ale nebyl problém, celé nám to zařídila agentura. Výběr v obchodech je veliký.

    • REDAKCE (8 roky  zpět)

      Jedna možnost je využít služby agentury, která vše zařídí za vás, a druhá možnost je vše si zařídit sama. Každá varianta má své pro i proti. Je fajn, když agentura vše zařídí podle vašich přání.

Komentáře