Se suchem je třeba začít bojovat hned od začátku vegetace!

Vložil | 5.4.2022 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Výsadby rostlin do truhlíků či na záhony se blíží a my zákonitě přemýšlíme o tom, jak se o ně co nejlépe postarat. Horké jaro či suché léto bývá v posledních létech bohužel běžné, zkusme tedy naší zelenině, ovoci i okrasným rostlinám pomoci. A jak? Vhodně zvoleným substrátem, který obsahuje vododržné minerály, smáčedla a dlouhodobě působící hnojiva.

Audio nahrávka článku      Článek ke stažení ve formátu MP3


Rostliny trpí nejvíce suchem, zvláště pak ty v truhlících nebo v květináčích. Zvykli jsme si vytvářet kolem svých domovů hezké prostředí, ve kterém dominují na oknech muškáty, surfinie a jiné balkónové rostliny a na zahradách záhony s bujně rostoucími kvetoucími trvalkami a okrasnými keři. Pokud jim nedopřejeme dostatek vody a správnou výživu, přijdeme o tu krásu kvetoucích svěže zelených rostlin.

Se suchem u rostlin se dá začít bojovat hned od začátku. Dobrým pomocníkem je Revitalizační organický substrát proti suchu. Na jeho vývoji se podílel tým vědců z Mendelovi univerzity v Brně a jakostní a výrobní oddělení společnosti Rašelina a.s., jakožto významný výrobce substrátů a hnojiv v České republice. Tento substrát obsahuje řadu vododržných minerálů. Ty díky své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin, které v období sucha pozvolně uvolňují zpět do substrátu. Rostliny tak získají vodu a výživu i v nepříznivé době a jsou mnohem odolnější negativním vlivům, jako jsou například choroby. Jako bonus obsahuje Revitalizační organický substrát dlouhodobá hnojiva, která uvolňují živiny postupně v průběhu celé vegetace. Výrazně se tím sníží náklady na doplňkové hnojení. Pro podporu rychlosti a efektivity příjmu živin rostlinami byl do substrát přidán rašelinový extrakt s mořskou řasou. Rašelinové extrakty s mořskou řasou známé také pod názvem Algahuminy. Hojně se používají jako přírodní rostlinné stimulátory růstu a na podporu regenerace rostlin.

Revitalizační organický substrát se dá použít také pro zeleninu jak do nádob, do skleníku, tak i vysázenou na záhony, kdy se doporučuje smíchat s původní zeminou v poměru 1:1. Zelenina je velmi náchylná na nedostatek vody. První projevy jsou povadlé listy a v době kvetení ztráta květů. V pozdější době pokud má zelenina, jako jsou například rajčata, papriky nebo okurky, nasazené plody, často se sucho projeví na jejich opadu a následně malému výnosu. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun víc do speciálního Revitalizačního organického substrátu.

Sucho je velký problém a do budoucna ještě bude. Musíme se naučit více hospodařit s vodou a při práci na zahradě i doma s pokojovými rostlinami myslet, jak zlepšit její využívání.

Ing. Petra Máslová Dvořáková, Rašelina a.s.


Vše, co potřebujete pro letošní jarní sezonu, najdete u nás!

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při  výsadbě zahradních rostlin jistě pomohou, můžete se seznámit i s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře