Sponzor rubriky

Slimáci opět útočí, poradíme jak na ně!

Vložil | 10.6.2024 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN, OKRASNÁ ZAHRADA, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Slimáci mohou být na zahradě nejen škodliví, ale i nepříjemní, existuje však spoustu přírodních způsobů, jak se s nimi vypořádat, a to i bez použití chemie.

Slimáci jsou pro zahrádkáře často velkým problémem, protože mohou rychle poškodit, nebo dokonce zničit, pěstované užitkové i okrasné rostliny. Boj proti nim vyžaduje trpělivost a systematický přístup a vědět bychom měli i to, které druhy vegetace jsou pro ně obzvláště lákavé:

Mladé rostliny a sazenice: slimáci mají tendenci poškozovat zejména mladé, měkké a šťavnaté rostliny. Nově vzcházející sazenice a mladé výhonky jsou pro ně snadno stravitelné a výživné, proto je hojně vyhledávají.

Listy: tito škůdci rádi konzumují listy nejrůznějších rostlin, nemusí to být jen zelenina. Často v nich zanechávají charakteristické díry nebo okrajové poškození.

Květy: některé květiny, jako jsou petúnie, begónie a další měkké okrasné druhy, jsou pro slimáky hodně lákavé. A to i ty, které pěstujeme na okně v truhlíku!

Ovoce a zelenina: slimáci většinou napadají ovoce a zeleninu, je totiž tak říkajíc vždy „po ruce“. Mladé saláty, jahody, rajčata a listová zelenina jsou pro ně velmi atraktivní díky jejich měkkým a šťavnatým listům. Okurky a dýně jsou rovněž oblíbeným cílem.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Jak se rozmnožují, co žerou, kde se ukrývají aj., to jsou informace, ze kterých bychom měli v boji se slimáky vycházet. Znát svého nepřítele je totiž vždy důležité!

Anatomie: slimáci jsou měkkýši, kteří mají tělo pokryté slizem. Jejich tělo je dlouhé a válcovité, na hlavě mají dva páry tykadel, které slouží k hmatu a jako chuťové senzory.

Životní cyklus: tito škůdci se rozmnožují pohlavně. Mají hermafroditní pohlavní orgány, což znamená, že každý jedinec má jak samčí, tak samičí orgány. Po spáření klade samička vajíčka.

Potrava: slimáci jsou býložravci. Živí se celými rostlinami, listy, květy a plody. Některé druhy mohou škodit nejen na zahradách, ale i v lesních či okrasných školkách.

Pohyb: tito živočichové se pohybují pomocí svalového nožního chodidla a slizu. Sliz jim umožňuje klouzat po povrchu, v zahradě tyto cestičky značí přítomnost škůdce, i když ho zrovna nevidíme.

Ekologická role: slimáci jsou součástí klasického potravního řetězce podobně jako i jiné druhy živočichů a potravou jsou pro ptáky, ježky i další predátory, včetně savců.

JAK JE HUBIT BEZ CHEMIE

Možností likvidace toho nepříjemného zahradního škůdce je celá řada, včetně té chemické. Protože se však v dnešní době stále více propaguje zdravý životní styl, snažíme se i my hubit nepřátele naší úrody na záhonech přírodní cestou. A jak na ně?

Zlikvidujte přirozené úkryty: udržujte na zahradě pořádek a odstraňte hromady listí a kamení, kde se slimáci rádi ukrývají. Také se zaměřte na sousední plochy, ze kterých se k vám vydávají za potravou.

Vsaďte na ranní zálivku: slimáci milují vlhkou půdu a tmu. Zalévejte proto záhony raději brzy ráno, ne večer.

Vytvořte přirozené bariéry: zamezte jim přístup k rostlinám, např. vyvýšenými záhony nebo mulčováním drcenou kůrou. Stoprocentní to není, škody se ale sníží.

Zasaďte rostliny odpuzující slimáky: některé rostliny, jako je česnek, mohou slimáky odpuzovat. Třeba levanduli, kapradiny, řebříček obecný, černuchu setou nebo lichořeřišnici.

Pivní past: nalijte trochu piva do mělké nádoby a zapusťte ji částečně do země. Slimáci na okraj nádoby vylézají a následně spadnou dovnitř.

Přirození nepřátelé: podpořte přítomnost ježků, střevlíků a ptáků, kteří se živí slimáky. A chovat můžete i indické běžce.

Parazitické hlístice: Nemaslug 2.0 je nová vylepšená generace oblíbených parazitických hlístic na hubení slimáků a plzáků. Obsahuj nový odolnější druh parazitických hlístic Phasmarhabditis californica, které napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Napadený slimák přestane do 3–5 dnů žrát a během 7–21 dnů po aplikaci hyne.

PROTI KOMU BOJUJEME?

V českých zahradách se vyskytuje několik druhů slimáků. Zde jsou některé z nich, které byste i na té vaší mohli potkat, a se kterými je nutno bojovat:

Slimák největší (Limax maximus): tento druh je známý svou velikostí a šedavým zbarvením. Může dosáhnout délky až 15 cm. Je to častý škůdce na zahradách, zejména na jaře.

Slimák popelavý (Limax cinereoniger): má podobné zbarvení jako popel a patří mezi běžné slimáky na zahradách.

Slimáček hladký (Deroceras leave): i tento druh se vyskytuje na zahradách a může poškodit rostliny se šťavnatými listy, jako jsou například saláty a mladé výhonky kopru.

Slimák hnědý (Arion fuscus): tento škůdce má hnědé zbarvení a je častým škůdcem na zahradách. Může poškodit listy rostlin a plody, zejména v období deště, kdy je hodně aktivní.

Slimák zahradní (Arion hortensis): je menší než někteří jiní slimáci a má hnědé až černé zbarvení. Na zahradách může napáchat spoustu škod, hlavně na mladé zelenině.

Slimák lesní (Arion ater): tento druh má tmavě hnědé až černé zbarvení a je častým škůdcem nejen na zahradách, ale i v přírodě. Kromě listů, může poškodit také květy okrasných rostlin.

ZÁVĚREČNÉ MOTTO

Pamatujte, že prevence a udržování zahrady v čistotě jsou, podobně jako pravidelná kontrola záhonů,  klíčové pro omezení výskytu slimáků.

Auztor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Podporujte vitalitu a zdravotní stav rostlin

I když základní výživa ani pravidelné hnojení a kondiciace slimáky jako takové nezastaví, pomůže rostlinám vyrovnat se s poškozením, které jim způsobily. Za tímto účelem můžete využít výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (hnojiva, kondicionéry aj.), se kterýni se seznámíte třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře